|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Крем за сончање на деца и возрасни - има разлика?

Редакција Рингераја, 17.6.2019
Пред сe, дали секој треба да применува различни средства за заштита од сонце?
Клучни зборови:

image
/11


Дали постои разлика меѓу кремови за сончање за деца и креми за возрасни?

Накусо, не. Сепак, многу кремови за сончање, кои се наменети за деца, обично содржат минерали, кои нудат заштита од иритација.

Дали детето може да користи крем за сончање за возрасни?

Да, но само ако се базира на минерална формула. Приоритетот треба да ви бидат производи базирани на цинк оксид, титаниум диоксид или производи кои ги комбинираат овие две состојки.

Овие производи треба да нудат широк спектар на УВА заштита, со фактор 30.

Дали сите средства за заштита од сонце ги следат овие препораки?

За жал, не. Постојат кремови за сончање за деца кои содржат блокатори, како што се авобензон, оксибензон и октиноксат.

Иако Управата за храна и лекови сè уште ги ажурира прописите за заштита од сонце, засега само две состојки се сметаат за безбедни: цинк оксид и титаниум диоксид.

Заклучок

Не постои вистинска разлика помеѓу крем за сончање за деца и возрасни. Она што е важно се состојките кои се наоѓаат во кремовите и нивната доследна примена.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Бањање кое ќе Ве остави без здив
Толку нежност! Толку убавина! Нема да останете рамнодушни...Задолжително погледајте
3
Како да влијаете на количината на мајчино ...
Да се има многу млеко за бебето! – помислата на такво нешто ви дава чувство на сигурност, сила, исполнетост, задоволство...
3
Раст на заби
Што се млечни заби и кога се појавуваат?
3
На која возраст бебињата ќе спијат преку ноќ?
Кога почнуваат бебињата да спијат преку ноќ? Дознајте повеќе за тоа, за да можете вие и вашето малечко да се одморите во...
3
Анкета

Vaginalen lubrikant
magnafarm

Dali bi koristele vaginalen lubrikant so cel da gi zgolemite sansite za zabremenuvanje?

Da (40%)

NE (60%)


Број на сите гласови: 81

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!