|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Колку треба да мрда бебето во стомакот?

Редакција Рингераја, 20.5.2020
Ако прашате трудница дали знае зошто бебето толку силно удира одвнатре и дали тоа и пречи, сигурно ќе ви каже дека тоа не и пречи и дека тоа не се удари, туку бебето си прави место во тесниот простор

image
/11


Тоа е чувство кое не може да се опише со зборови. Некогаш боли, да, некогаш и пречи, бидејќи се чини дека бебињата стануваат активни тогаш кога мама сака да спие, но едно е сигурно – секоја мајка го сака секој удар од бебето. Од првите почувствувани пеперутки, до последниот удар пред раѓањето, бидејќи тоа значи само едно – бебето е живо и здраво.

И секоја мајка во тоа е иста – ќе се насмевне секој пат кога бебето ќе мрдне и ќе почувствува блага паника ако бебето подолго време спие. Сепак, тоа поставува низа на прашања. Колку е нормално бебето да мрда, дали е подобро да е активно или не. Има ли тоа воопшто некаква важност – бројот на удари и активноста? Дали бебето нешто порачува со секој свој силен удар, кој не личи на типично поместување.

Токму заради тоа, ви пренесуваме неколку интересни факти:

  1. Зачестените удари значат дека вашето бебе е здраво и нормално се развива.
  2. Бебето реагира на надворешните дразби – посебно на звук, бидејќи на тоа реагира и секој човек.
  3. Бебињата повеќе удираат кога лежите на левата страна бидејќи тогаш бебето автоматски добива повеќе крв, што ја зголемува активноста.
  4. Активноста на бебето е поголема, откако мама ќе се најаде.
  5. Бебињата мрдаат многу и пред мајката да почувствува. Обично се вели дека првите движења се чувствуваат по 13-та недела, но бебињата своите први движења ги прават со девет недели, но тоа не може мајката да го почувствува.
  6. Намалената активност на бебето Е причина за грижа. Некои бебиња се помалку активни, но сите би требало прилично многу да удираат одвнатре. Затоа, ако бебето обично било активно, а одеднаш покажува намалена активност – тоа е причина за грижа бидејќи покажува некое отстапување во развојот и воопшто во здравствената состојба на фетусот.
  7. Најголема грижа мајките чувствуваат пред крајот на бременоста, но морате да знаете дека активноста на бебињата често се намалува по 36. недела, бидејќи бебето навистина нема место за “спорт”.
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
3
Кога градитe престануваат да болат во брем...
За некои жени, болните гради се еден од првите знаци на бременост, дури и пред пропуштената менструација
3
20 олеснителни околности при породување
Повеќето жени сакаат деца и идејата за бременоста ги возбудува до крај. Но кога станува збор за породување, тогаш е друг...
3
Неверојатно доаѓање на свет!
Бранко Пендиќ од Крагуевац по игра на случајноста мораше да ја породи својата сопруга Сузана...Целата приказна во прилог
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali gi sakate vasite najdobri drugarki?
mari4kaDa i toa mnogu (45%)

Da (42%)

Pa ne bas... (5%)

Ne zosto bi gi sakal/a (3%)

Ne (4%)


Број на сите гласови: 73

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!