|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Колку треба да биде топла собата во која спие бебето?

Редакција Рингераја, 18.1.2023
Кога ќе се роди бебето, мора да се погрижиме да е секогаш нахрането, со чисти пелени, мирно. Една од најважните работи е собата на бебето да биде доволно топла, особено во зима, за да може да спие мирно и да му биде удобно

image
/11


 

Обично се препорачува собната температура на бебето да биде помеѓу 16 и 20 Целзиусови степени. Иако на сите им се чини дека можеби е малку ладно, експертите велат дека тоа е најбезбедно и најпријатно за спиење на бебето.
Како да ја загреам собата на моето бебе?
Можеби е најдобро да не го вклучувате радијаторот освен ако не е многу ладно. Во тој случај, секако, вклучете ја просторијата да се загрее. Добро е да имате термостат во таа просторија, бидејќи ќе ви помогне да ја следите температурата во зимските месеци. Креветот не треба да биде во близина на прозорец или вентилатор од каде што дува.
Кога бебето треба да заспие?
Капењето пред спиење е многу убав начин за загревање и смирување на бебето, а тоа е и сигнал за неа дека е време да си легне. По капењето, веднаш избришете го и облечете го бебето. Најдобро би било да спие половина час после капење, бидејќи во спротивно ќе игра. најдобро би било да бидете облечени во боди што ги покрива и стапалата и рацете.
Како да знам дека моето бебе е ладно?
Понекогаш, и покрај сe што сте пружиле, не сте сигурни дали на вашето бебе е премногу топло или премногу ладно. Најдобар начин да проверите дали и е ладно или топло преку стомакот или вратот. Не ги проверувајте рацете и стапалата, бидејќи не ја покажуваат вистинската телесна температура.

Обично се препорачува собната температура за бебето да биде помеѓу 16 и 20 Целзиусови степени. Иако на сите им се чини дека можеби е малку ладно, експертите велат дека тоа е најбезбедно и најпријатно за спиење на бебето.

 

Како да ја загреам собата на моето бебе?

Можеби е најдобро да не го вклучувате радијаторот освен ако не е многу ладно. Во тој случај, секако, вклучете загревање во  просторијата. Добро е да имате термостат во таа просторија, бидејќи ќе ви помогне да ја следите температурата во зимските месеци. Креветот не треба да биде во близина на прозорец или вентилатор од каде што дува.


Кога бебето треба да заспие?

Капењето пред спиење е многу убав начин за загревање и смирување на бебето, а тоа е и сигнал дека е време да си легне. По капењето, веднаш избришете го и облечете го бебето. Најдобро би било да заспие половина час после капење, бидејќи во спротивно ќе игра. Најдобро би било да бидете облечени во боди што ги покрива и стапалата и рацете.

 

Како да знам дека на моето бебе му е ладно?

Понекогаш, и покрај сe што сте пружиле, не сте сигурни дали на вашето бебе му е премногу топло или премногу ладно. Најдобар начин да проверите дали му е ладно или топло е преку стомакот или вратот. Не ги проверувајте рацете и стапалата, бидејќи не ја покажуваат вистинската телесна температура.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Која храна не се препорачува во првата год...
Постојат намирници кои не се препорачуваат сe додека бебето не наврши барем една година. Дигестивниот систем на бебињата...
4
Колку сон им треба на бебињата? Табела за ...
На бебињата им треба многу сон, но колку точно на секоја возраст? Овој пост ќе ве научи колку спиење му е потребно на ва...
4
Крв во пелената на бебето? Дали е тоа норм...
Секој нов ден со детето носи нови прашања и дилеми.Дали е нормално бебето да плаче многу, воопшто да не плаче, да има ст...
4
Коронавирус во вода – дали може да се зара...
Летето се ближи, па е разбирливо што многу родители се прашуваат како вирусот корона ќе се однесува во тој период. Амери...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?