|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да ја пресметате овулацијата?

Редакција Рингераја, 21.2.2023
Научете како да ја пресметате овулацијата врз основа на должината на вашиот менструален циклус

image
/11


Ако се обидувате да зачнете, веќе ви се познати два важни факти во врска со зачнувањетоа тоа е: една личност може да забремени околу овулацијата и прецизното одредување на датумот на овулација не е лесно.

Причина за тоа е што овулацијата кај една жена не се случува секогаш според пресметките, особено ако немате стандарден 28-дневен менструален циклус. Еве сè што треба да знаете за циклусите на овулација.

Вашиот менструален циклус има четири фази: менструален, фоликуларен, овулација и лутеална. Секој од нив работи заедно за да формираат бременост.

Менструална фаза: Менструалниот циклус започнува на првиот ден од менструацијата. Поради  тоа што не дошло до забременување во текот на вашиот последен циклус, се исфрла слузницата на матката, заедно со крв и слуз.

Фоликуларна фаза: Ова е местото каде што јајцата растат во вреќа исполнета со течност наречена фоликул вели Рашми Кудесија, д-р, OBGYN и специјалист за репродуктивна ендокринологија и неплодност во Хјустон Методист и Хјустон ИВФ.

Хормон наречен фоликуло-стимулирачки хормон (FSH) овде има голема важност. Едното јајце што се развива најцелосно (доминантното јајце) ќе овулира во следната фаза, вели д-р Кудесија.

Фаза на овулација: Овулацијата се случува кога јајниците ослободуваат една зрела јајце клетка во фалопиевата цевка. Јајцето преживува само околу 12-24 часа во репродуктивниот тракт. Сепак, спермата преживува во фалопиевата цевка до пет дена - што значи дека една личност има најголема веројатност да забремени на денот на овулацијата и пет дена претходно. (Во ретки случаи, телото ослободува повеќе од едно јајце, што може да доведе до близнаци).

Лутеална фаза: Ако спермата ја оплоди јајце клетката за време на овулацијата, таа се прицврстува на поставата на матката за да формира бременост. Ако не, јајцето се реапсорбира во поставата на матката и последователно се фрла со менструацијата кај жената. „Лутеалната фаза се протега од овулација до следниот период или позитивен тест за бременост“, објаснува д-р Кудесија. „Генерално, лутеалната фаза е постојано долга две недели

Сега кога знаете за фазите на вашиот менструален циклус, веројатно се прашувате кога ќе се случи овулацијата. „Лутеалната фаза е генерално долга околу 14 дена. Бидејќи овој дел од менструалниот циклус е прилично стабилен, можеме да предвидиме кога ќе се случи овулацијата со одземање 14 дена од последната менструација“, вели Стаци Полак, OBGYN во Одделот за репродуктивност. Ендокринологија и неплодност во здравствениот систем Монтефиоре. Со други зборови, поединците може да очекуваат овулација 14 дена пред почетокот на нивната следна менструација.

Др. Полак вели дека откривањето на должината на вашиот циклус (со апликација за следење или хартиено списание) може да ви помогне да ја предвидите овулацијата. Едноставно земете ја должината на вашиот циклус (28 дена, 27 дена, 30 дена, итн.) и одземете 14 дена. Еве неколку примери:

Нормален циклус од 28 дена = овулацијата се јавува околу 14-тиот ден

27-дневен циклус = овулацијата се случува околу 13-тиот ден

30-дневен циклус = овулацијата се случува околу 16-тиот ден

За оние со непредвидлива должина на циклусот, прозорецот на овулација нема да биде конзистентен. „Ако вашите циклуси се некаде од 28-32 дена, ќе овулирате некаде околу 14-тиот до 18-тиот ден“, објаснува д-р Полак. Имајте на ум дека луѓето најверојатно ќе забременат на денот на овулацијата и пет дена претходно.

Се разбира, овулацијата може да биде непредвидлива, а концептот „14 дена“ не е секогаш точен. Постојат многу методи и алатки кои им помагаат на жените да ги пресметаат нивните најплодни денови. Тие вклучуваат комплети за предвидување на овулација (OPKs), монитори за плодност, отчитувања на базалната температура (BBT), следење на цервикалната слуз и многу повеќе. Проверете ја оваа статија за да дознаете повеќе за начините за пресметување на вашиот плоден прозорец.

Забелешка за циклусите на овулација и неправилните менструации

„Нормалниот“ менструален циклус трае од 21 до 35 дена. Многу неправилни менструации може да сигнализираат дека не овулирате редовно. Посетете гинеколог или специјалист за плодност ако ова важи за вас.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

И сперматозоидите имаат своја сезона
Сперматозоидите се најздрави во текот на зимата и раната пролет, па заради тоа најмногудеца се раѓаат во есен утврди...
3
Овулација и плодни денови
До овулација доаѓа кога јајце клетката која созревала во јајникот во текот на циклусот ќе се издвои и ќе го започне свој...
3
Приказната на Вишња Томиќ
Рингераја.ба за мене е како мое семејство, мој дом каде секогаш можам да влезам, во кој сите се добредојдени. Место каде...
2
Интраутерина инсеминација
Интраутерината инсеминација е постапка при која спермата се промива, концентрира и директно се вбризгува во матката на ж...
2
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?