|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да и помогнете на мама кога бебето плаче?

Редакција Рингераја, 29.3.2022
Дали навистина знаете каква е ВИСТИНСКАТА поддршка на мајката кога нејзиното бебе плаче и има проблеми да го утеши? Проверете брзо во статијата!

image
/11


 

Звукот на плачење на бебето, особено на новороденчето, сите нас мајки нè прави малку во паника, дури и ако нашето бебе не плаче.
Имено, тоа е сосема природна реакција која предизвикува низа реакции кај новопечената мајка кои помагаат да се утеши расплаканото бебе: нејзиното срце почнува да чука брзо и ја турка веднаш да реагира, градите почнуваат да и се таложат и често истекува млеко, а сето тоа помага брзо да одговори на потребите на бебето.
Но, која е вистинската поддршка кога ќе слушнеме како плаче друго бебе, а неговата мајка не успева веднаш да го утеши, а ние стануваме се понапнати?
1. Не го грабајте бебето!
Ние мајките сме многу различни. Некои ќе ви бидат вечно благодарни ако земете бебе кое плаче, го гушкате и утешите наместо тоа кога едноставно не можат повеќе сами да издржат.
Но, за други, кинењето на плачено бебе од нивните раце ќе биде ужасно искуство, дури и ако сте го направиле тоа со чисто добронамерни намери.
Затоа, никогаш не вадете го плаченото бебе од прегратките на вашата мајка без нејзина дозвола, без разлика колку е неискусна или уморна. Но, секогаш прво прашајте ја дали можете да го држите бебето кратко време и да и помогнете.
Доколку таа се согласи со вашиот предлог, убедете ја да се одмори кратко или да пие чај на мир, а вие во меѓувреме ќе се грижите за бебето. Но, ако таа не сака вие да го преземете бебето, почитувајте ја нејзината одлука и испробајте ја поддршката од следните точки.
 2. Застанете и следете го нејзиното однесување
Некои мајки сакаат да го продолжите разговорот додека се обидуваат да го утешат своето плачливо бебе, додека за други ова одвојување на вниманието е премногу стресно.
Затоа, кога плачете бебе, не се однесувајте како да не е ништо, туку застанете и проверете што прави мајка ти - дали сè уште зборува со вас или е целосно фокусирана на бебето? Ако е тивка и целосно посветена на бебето, оставете ја на мира и посветете се на чајот, телефонот... и почекајте мама повторно да ви обрне внимание кога ќе биде подготвена.
Притоа, внимавајте да не ? дадете на мајката чувство дека ова чекање е досадно и избрзано, туку да ја натерате да се чувствува добро и да нема проблем да чека да го утеши бебето што плаче. Како и повеќето мајки, таа сигурно ќе се чувствува виновна затоа што не може целосно да ви се посвети и да ужива во поминувањето време со вас.
3. Понудете ? практична помош
Ако бебето е постаро, можеби плаче од досада, а вие можете да и помогнете на вашата мајка така што ќе се погрижите да го свртите вниманието. Затоа, проверете кај вашата мајка дали таа сака да му понудите на вашето дете играчка или наместо тоа да барате пелена, шише или закуска.
И не заборавајте за потребите на мајка ти - проверете дали и таа има потреба од нешто, па можете да и помогнете. На пример, нарачајте ? кафе или сендвич или скокнете во продавница за шише вода. Помогнете ? на мајка си со практични работи за да може повеќе да се опушти и да го насочи целото внимание на удобноста на бебето што плаче.
Притоа, погрижете се постојано да внимавате на реакциите на мајка ви, што многу јасно ќе ви покаже дали вашата практична помош навистина и помага или само уште повеќе и пречи!
4. Останете што е можно помирни
Бебето плаче гласно, а неговата мајка и вашата пријателка стануваат сè понемирни и панични ... дури и не ? се придружувајте. Останете колку што е можно смирени и приземни, бидејќи тоа најмногу ќе и помогне и на мајката и на нејзиното бебе кое плаче.
Затоа, наместо да паничите со неа за тоа што не е во ред со плачењето на бебето, дајте ? на мајка ви мирна и емпатична насмевка со порака дека се е во ред.
Секој пат кога бебето плаче, тоа не значи дека нешто не е многу во ред со него. Вистина е дека е тешко да се слуша плачот на бебето, но запомнете дека на бебето му е многу потешко да го стори тоа. Затоа помогнете му така што ќе останете што е можно помирни и ќе ја смирите мајка му со вашата мирна енергија за да може што поуспешно да го утеши.
 
5. Кажете ? на мама дека одлично и оди
Без разлика колку е успешна и сигурна мајка, секоја во себе го носи оној црв кој и кажува дека не е најдобрата мајка. Особено новопечените мајки носат многу сомнежи за нивното мајчинство и се грижат дека на бебето можеби нема да му се допаднат или дека прават се погрешно. Има толку многу грижи и сомнежи кога станува збор за добра грижа за бебето. Особено кога бебето плаче, а ние не успеваме да го утешиме!
Затоа, на мајката со расплакано бебе не и помагаат осудувачки погледи, туку зборовите и потврдата дека одлично си ја врши мајчинската работа. Иако во моментов таа не знае како да го утеши своето бебе.
Затоа, кажете им на мајките колку се добри мајки и колку може да биде среќно нивното бебе што има таква мајка. Додека е фокусирана на бебето што плаче, можеби изгледа дека овие зборови не и значат многу или дека воопшто не ги воочила, но сигурно ќе ги памети кога ќе биде исцрпена додека го дои своето бебе во три часот наутро.

Звукот на плачење на бебето, особено на новороденчето, сите нас мајки не прави малку во паника, дури и ако нашето бебе не плаче.
Имено, тоа е сосема природна реакција која предизвикува низа реакции кај новопечената мајка која помага да се утеши расплаканото бебе: нејзиното срце почнува да чука брзо и ја турка веднаш да реагира, градите почнуваат да и се полнат и често истекува млеко, а сето тоа помага брзо да одговори на потребите на бебето.
Но, која е вистинската поддршка кога ќе слушнеме како плаче друго бебе, а неговата мајка не успева веднаш да го утеши, а ние стануваме се понапнати?


1. Не го грабајте бебето!

 Ние мајките сме многу различни. Некои ќе ви бидат вечно благодарни ако земете бебе кое плаче, го гушкате и утешите наместо тоа кога едноставно не можат повеќе сами да издржат.
Но, за други, земањето на расплакано бебе од нивните раце ќе биде ужасно искуство, дури и ако сте го направиле тоа со чисто добри намери.
Затоа, никогаш не земајте го расплаканото бебе од прегратките на мајката без нејзина дозвола, без разлика колку е неискусна или уморна. Но, секогаш прво прашајте ја дали можете да го држите бебето кратко време и да и помогнете.
Доколку таа се согласи со вашиот предлог, убедете ја да се одмори кратко или да пие чај на мир, а вие во меѓувреме ќе се грижите за бебето. Но, ако таа не сака вие да го преземете бебето, почитувајте ја нејзината одлука и испробајте ја поддршката од следните точки.


2. Застанете и следете го нејзиното однесување

Некои мајки сакаат да го продолжите разговорот додека се обидуваат да го утешат своето плачливо бебе, додека за други ова одвојување на вниманието е премногу стресно.
Затоа, кога плачете бебе, не се однесувајте како да не е ништо, туку застанете и проверете што прави мајката - дали се уште зборува со вас или е целосно фокусирана на бебето? Ако е тивка и целосно посветена на бебето, оставете ја на мира и посветете се на чајот, телефонот... и почекајте мама повторно да ви обрне внимание кога ќе биде подготвена.
Притоа, внимавајте да не и дадете на мајката чувство дека ова чекање е досадно и избрзано, туку да ја натерате да се чувствува добро и да нема проблем да чека да го утеши бебето што плаче. Како и повеќето мајки, таа сигурно ќе се чувствува виновна затоа што не може целосно да ви се посвети и да ужива во поминувањето време со вас.


3. Понудете и практична помош

Ако бебето е постаро, можеби плаче од досада, а вие можете да и помогнете на вашата мајка така што ќе се погрижите да го свртите вниманието. Затоа, проверете кај мајката дали таа сака да му понудите на вашето дете играчка или наместо тоа да барате пелена, шише или закуска.
И не заборавајте за потребите на мајката - проверете дали и таа има потреба од нешто, па можете да и помогнете. На пример, нарачајте и кафе или сендвич или скокнете во продавница за шише вода. Помогнете ? на мајката со практични работи за да може повеќе да се опушти и да го насочи целото внимание на удобноста на бебето што плаче.
Притоа, погрижете се постојано да внимавате на реакциите на мајката, што многу јасно ќе ви покаже дали вашата практична помош навистина и помага или само уште повеќе и пречи!


4. Останете што е можно помирни

Бебето плаче гласно, а неговата мајка и вашата пријателка стануваат сè понемирни и панични ... па не им се придружувајте и вие. Останете колку што е можно смирени и приземни, бидејќи тоа најмногу ќе и помогне и на мајката и на нејзиното бебе кое плаче.
Затоа, наместо да паничите со неа за тоа што не е во ред со плачењето на бебето, дајте ? на мајката мирна и емпатична насмевка со порака дека се е во ред.
Секој пат кога бебето плаче, тоа не значи дека нешто не е многу во ред со него. Вистина е дека е тешко да се слуша плачот на бебето, но запомнете дека на бебето му е многу потешко да го стори тоа. Затоа помогнете му така што ќе останете што е можно помирни и ќе ја смирите мајка му со вашата мирна енергија за да може што поуспешно да го утеши.

5. Кажете ? на мама дека одлично и оди

Без разлика колку е успешна и сигурна мајка, секоја во себе го носи оној црв кој и кажува дека не е најдобрата мајка. Особено новопечените мајки носат многу сомнежи за нивното мајчинство и се грижат дека на бебето можеби нема да му се допаднат или дека прават се погрешно. Има толку многу грижи и сомнежи кога станува збор за добра грижа за бебето. Особено кога бебето плаче, а ние не успеваме да го утешиме!
Затоа, на мајката со расплакано бебе не и помагаат осудувачки погледи, туку зборовите и потврдата дека одлично си ја врши мајчинската работа. Иако во моментов таа не знае како да го утеши своето бебе.
Затоа, кажете им на мајките колку се добри мајки и колку може да биде среќно нивното бебе што има таква мајка. Додека е фокусирана на бебето што плаче, можеби изгледа дека овие зборови не и значат многу или дека воопшто не ги воочила, но сигурно ќе ги памети кога ќе биде исцрпена додека го дои своето бебе во три часот наутро.

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
5
5 вистински факти за спиењето со бебе
Некои родители се строго против спиење заедно со бебе, дете во ист кревет, додека други гледаат многу предности во тоа. ...
4
Црвенило на газето
Многу бебиња страдаат од пеленски осип. Со помош на овие совети брзо ќе го совладате црвенилото на бебешкото газе.
3
Рецепти за први оброци на бебето
После 17-тата недела, односно после наполнети 4 месеци од животот, време е за воведување на нови намирници и дополнителн...
3
Анкета

одмор
lp136

Дали би патувале 1200км со автобус со мало дете

Да (0%)

Не (100%)

Можеби (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!