|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Грижа за мајката по породувањето

Редакција Рингераја, 18.5.2021
Да се биде информиран за тоа што да се очекува, кога и зошто да се побара медицинска помош, не само што ќе ви ја олесни новата улога на родители, туку е од најдобар интерес за вас и за вашето бебе

image
Информации и совети за новите родители
/11


Заминувањето дома од породилиште е многу возбудливо, но може и да е стресно да се отпочне самостојна грижа за бебето без помош на болничкиот персонал. Во овој период ви е од огромно значење помошта на вашиот партнер и семејството. Колку повеќе имате помош и поддршка, толку подобро за вас и за вашето бебе.

 

Грижа за мајката

После породувањето кај мајката настапува периодот на пуепериум (леунство) кој трае 6 недели.

Во овој период:

• настанува повлекување на сите промени на телото кои настанале во текот на бременоста, пред се намалување на матката и родилниот канал и враќање во состојба како пред забременувањето

• се појавува обилен вагинален исцедок, т.н лохии кој може да трае до 6 недели; секоја промена на изглед, мирис, траење може да е знак за инфекција - потребен е лекарски преглед- (во овој период не се препорачува употреба на тампони)

• се воспоставува лактацијата/доењето

• се јавува променливо расположение поради падот на нивото на хормоните

• изостанува менструално крварење; првата редовна менструација може да се очекува 6 недели после породувањето, но кај оние кои дојат, дури после една година. Иако овој период е исклучително осетлив за мајката, посебен медицински третман не е потребен.

 

Редовниот гинеколошки преглед треба да се направи 30 - 40 дена после породувањето кога гинекологот ќе ја утврди општата состојба, состојбата на дојките, брадавките и матката.

 

Итна посета на гинеколог е потребна доколку ги приметите следниве симптоми:

• Обилно крварење кое трае подолго од 10 дена

• Отежнато дишење и болка во градниот кош

• Болка во долниот дел на стомакот

• Воспаление и болка во перинеалниот предел (помеѓу вагиналниот и аналниот отвор)

• Воспаление- мастит (болка и оток во дојките)

• Покачена температура над 38 Ц, забрзан пулс

• Отежнато или намалено мокрење

• Болка во потколениците

• Изразена депресија

 

Општи препораки

• Мајките се исцрпени со породувањето и губитокот на крв, поради што е потребен одмор, редовна и разновидна исхрана и доволен внес на течности што ќе ги отстрани симптомите на лесна анемија.

• На сите доилки се препорачува рано станување од кревет и движење, освен во случаи на тешко или оперативно породување. Не се препорачува тешка физичка работа.

• Мајката во првите денови треба да јаде лесно сварлива храна, претежно млечна храна, храна богата со витамини, варен зеленчук и месо, младо сирење, компоти, свежо овошје. После четвртиот ден постепено се враќа на нормална исхрана, освен доколку не постојат причини за посебна исхрана.

• Потребна е течна исхрана, редовно празнење на црева и редовна тоалета за да се намали можноста од појава на тврда столица и хемороиди.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

20 идеи за декорација на торта за крштевка
Разубавете го најубавиот ден со најубава торта
4
Лимонот ги топи килограмите
Сок од лимон пијте наутро пред доручек, бидејќи ова ќе го забрза метаболизмот, а калориите нема да се „лепат“ на критичн...
4
Во Хрватска е откриено кои пелени најдобро...
Хрватскиот портал24 sata.hr објави вест за тестирање на пелени кои се наоѓаат на нивниот пазар, па Ви ги претставуваме р...
3
“Грешки” кои ги правиме со новородените бе...
Никој не знае како да биде родител, се додека не добие бебе. Повеќето родители ќе ви кажат дека правеле погрешни работи ...
3
Анкета

baranje soveti za teska bremenost
sumea

sto treba da pravam prviite nedeli

mislam da (57%)

dosaduvanje vkrevet (43%)


Број на сите гласови: 86

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!