|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Фото: Убавината на папочната врвца

Редакција Рингераја, 24.2.2021
Папочната врвца е првата опиплива врска помеѓу мајката и бебето. Во текот на долгите девет месеци, плацентата преку папочната врвца го храни и поддржува бебето во мајчината утроба, додека расте

image
/11


 

Овие фотографии направени од фотографот на Денвер, Моне Никол, ја доловуваат убавината на папочната врвца. Папочната врвца го негуваше и одржуваше вашето бебе во живот 9 месеци и е навистина неверојатно, но често не се слави или фотографира.
Се повеќе и повеќе семејства стануваат свесни за неверојатните придобивки од одложувањето на стегањето на кабелот. Кога го одложувате стегањето на кабелот, дозволувате „повеќе крв да се пренесува од плацентата на новороденчето, понекогаш зголемувајќи го волуменот на крвта на новороденчето до една третина. Ironелезото во крвта го зголемува складирањето на железо кај доенчињата, а железото е од суштинско значење за здрав мозок развој “. Некои студии покажаа дури и подобрена невролошка функција кај доенчиња чии жици беа стегнати по три минути.

Овие фотографии направени од фотографот на Денвер, Моне Никол, ја доловуваат убавината на папочната врвца. Папочната врвца го негуваше и одржуваше вашето бебе во живот 9 месеци и е навистина неверојатно, но често не се слави или фотографира.

Се повеќе и повеќе семејства стануваат свесни за неверојатните придобивки од одложувањето на сечењето на папочната врвца. Кога го одложувате сечењето на папочната врвца, дозволувате „повеќе крв да се пренесува од плацентата на новороденчето, понекогаш зголемувајќи го волуменот на крвта на новороденчето до една третина. Железото во крвта го зголемува складирањето на железо кај доенчињата, а железото е од суштинско значење за здрав мозок развој “. Некои студии покажаа дури и подобрена невролошка функција кај доенчиња чии папочни врвци беа стегнати по три минути.

 

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што не смеете да кажете на бремена жена?
Исклучително прекрасно е чувството кога сте прв пат бремени – загрижени, несигурни, но сепак лудо среќни. Имате многу пр...
11
Што слуша и што разбира бебето во матката?
Звуците што ги слуша бебето се вид на звуци што би ги чуле доколку сте под вода. Сe е таму, но сe е многу пригушено, и м...
7
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
5
Зошто добивам тежина толку брзо за време н...
Леле! На вагата можете да видите колку брзо ова бебе расте во вашиот стомак. Да ја разгледаме оваа често контроверзна те...
5
Анкета

Mia
MARIKA

Dali Vi se dopaga imeto Mia?

Da (70%)

Ne (23%)

Mnogu (0%)

Ic ne mi se dopaga (7%)


Број на сите гласови: 43

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!