|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

ФОТО: Кога тато помага при породување...

Редакција Рингераја, 12.7.2020
Присуството на таткото при породување е непроценливо. Погледнете ги емотивните фотографии каде татковците одлично ја вршат својата улога во породувањето...

image
/91


 

Кога зборуваме за породувањето, мајката и бебето секако се во центарот, но татковците исто така играат многу важна улога во породувањето. Од охрабрување на мајката, масажа на болки во грбот и туширање со нежни зборови во моментите кога е најранлива, присуството на таткото при раѓањето прави извонредна разлика во самото раѓање искуство на мајката.
Дури и Светската здравствена организација (СЗО) го охрабрува присуството на партнер во породувањето и многу мајки исто така избираат да имаат свој партнер заедно со нив за поддршка на породувањето.
Која е улогата на партнерот во породувањето?
Поддршката од партнерот значи дека таа ги ублажува болките во трудот масирајќи ја, се осигурува дека жената има напитоци и храна на располагање, со нежни допири и бакнежи, а исто така им помага да го забават hormoneубовниот хормон окситоцин, што помага во намалување на болката. . Со охрабрувачки зборови, тој и ’кажува на мајка си дека верува во неа, дека е убава и храбра, и тоа helps помага на жената неверојатно во олеснување на целиот процес на раѓање.
Фотографии полни со емоции
Во галеријата погоре, погледнете ги фотографиите од раѓањето и присуството на вашиот татко кои нема да ве остават рамнодушни. Улогата на татко е навистина непроценлива, а многу татковци велат дека нивната loveубов кон партнерот била засилена и продлабочена за време на ова искуство. Да се ??биде околу кога ќе се роди вашето бебе остава извонреден белег и на самите татковци. Всушност, ова е прва реална врска помеѓу татко и дете, бидејќи досега главно била мајката која ја градела врската со своето дете во матката. Од тој момент, таткото е поврзан и со детето, а оваа врска само од ден на ден станува се посилна.

Кога зборуваме за породувањето, мајката и бебето секако се во центарот, но татковците исто така играат многу важна улога во породувањето. Од охрабрување на мајката, масажа на болки во грбот и тешење со нежни зборови во моментите кога е најранлива, присуството на таткото при раѓањето прави извонредна разлика во самото искуство на мајката.
Дури и Светската здравствена организација (СЗО) го охрабрува присуството на таткото при породувањето и многу мајки исто така избираат да имаат свој партнер заедно со нив за поддршка на породувањето. Која е улогата на партнерот во породувањето?
Поддршката од партнерот значи дека тој ги ублажува болките во текот на породувањето масирајќи ја, се осигурува дека жената има напитоци и храна на располагање, со нежни допири и бакнежи, а исто така им помага да го ослободат љубовниот хормон окситоцин, што помага во намалување на болката. Со охрабрувачки зборови, тој и ’кажува на мајката дека верува во неа, дека е убава и храбра, и тоа неверојатно и помага на жената во олеснување на целиот процес на раѓање.

 

Што се случува со бебето 24 часа пред раѓањето?


Фотографии полни со емоции

Во галеријата погоре, погледнете ги фотографиите од раѓањето и присуството на татковци кои нема да ве остават рамнодушни. Улогата на татко е навистина непроценлива, а многу татковци велат дека нивната љубов кон партнерот била засилена и продлабочена за време на ова искуство. Да се ??биде присутен кога ќе се роди вашето бебе остава извонреден белег и на самите татковци. Всушност, ова е прва реална врска помеѓу таткото и детето, бидејќи досега главно била мајката која ја градела врската со своето дете во матката. Од тој момент и таткото е поврзан со детето, а оваа врска само од ден на ден станува се посилна.

 

Знаци дека сте бремена со момче: дали се в...
Кога сте бремени, вие и вашето семејство сте љубопитни да го знаете полот на бебето. Оваа љубопитност, со текот на генер...
198
Суровата вистина за царскиот рез
Замислете да ве испратат на некоја обична операција и по излегувањето од сала да ве пречекаат со мало бебе и да ви кажат...
76
10 изненадувања по породувањето
Претпоставувам дека сите луѓе кои имаат деца веќе го виделе пеколот, па не сакаат да се навраќаат назад. Но бидејќи јас ...
20
Бременост по недели
Сакате да дознаете што се случува со вашето тело, како бебето се развива и расте, како и што се врти низ главата на идни...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Доење
Gjuce

Колку време го доевте вашето дете

не го доев (13%)

само 1-2 месеци (14%)

до 6 месеци (17%)

до година (22%)

повеќе од година (33%)

несакам да дојам (1%)


Број на сите гласови: 265

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!