|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Еве како изгледа вагиналното породување

Редакција Рингераја, 29.6.2021
Во ова видео е прикажано на кој начин се раѓаат бебињата вагинално

image
/11


Најчестиот начин на породување е вагинално породување.

Вклучува три фази на породување: скратување и отворање на грлото на матката за време на првата фаза, спуштање и раѓање на бебето во текот на втората фаза и породување на плацентата за време на третата фаза.

Првата фаза започнува со грчеви болки во стомакот или грбот, кои траат околу половина минута и се јавуваат на секои 10-30 минути. Болката станува се посилна и се приближува со текот на времето. Втората фаза завршува кога доенчето ќе се роди. Во третата фаза, генерално се препорачува испорака на плацентата, одложено стегање на папочната врвца. Почнувајќи од 2014 година, сите поголеми здравствени организации советуваат дека веднаш по вагиналното раѓање, или штом мајката реагира по царски рез, доенчето да биде поставено на градите на мајката, наречен контакт кожа-кожа.

Во ова видео е прикажано вагинално раѓање.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Шест супер моќи на трудниците!
Погледнете ги шесте фантастични моќи кои ги имаат трудниците
5
Видео: Што е огнен прстен при вагинално по...
За време на вагиналното породување, некои жени доживуваат горење или пецкање во перинеумот, областа во форма на дијамант...
4
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3
Бледа линија на тестот за бременост
Користењето на домашен тест за бременост е многу едноставно. Две линии значат дека сте бремена, една дека не сте. Но што...
3
Анкета

Ljubomora
miana

Dali ste ljubomorni po priroda?

Da,mnogu (20%)

Premnogu (2%)

Umereno (61%)

Ne voopsto (17%)


Број на сите гласови: 82

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!