|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Доење, кога мајката е болна

Редакција Рингераја, 17.2.2011
Зимскиот период често со себе носи, освен празнично расположение, многу настинки, вирусни заболувања и вкупно нерасположение, кои можат да влијаат како на мајката така и на доенчето.

image
/11


 

 

Родителите често се загрижени што ќе се случи ако некој дома е болен, или ако бебето се разболи. Еве неколку практични совети за доење, ако мајката се разболи.

 

Болна сум – можам ли да го дојам бебето?

Мајките ги дојат своите бебиња при најразлични болести, од настинки и инфекции до хронични состојби, вклучувајќи дијабетес и астма. Бебето било изложено на болеста, од која сте се разболиле (Вие или некој друг во Вашиот дом), уште пред да дознаете дека сте болни. Еден од незаменливите квалитети на мајчиното млеко е дека кога Вашето тело прави антитела за да се избори со болеста, овие антитела преминуваат директно во мајчиното млеко создавајќи пасивна вакцина, со која обезбедувате заштита на бебето и му помагате да се справи со болеста.

 

Што треба да знам кога дојам, додека боледувам?

Кога сте болна може да се чувствувате омалаксано, па затоа може да Ви биде потребна помош околу домаќинството и одгледувањето на детето. Ако некој близок може да ја преземе грижата за бебето, можете да се одморате повеќе, а за доење да го земате бебето во кревет. Обидете се да пиете повеќе течности. За да го избегнете ризикот од инфекции, се препорачуваат вообичаени мерки во случај на болест во домот: често миење на раце со сапун и топла вода, кивање и кашлање во марамче, често миење на играчките кои детето ги фаќа и става во уста. Маските за уста не штитат од пренос на вирусот, така што можеби нема смисла да носите маска додека сте болна.

 

Болна сум и лекарот ми препиша лекови. Безбедно ли е да продолжам да го дојам бебето додека се лекувам?

Лесно е да се донесе одлука дали да земате некој лек за време на доење, ако ја имате потребната информација. Доењето е важно за Вас и Вашето бебе, затоа вреди да одвоите малку време и да побарате информации дали да го земате лекот, дури и ако се продава без лекарски рецепт. Всушност многу малку лекови имаат докажани контраиндикации за време на доење. Ненадејното одбивање може да ги трауматизира бебето и мајката и да нанесе дополнителни здравствени и емоционални ризици за двајцата. Важно е лекарот да знае дека доите и дека имате во план да продолжите за време на третманот.

Многу нешта треба да се земат во предвид кога се препишува лек на жена која дои. На пример, се обрнува внимание на возраста на детето. Поголемо бебе, кое цица поретко, ќе прима помали количини млеко и така ќе биде помалку изложено на лекот, а и организмот му е позрел. Еве некои прашања за кои треба да подискутирате со лекарот:

 

- Дали тој лек се препишува и на деца?

Лек кој обично се препишува на бебиња и деца, често е добар избор за жена која дои.

 

- Дали овој лек се пременува и кај други доилки?

Лек кој има историја на употреба кај доилки е подобар избор од нов, неиспитан лек.

 

- Колку долго ќе трае третманот?

Времетраењето на терапијата може да влијае на компатибилноста со доењето. Лек кој се смета за компатибилен со доење, може да не е тоа доколку се зема долго време.

 

- Дали лекот е со краткотрајно дејство?

Лек кој има краткотрајно дејство може да биде подобар избор од лек што има долготрајно дејство и останува во мајчиниот организам подолго време.

 

- Како се зема лекот?

Лек кој се зема преку инјектирање, или орално е помалку концентриран од лек кој се дава интравенски.

Зошто мајките стануваат невидливи по пород...
Мајчинството менува сe. Oд независна личност наеднаш ќе станете одговорни за целосна грижа и благосостојба на друг човек...
100
Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
7
5 работи што мајките ги забораваат по поро...
По раѓањето, многу мајки забораваат на себе, на своите потреби, нивното здравје. Целото нивно внимание се посветува на ...
4
Најубави имиња за момчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за момчиња. Еве го нивниот избор
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

zenski iminja
izabelicka

koe e najubavo zensko ime

Ilijana (0%)

ilina (60%)

izabela (30%)

irena (10%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!