|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Уште на старите народи им било познато дека доењето ја заштитува доилката од забременување.
Клучни зборови:

image
/11


За да биде доењето ефикасен контрацептивен метод после породувањето треба да бидат исполнети одредени услови.

 

  1. Полно и исклучиво доење. Најдобра храна за доенчето во првите 6 месеци по породувањето е мајчиното млеко. За одржување на квалитетно доење и ефикасна заштита од забременување, доенчето треба да цица често и кога ќе посака- дури и ноќе (затоа мајката треба да спие со доенчето!). Детето треба да се храни исклучиво со мајчино млеко, при што максимално треба да се одбегнува дополнителна исхрана или давање какви било течности (со лажичка, со цуцла и др.)
  2. Ако постои полно и исклучиво доење, не само што доењето ќе се одржува долго, а доенчето ќе прима квалитетна храна, туку значително ќе се одолжи добивањето на првата овулација и менструација, односно можноста од ново забременување по породувањето.

 

Значи полното и исклучиводоење дејствува како контрацептив. Со тоа се штити и унапредува здравјето намајката и доенчето, бидејќи најдобро е кога времето помеѓу две породувања изнесува повеќе од 2 години.

 

Оние жени кои не дојат или пак немаат полно и исклучиво доење, првата менструација ја добиваат 2- 3месеци по породувањето, а забременуваат по 5- 6 месеци (може и порано) по породувањето.

 

Значи за ефикасна заштитаод забременување после породувањето, освен полното и исклучиво доење потребно еи одсуство на менструација или како тоа стручно се нарекува: жената треба да е аменороична.

 

        3. Доенчето да не биде постаро од 6 месеци.

 

Ако се исполнети сите триуслови: полно и исклучиво доење, отсуство на менструација и доенчето да не епостаро од 6 месеци, се смета дека забременување може да настапи само кај 2 % од доилките, значи ефикасноста е иста како и кај влошките во матката (спиралите).Во такви случаи, барем во првите 4 месеци жената не треба да употребува други контрацептивни средства.

 

Доколку не постои полно иисклучиво доење, жената набргу ја добива првата менструација, а со тоа и можност да забремени во првите месеци по породувањето. Таква можност постои и при полно и исклучиво доење , ако жената ја добила првата менструација. Вотакви случаи неопходна е употреба на ефикасни контрацептивни средства, ако жената- доилката, не сака брзо да забремени. При избор на контрацептивни средства за време на доењето треба да се води сметка дека тие не смеат да имаат штетно влијание врз доењето и доенчето.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

1-та недела по раѓањето - што треба да зна...
Од стимулирање на млеко, грижата за папочната врвца па се до враќањето дома - еве кои се работите што треба да ги знаете...
3
Воведување на дохрана кај бебето
Моментот на воведување на нови продукти во исхраната е голем чекор за мајката и бебето. Треба да се следат одредени прав...
3
Дали Вашето дете јаде “десерт” за појадок?
Според најновото истражување за концентрацијата на шеќер во детските житарици, кој го објави американската работна група...
3
Развој на изговорот на гласовите
Крикот и плачот ја претставуваат првата вокализација на новороденото. Крикот со време се претвара во плач од кој постепе...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?