|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што е неопходно да имате по породувањето?

Редакција Рингераја, 1.2.2023
Олеснителни околности за мајките после породувањето

image
/11


Пред да одите во породилна сала, покрај бебешките работи, задолжително купете ги и овие за вас.

Мајките во иднина максимално се трудат да купат се што им е потребно на бебето за да го дочекаат дома подготвени. А што е со вас после породувањето, има список на работи кои не е лошо да ги имате за да не праќате некого постојано да пазарува. Закрепнувањето по породувањето бара време и бара посебна грижа за да можете што побрзо да закрепнете и да се посветите на бебето. Според препораките на медицинските сестри, мора да ги набавите овие производи пред да се породите:

Мрежести гаќи и специјални влошки 

Нормално е да има крварење после породувањето кое може да трае и до шест недели, тоа се лохиите. На почетокот ќе ги има во изобилство, па затоа е најважно да купите многу пакувања специјални влошки. Исто така важно е некое време да не носите обична долна облека, туку да користите мрежести гаќички за еднократна употреба. Најпрво, за да може вашата кожа подобро да „дише“ поради раната и исто така да избегнете инфекции поради крварење.

 

Подлоги за еднократна употреба 

Ова е доволно за да го имате само во првите две недели по породувањето поради обилно крварење и не би морале да ги перете чаршафите секој ден. Гинеколозите препорачуваат и раната на епизиотомијата да ја „сушите“ во воздух што е можно побрзо за да зарасне што побрзо. Затоа, додека лежите, не ставајте влошки, само ставете подлога одоздола.

 

Антисептик за раната 

Раната од епизиотомија бара посебна грижа за да се избегнат компликации, најважно е да имате добар антисептик со себе кој ќе ја дезинфицира и ќе помогне побрзо да зарасне.

 

Лекови против болки 

За лекови, внимавајте што ви е дозволено да пиете, особено ако го доите вашето бебе. Најдобро е во породилиштето да дознаете што смеете да пиете за ублажување на болката, колку долго и колку често.

 

Пумпа за измолзување 

Околу овој производ има многу контроверзии, без разлика дали е неопходен или не, особено ако сметате дека не е евтин. Ако доите и имате многу млеко, тогаш пумпата ќе ви биде спасител. Ако не доите тогаш тоа е само губење пари, одлуката е на вас.

 

Градник за нега 

Постојат специјални држачи за четки кои ќе ви бидат од голема помош додека го доите вашето бебе, особено ако не сте дома. Имаат специјална штипка која лесно се отстранува и не го вознемирува бебето додека цица.

 

Крем за брадавици и влошки за гради 

Исто така, најмногу се однесува на првите месеци додека бебето не стане посилно и не почне добро да цица и да исфрла млеко. За да ги избегнете непријатните дамки на вашата кошула и да ги смирите болните и испукани брадавици, тогаш задолжително купете ги овие два производи. Брадавиците на брадавиците можат да бидат многу болни и да доведат до прекин на доењето, затоа користете креми кои сигурно ќе ви помогнат.

 

Перница за нега 

Исто така, многу мајки тврдат дека тоа многу им значело и дека е една од работите кои најмногу ги користеле. Ако немате, можете да користите перница за бременост за да ви направи добра потпора и добра поддршка за бебето додека дои.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Првата година од мајчинството за која нико...
Како навистина се менува животот кога ќе станете мајка? Радикално, повеќе отколку што можеме да замислиме, но ретко кој ...
8
Разговор со мајката на Дариа која ја побед...
Минатата недела протече прекрасна вест - Дариа го огласи ѕвончето на Детската клиника! Кон радоста која владее во нејзин...
5
Кикинда Ричи – Играта на Анакин и Нолан не...
Мал милион прашалници како огромен облак секојдневно надвиснуваат над мајките, правејќи стрес и уште поголеми прашања. Е...
4
Лазењето го стимулира развојот и интелеген...
Лазењето е едно автономно движење на четири нозе. Повеќе лазење = повеќе стимулација
4
Анкета

Одмор.
пеперутка16

На колку месеци би го однеле вашето бебе на море?