|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали мојата вагина ќе се врати во нормала по раѓањето?

Редакција Рингераја, 22.11.2020
Ова е прашањето од милион долари на кое сакаат oдговор повеќето бремени жени.И иако не е тоа што сакате да го слушнете, одговорот е - не баш

image
/11


Некои жени се толку преплашени од влијанието на вагиналното породување што се одлучуваат за царски рез (и не, ова не помага - но повеќе за тоа подоцна).

 

Дали мојата вагина ќе се врати во нормала по раѓањето?

Прво, што е нормално? За повеќето жени се однесува на големината и мускулниот тонус, како и надворешниот изглед на вагината по раѓањето.

Постојат многу фактори кои доведуваат до промени. На некои од нив имате контрола, а на други не.

 

Еве 5 начини на кои вагината не може да биде иста по раѓањето:

 

# 1: Големото растегнување

Ајде да разјасниме веднаш - вашата вагина е направена за да се растегнува. Се чини невозможно бебето да се вклопи во просторот што се чини дека е мал, но тоа функционира. Навистина, функционира.

Се сеќавате на хормонот релаксин? Мајката природа се грижи вашите лигаменти и мускули да се истегнуваат за да ги собере матката и бебето.

 

Ткивата околу вашите лигаменти се протегаат и со нив. За време на раѓањето, вашите вагинални ткива се растегнуваат околу вашето бебе.

 

Но, по раѓањето, на истегнатите ткива им треба време да се вратат. Вашите мускули на карлицата се опуштија и изгубија одреден тонус, а тоа може да трае некое време. Како резултат, вашата вагина ќе ја чувствувате попространа, особено кога се движите.

Потребни се околу 6-10 недели за да се врати вагината во приближно иста контура и големина како и пред да имате бебе. Сепак, нема да биде иста, со иста големина.

 

Царскиот рез нема да ги спречи ефектите на релаксинот врз вашето тело за време на бременоста.

Сепак, можете да направите многу, за да го подготвите карличниот под за работата што треба да ја направи за време на породувањето и раѓањето. За време на бременоста е важно да се фокусирате на вежби за карличен под. Ако не сте сигурни што да направите, разговарајте со вашиот доктор или побарајте поддршка од физиотерапевт за здравје на жени.

 

# 2: Заздравување

На некои луѓе никогаш не им се појавуваат модринки, а на другите им требаат недели да залечат мала посекотина. Некои жени можат да ги свиткаат нозете околу ушите, а многумина од нас се борат да се наведнат на колена.

 

Сите заздравуваме различно и во различни временски рамки. Како вие заздравувате, многу зависи од генетиката, здравјето и од тоа дали сте во можност да се одморите. Многу жени се во состојба да се вратат на работа многу брзо по раѓањето, или поради потребата од тоа, или затоа што немаат поддршка дома.

 

Вагината има многу добра циркулација со крв и во многу случаи заздравува доста брзо од физичките ефекти на раѓањето. Но, не користете го ова како изговор да се натерате да вежбате порано.

 

Ако се повредите додека вежбате, знаете дека треба да се одморите и да се опоравите. Истото важи и за раѓањето, што на крајот на краиштата е врв на физичка изведба. Вашата матка и вагина завршија огромна работа - дајте им време да заздрават.

 

# 3: Вистинското раѓање

Повторно, нема предвидување како тоа ќе се одвива. Во совршен свет, секоја жена би имала непречен труд, со најмалку интервенција и максимална позитивна поддршка. Нема да има временски рамки за туркање, ограничувања на положбите на раѓање или средини што создаваат страв и стрес кај мама.

 

Она што се случува за време на породувањето, може да има големо влијание врз тоа како ќе се одвива вашето раѓање.

 

Поддршката насочена кон жените е холистичка. Им обезбедува на жените емоционална и ментална поддршка што им е потребна за да извршат многу физичка работа, со што се намалуваат шансите за оштетување на вагината.

 

# 4: Распукување на кожата

Дури и во совршена средина за раѓање, жените можат да имаат мали солзи или пасења. Понекогаш перинеумот на жената (областа помеѓу вагината и ректумот) е подолг или затегнат од вообичаеното и оваа област не се протега толку многу.

 

Кога бебето доаѓа побрзо отколку што е подготвено телото на мама, раѓањето врши притисок врз ткивата што немале шанса да се истегнат. Позицијата во која се наоѓа жената при породување - на пример, лежење отколку да е на четири нозе - исто така прави притисок врз перинеумот.

 

Честопати на жените им се вели дека големо бебе ќе предизвика распукување на кожата и иако тоа може да се случи, истото важи и за помалите бебиња.

Позитивно, повеќето распукувања се мали, на многу родилки не им требаат конци и тие обично ќе заздрават во рок од два месеци по раѓањето. Потешкото кинење може да бара шиење или дури и операција. Ова може да влијае на тоа како се чувствува вашата вагина некое време по раѓањето.

Епизиотомиите, форцепсите и раѓањето во вакуум ќе имаат поголемо влијание врз начинот на кој се чувствува вашата вагина по раѓањето, во зависност од вештината и искуството на давателот на нега што ги извршува. Колку што е можно, избегнувајте да бидете во ситуација овие процедури да се користат рутински отколку заради потреба.

 

# 5: Работите не изгледаат исто

Жените не трошат многу време гледајќи на своето тело на позитивен начин. Вагината е обично област во која ретко гледаат добро, но повеќето од нас знаат каде е.

 

Значи, по раѓањето може да биде шокантно да се види колку отечено и колку поинаку изгледа сè.

 

Како што вашето бебе се спушта низ вагината, перинеумот и вулвата се протегаат за да се пропушти главата. По раѓањето, внатрешната лабија може да изгледа полабаво и да виси пониско од порано. Бидејќи протокот на крв во областа се намалува, отокот ќе се намали. Но, честопати формата и големината на оваа област се сосема различни по раѓањето на бебето.

 

Друга разлика може да биде бојата на вагината; ова се должи на хормониte. Понекогаш кожата околу лабиите и перинеумот е потемна, иако обично ќе се врати во нормална боја откако ќе се стабилизираат хормоните.

 

Важното нешто што треба да се запамети е откако сте родиле бебе, има ново нормално за вашето тело. Направивте неверојатна трансформација произведувајќи друго човечко суштество и ова ќе ве промени, и емоционално и физички.

Времето е важен дел од прилагодувањето кон оваа нова нормала. Грижата и поддршката на вашето тело е важна. Закрепнувањето по породувањето трае онолку колку што е потребно, а очекувањата на жените да се „вратат назад“ се нереални.

 

Значи, на големото прашање е одговорено: иако сè ќе се врати во форма, најверојатно нема да биде точно како што беше пред да се породиш.

 

Прегрнете ја својата нова нормала.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Витамин вреден злато – витамин Ц
Сигурно многу пати сте слушнале дека витаминот Ц е важен за здравјето на организмот.. Но знаете ли зошто? Која е улогата...
4
Маџун – лек за целиот организам
Маџунот уште наречен гроздов слад, е специјалитет добро познат на нашите предци, како по својот оригинален вкус и арома,...
4
Бебето кое го прогласија за мртво слави 1 ...
Предвреме роденото бебе кое почина на 25 минути по раѓањето, пред чудесно да се врати во живот, го слави својот прв роде...
4
Се роди бебе со олимписки размери!
Вистинско чудо во Калифорнија! Се роди бебе тешко 6,2 килограми. Бебето дошло на свет со царски рез
4
Анкета

Бременост и сопруг/сопруга.
пеперутка16

Дали вашиот сопруг/сопруга знае во која недела сте бремени?