|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали е загрижувачки ако вашето бебе има рамна глава?

Редакција Рингераја, 19.3.2021
Синдром на рамна глава, исто така наречен плагиоцефалија, се развива кај бебињата поради надворешни притисоци врз мекиот череп на бебето. Оваа појава е почеста кога бебињата спијат на грб, како што препорачуваат упатствата за безбедност од СИДС

image
/11


 

Додека едно од пет деца е под влијание на синдромот на рамна глава, родителите добиваат мешани пораки за тоа дали има влијание врз развојот, а научниците немаат добри докази за да ги смират стравувањата. 

Едно истражување покажа дека не сите деца кои имаат рамна глава ќе доживеат проблеми во развојот, сепак, синдромот може да се користи како обележувач на потенцијално доцнење во развојот. Специјалистите кои го направиле истражувањето даваат препорака децата со рамна глава да бидат проценети за доцнења во развојот. 


Што е синдром на рамна глава и зошто се развива? 

 Синдромот на рамна глава се манифестира како зарамнето место на задниот дел или на страната на главата на бебето. Во тешки случаи може да влијае на поставеноста на ушите, очите и вилицата. Тоа обично го забележува родителот на бебето до четири месечна возраст. Може да биде присутен при раѓање или да се развие со текот на времето, до околу 18 месеци кога коските на черепот на бебето се поцврсти и фиксирани на своето место.
Синдромот се развива поради надворешни притисоци врз мекиот череп на бебето. Оваа појава стана почеста од 1992 година, кога започна кампањата за безбедно спиење СИДС. Оваа кампања спаси многу детски животи, и продолжува да го прави тоа. 

Поради потребата од проверени и точни информации за тоа дали синдромот на рамна глава доведува до одложување на развојот, истражувањето ја разгледа постојната медицинска литература за да ги информира лекарите и родителите за состојбата на знаење во оваа област. Имаше 19 студии што ги исполнија  строгите критериуми за квалитет, во кои возраста на децата се движеше од три месеци до десет години. 


Идентификување на ризик 

 Истражувањето покажува дека синдромот на рамна глава е белег на доцнење во развојот. Доцнењето може да се појави во една или повеќе области на развој познати како домени. За деца со рамна глава, доцнењата беа забележани најчесто во моторниот домен, контролирајќи ги мускулните активности како што се одење (груба  моторика) и држење лажица (фина моторика). Второто и третото најчесто доцнење е забележано во јазикот и познавањето (како што е зборување или разбирање на сопствено име). 

Иако истражувањето се обиде да одговори на тоа дали рамната глава доведува до одложувања или одложувањата предизвикуваат рамна глава, ниту едно од студиите спроведени до денес не е во можност да одговори на ова прашање. Така, со оглед на тоа што постои поврзаност , но насоката треба да се одреди, се дава препорака децата со рамна глава да се проценат за одложувања во развојот. 

Истражувањето откри дека деца со рамна глава кои имаат доцнење во развојот на повеќе домени (како што се моторика, учење и познавање) или кои имаат низок мускулен тонус, се специјална група со висок ризик каде што интервенцијата и подолготрајното следење би биле корисни . 
Исто така, откри дека доцнењата се почести кај  новороденчиња до  двегодишни деца, но одложувањата сепак се задржале кај деца од предучилишна и училишна возраст во некои случаи, иако има помалку познавања за постарите возрасни групи.


Повеќето деца со синдром на рамна глава ќе бидат добро
Иако е тешко со сигурност да се каже кој дел од децата со рамна глава ќе доживеат доцнење во развојот, веројатно повеќето деца со рамна глава ќе бидат добро во однос на нивниот развој. 
Во студиите вклучени во прегледот, околу 10-25% од децата имале одложувања во развојот над очекуваното (иако опсегот забележан е 3-51% во зависност од студијата). Некои студии го презентираа ова во смисла на ризик и објавија дека децата со рамна глава имале до десет пати поголема веројатност да доживеат доцнење во развојот отколку децата без рамна глава. 


Како родителите можат да ја спречат или намалат појавата на рамна глава 

Придобивките од следењето на упатствата за СИДС далеку ги надминуваат сите загрижености за рамна глава, со оглед на фактот што смртта може да резултира од непочитување на препораките за безбедно спиење. Бебињата треба да се заспиваат на грб на цврста и рамна површина, без играчки, перници или други предмети, во средина на непушачи. 
Домашна превенција на синдромот на рамна глава е можна. 
Времето поминато на стомак додека е будно и надгледувано - малку секој ден почнувајќи од раѓање - може да помогне во зајакнување на мускулите на вратот и да се обезбеди време без притисок на задниот дел или страните на главата. Промената на положбата на бебето додека е будно е исто така корисна. 
Некои деца се изложени на зголемен ризик од синдром на рамна глава, како што се предвремено родени бебиња, оние со индуцирано раѓање или кои имаат тортиколис (исто така познат како извртен врат), па затоа не треба да се чувствувате виновни ако вашето дете има рамна глава. Доколку сте загрижени, во кое било време, треба да побарате совет од здравствен работник. 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Ѕвезда на бебе календар за 2020 година - ЈУЛИ
Во оваа тивка ноќ, нека свети силно на небото нашата единствена јулска ѕвезда
5
Колку сон им треба на бебињата? Табела за ...
На бебињата им треба многу сон, но колку точно на секоја возраст? Овој пост ќе ве научи колку спиење му е потребно на ва...
4
Што е болка?
Болката се дефинира како непријатно чувство и емоционално искуство предизвикано од повреда (оштетување) на ткивата во те...
4
Стари македонски имиња за девојчиња
Старите македонски имиња повеќе не се популарни, а еве кои традиционални имиња во себе кријат неверојатна симболика:
4
Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?