|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали е безбедно да спиете на стомак во бременоста?

Редакција Рингераја, 24.5.2021
На стомак, на грб или на страна? Еве што треба да знаете за безбедни, удобни позиции на спиење за време на бременоста

image
/11


 

Добро е да спиете на стомак за време на бременоста. Малку е веројатно дека ќе можете да спиете удобно во оваа положба откако ќе пораснат стомакот и градите. Ако сте навикнале да спиете на стомак и сакате да продолжите, обидете се да користите перница во форма на крофна за да го поддржите растечкиот стомак. Некои жени сметаат дека ова им овозможува удобно да спијат на стомак и во вториот триместар.
Една позиција од која веројатно ќе ве предупреди вашата негувателка, почнувајќи од средината на бременоста, лежи рамно на грб. Тоа е затоа што лежењето на грб и овозможува на вашата растечка матка да ги компресира големите вени што се протегаат на страната на 'рбетот и ја враќаат крвта од нозете кон срцето. Ова може да резултира во намален проток на крв и може да предизвика вртоглавица, отежнато дишење или забрзано чукање на срцето.
На половина од бременоста, вашиот старател може да ве советува да започнете да спиете на страна. Спиењето на страна ве става најмал притисок врз вените и внатрешните органи. Ова обезбедува најдобар проток на крв во матката, што значи дека вашето бебе ќе добие максимални хранливи материи и кислород. Добрата циркулација ви помага и со намалување на потенцијални отоци, проширени вени на нозете и хемороиди.
Може да биде предизвик добро да спиете кога сте бремени. Гледањето што јадете и пиете, воспоставувањето релаксирачка рутина пред спиење, истегнување и длабоко дишење може да помогне. Може и перниците од бременоста: Обидете се да ставите перница или клин под стомакот, зад грб и меѓу свитканите нозе додека лежите на страна. Ова ќе ви овозможи да се навалите кон стомакот или грбот или да се менувате помеѓу двете.

Добро е да спиете на стомак за време на бременоста. Малку е веројатно дека ќе можете да спиете удобно во оваа положба откако ќе пораснат стомакот и градите. Ако сте навикнале да спиете на стомак и сакате да продолжите, обидете се да користите перница во форма на крофна за да го поддржите стомакот кој расте. Некои жени сметаат дека ова им овозможува удобно да спијат на стомак и во вториот триместар.

 

Една позиција за која веројатно ќе ве предупреди вашиот гинеколог, почнувајќи од средината на бременоста, е да не лежите рамно на грб. Тоа е затоа што лежењето на грб и овозможува на вашата растечка матка да ги компресира големите вени што се протегаат на страната на 'рбетот и ја враќаат крвта од нозете кон срцето. Ова може да резултира во намален проток на крв и може да предизвика вртоглавица, отежнато дишење или забрзано чукање на срцето.

 

На половина од бременоста, вашиот гинеколог може да ве советува да започнете да спиете на страна. Спиењето на страна ви прави најмал притисок врз вените и внатрешните органи. Ова обезбедува најдобар проток на крв во матката, што значи дека вашето бебе ќе добие максимални хранливи материи и кислород. Добрата циркулација ви помага и со намалување на потенцијални отоци, проширени вени на нозете и хемороиди.

Може да биде предизвик добро да спиете кога сте бремени. Гледањето што јадете и пиете, воспоставувањето релаксирачка рутина пред спиење, истегнување и длабоко дишење може да помогне. Може да помогнат и перниците за бремени: Обидете се да ставите перница под стомакот, зад грб и меѓу свитканите нозе додека лежите на страна. Ова ќе ви овозможи да се навалите кон стомакот или грбот или да се менувате помеѓу двете.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Табела на раст на плодот по недели
Колкава е должината и тежината на плодот во секоја од 40-те недели од бременоста? Проверете како плодот расте во мајчина...
14
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
5
Породилното ќе трае 12 месеци!
Пратениците ја прифатија иницијативата на граѓани за промена на Законот за работни односи, според која породилното болед...
4
Дали покачениот холестерол е нормален во б...
Зголемениот холестерол за време на бременоста е многу важен за здравјето на мајката и бебето. Сепак, експертите објаснув...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali so trcanjeto i pesacenjeto po lenta (sprava) se slabee?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!