|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали бебето чувствува болка во текот на раѓањето?

Редакција Рингераја, 17.5.2022
Постојано се зборува за тоа што доживува мајката за време на породувањето и низ какви промени поминува, а знаете ли низ какви промени поминува бебето за да се роди? Дали чувствува болка додека излегува од утробата?
Клучни зборови:

image
/11


 

Иако сите поминавме низ тоа, а не се сеќаваме, акушерката ги откри промените кои се забележани до ден денес.
Бања со окситоцин
Кога мајката почнува да доживува лесно породување, приближно на секои 20 минути, а потоа сe почесто, бебето ја притиска главата во породилниот канал и на тој начин го поттикнува отворањето на грлото на матката. За време на породувањето, телото на мајката ослободува голема количина на окситоцин, хормонот на љубовта, кој го прави бебето среќно и смирено.
Можност за дремка
Во периодот кога контракциите се јавуваат на секои три до четири минути, а траат и до 90 секунди, бебињата чувствуваат сe повеќе стискање. Бидејќи тие го добиваат целиот кислород од крвта на нивната мајка преку плацентата, тие добиваат помалку кислород за време на контракциите. Сепак, на бебињата нема да им пречи, тие може дури и да заспијат за време на контракции.
Но, ако мајката е многу вознемирена и исплашена, и бебињата можат да почувствуваат стрес. Хормоните поврзани со овие емоции, кортизол и адреналин, можат да поминат низ плацентата и да го забават текот на породувањето. За да се опушти, може да и помогне на мама да замисли каде би сакала да биде и да се опушти.
Бебето сe уште не ја препознава болката
Кога интервалот помеѓу контракциите ќе се намали на 2-3 минути, мама може да почувствува треперење и гадење. Бебето може да се чувствува како ѕидовите да се уриваат врз неа, но веројатно нема да чувствува болка.
„Се чини дека нервните врски што ќе му овозможат на бебето да ја толкува сензацијата како болка сe уште не се развиени за време на породувањето“, вели гинекологот Ана Динс од Англија, додавајќи:
„Во оваа фаза, мајките треба да дишат ритмички за да си обезбедат доволно кислород за себе и за своите бебиња последните минути пред „лансирањето“.
Главата се прилагодува на породилниот канал
Додека мајката се бори со се почести и поинтензивни болки и се фокусира да му помогне на своето бебе што побрзо да го помине породилниот канал, придонесува и бебето.
„Бидејќи нејзините коски од черепот не растат заедно, главата на бебето се прилагодува на обликот на породилниот канал додека минува низ него“, објаснува д-р Динс.
Во оваа фаза, пожелно е да се користи гравитацијата, така што вие и вашето бебе ќе ви биде многу поудобно отколку да лежите на грб во полуседечка положба, клекнувајќи со потпирачи за раце или чучњеви.
Подготвени да живеат надвор од матката
Кога ќе се појави главата на бабата, мајката ќе почувствува пецкање, а преку неколку контракции главата ќе излезе и ќе се сврти заедно со рамената, за да може да се заврши породувањето. Бебето во тие моменти ќе биде прилично стегнато и ќе се подготви за првиот здив.
„Притисокот врз телото на бебето додека минува низ тесниот породилен канал го подготвува за живот надвор од матката. Тој притисок истиснува течност и слуз од белите дробови на бебето и спречува течност и крв да се вдишат низ породилниот канал и го подготвува вашето бебе за првиот здив“, вели тој.гинеколог.
Околината која го поздравува бебето кога ќе излезе од утробата може да ја шокира.
„Истражувањата покажаа дека бебињата се раѓаат во потивки, слабо осветлени простории, помирни од бебињата родени во силно осветлени и ладни породилишта“, објаснува акушерката.
По породувањето особено се препорачува контакт кожа на кожа.
„Тоа ќе го смири вашето бебе, ќе и помогне да го регулира пулсот и дишењето, но и да ја одржи температурата и ќе започне хормонски процес важен за доењето“, објаснува акушерката.

Иако сите поминавме низ тоа, а не се сеќаваме, акушерката ги откри промените кои се забележани до ден денес.


Бања со окситоцин

Кога мајката почнува да доживува контракции, приближно на секои 20 минути, а потоа сe почесто, бебето ја притиска главата во породилниот канал и на тој начин го поттикнува отворањето на грлото на матката. За време на породувањето, телото на мајката ослободува голема количина на окситоцин, хормонот на љубовта, кој го прави бебето среќно и смирено.

 

Можност за дремка

Во периодот кога контракциите се јавуваат на секои три до четири минути, а траат и до 90 секунди, бебињата чувствуваат сe повеќе стискање. Бидејќи тие го добиваат целиот кислород од крвта на нивната мајка преку плацентата, тие добиваат помалку кислород за време на контракциите. Сепак, на бебињата нема да им пречи, тие може дури и да заспијат за време на контракции.
Но, ако мајката е многу вознемирена и исплашена, и бебињата можат да почувствуваат стрес. Хормоните поврзани со овие емоции, кортизол и адреналин, можат да поминат низ плацентата и да го забават текот на породувањето. За да се опушти, може да и помогне на мама да замисли каде би сакала да биде и да се опушти.


Бебето се уште не ја препознава болката

Кога интервалот помеѓу контракциите ќе се намали на 2-3 минути, мама може да почувствува треперење и гадење. Бебето може да се чувствува како ѕидовите да се уриваат врз неа, но веројатно нема да чувствува болка.
„Се чини дека нервните врски што ќе му овозможат на бебето да ја толкува сензацијата како болка сe уште не се развиени за време на породувањето“, вели гинекологот Ана Динс од Англија, додавајќи:
„Во оваа фаза, мајките треба да дишат ритмички за да си обезбедат доволно кислород за себе и за своите бебиња последните минути пред „породувањето“.

 

Главата се прилагодува на породилниот канал

Додека мајката се бори со се почести и поинтензивни болки и се фокусира да му помогне на своето бебе што побрзо да го помине породилниот канал, придонесува и бебето.
„Бидејќи нејзините коски од черепот не растат заедно, главата на бебето се прилагодува на обликот на породилниот канал додека минува низ него“, објаснува д-р Динс.
Во оваа фаза, пожелно е да се користи гравитацијата, така што вие и вашето бебе ќе ви биде многу поудобно отколку да лежите на грб во полуседечка положба, клекнувајќи со потпирачи за раце или чучњеви.

 

Подготвени да живеат надвор од матката

Кога ќе се појави главата на бебето, мајката ќе почувствува пецкање, а преку неколку контракции главата ќе излезе и ќе се сврти заедно со рамената, за да може да се заврши породувањето. Бебето во тие моменти ќе биде прилично стегнато и ќе се подготви за првиот здив.
„Притисокот врз телото на бебето додека минува низ тесниот породилен канал го подготвува за живот надвор од матката. Тој притисок истиснува течност и слуз од белите дробови на бебето и спречува течност и крв да се вдишат низ породилниот канал и го подготвува вашето бебе за првиот здив“, вели тој гинеколог.

 

Околината во која се раѓа бебето може да го вознемири

„Истражувањата покажаа дека бебињата кои се раѓаат во потивки, слабо осветлени простории се помирни од бебињата родени во силно осветлени и ладни породилишта“, објаснува акушерката.
По породувањето особено се препорачува контакт кожа на кожа.
„Тоа ќе го смири вашето бебе, ќе му помогне да го регулира пулсот и дишењето, но и да ја одржи температурата и ќе започне хормонски процес важен за доењето“, објаснува акушерката.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Пробиотици – Добри бактерии за појак имуни...
Сите доенчиња се раѓаат со стерилен цревен тракт, но за кратко време се појавуваат бактериите од околината, пред сe прек...
4
Што да направите кога доенчето има запек и...
Запекот и коликите се дигестивни функционални тегоби кои се јавуваат кај 5–20% од доенчињата. Понекогаш се појавуваат и ...
4
Соор - инфекција на усната празнина
Инфекција на усната празнина или соор е многу честа појава кај бебињата.Неискусните родители промената на јазикот ја гле...
4
Крв во пелената на бебето? Дали е тоа норм...
Секој нов ден со детето носи нови прашања и дилеми.Дали е нормално бебето да плаче многу, воопшто да не плаче, да има ст...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?