|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Да донираме за херојот Лука!

Редакција Рингераја, 5.5.2021
Потребни сме му на малиот борец Лука за поскоро да продолжи да се радува на животот
Клучни зборови:

image
/11


Сигурно се сеќавате на малиот Лука кој имаше само 16 месеци а животот прерано го направи борец кој го чекаше тешка борба. 

Лука е роден предвреме со само 720гр, подоцна му е дијагностицирана микроцефалија и глувост, после сето ова имаше комплексна дијагноза – тумор на црниот дроб. Дојде до влошување на состојбата поради зголемување на туморот. Опцијата за неговото лекување беше да се направи оперативен зафат, за кој никој не се нафати во Македонија бидејќи требаше во исто време како што ќе се извади зафатениот дел од црниот дроб со туморот, да се трансплантира нов.

-Лука во Италија примаше терапија за намалување на огромниот тумор кој зафаќаше шест седмини од целокупниот орган. Успеаја да го намалат туморот, и потоа да го оперираат и направат трансплантација, раскажува Надица.

 

 

Благодарение на професионалниот тим на докторите во Италија, Лука ја издржа операцијата, после денови и денови на апарати успеа да се избори и да се насмее. По долг престој во болницата го виде сонцето и се радуваше на животот.

За жал, сега семејството Ристови е во тешка финансиска состојба, лекувањата во Италија продолжуваат, а животот таму не е евтин, затоа сега сме им потребни ние, да ја покажеме нашата хуманост на дело и да донираме. 

- Престојот во Италија ни е обезбеден и сместени сме во куќа каде се сместуваат семејства со слични дијагнози. За целиот овој престој тука храната и трошоците ги плаќаме ние. Во Италија сме со месеци и повеќе немаме средства и не знаеме веќе како понатака, за што ни е потребна и вашата помош. Животот тука не е евтин но ние мора да бидеме тука уште долго поради постојаните контроли и лекувањето кое се уште траат. Потребна ни е вашата поддршка за да може да го завршиме лекувањето тука и на крај да се вратиме живи здрави и нашиот син Лука да продолжи да се радува на животот како и сите деца, порачува Надица и надежно апелира дека они кои се во можност да донираат.

Донацијата можете да ја направите преку Фејсбук страницата за донирање на следниов линк Help for this little fighter Luka.


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Не цртајте по ѕидови - повелете боенка!
Вашето дете црта по ѕидови? Со фломастерите го обоило намештајот? Имаме решение за Вас!
3
Денес е светскиот ден на прегратката
Прегрнувајте често, прегрнувајте силно, прегрнувајте од срце...Прегрнете некого денес!
3
Наградени желби на Рингераја
Дојде моментот да ги објавиме најубавите Новогодишни желби на Рингераја, кои ги исполнија сите правила да добијат наград...
3
Подароци од ЛОГОНА за најдобрите форумџии!
Кои наши членови добија подароци од органската козметика ЛОГОНА?
3
Анкета

Kako?
Jana9

Kako go hranevte vaset_o bebe?

Go doev (100%)

Go doev i dohranuvav (0%)

Go hranev od prv moment so vestacko mleko (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!