|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Развој на детето: Добро е да се знае

Поттикнување на самостојноста
Детето сака да биде самостојно во се што прави. Без оглед на тоа што се двоумиме дали успешно ќе ги реши задачите, треба да ја поттикнуваме неговата самостојност, бидејќи така му ја јакнеме самодовербата. Родителите треба да бидат многу трпеливи во ваквите ситуации. На детето можеме да му допуштиме да се мие само, на пример. Во суштина, никогаш не е прерано детето да се обиде такво нешто, се разбира со Ваша помош. Пред спиење само нека го измие лицето, а за време на капење само нека се насапуни. Ваша задача е да внимавате да не се слизне на мократа подлога, или да не се изгори во многу жешка вода. Облеката која ќе ја измокри потребно е да се извади, за детето да не настине.

Не заборавајте да одвоите доволно време, затоа што самостојното извршување на некои активности може да одземе многу време. Ако дојде до проблеми, помогнете му на детето. Неуспехот во самостојното извршување на активностите може до толку да го разочара детето што ќе почне неуморно да плаче.

Привикнување на нокшир

Точен одговор на прашањето – Кога е време за нокшир – нема. Важно е децата да се одвикнат од пелените со помош од родителите, со многу љубов, без притисоци и казни. Повеќето деца се подготвени за одвикнување меѓу 24. и 36. месеци. Физички се спремни на одвикнување кога ќе знаат сами да покренат излачување. Исто така треба сами да знаат да ги турнат гаќичките и сами да седнат на нокшир, или wc-школка.

Прочитајте уште

Развојни фази
Здравје и нега
Спиење
Исхрана
Во градинката
Си играме
Добро е да се знаеАнкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?