|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Фото: Хероите кои ги спасија момчињата од Тајланд

Редакција Рингераја, 12.7.2018
Вчера заврши спасувачката мисија во пештерата Там Луанг во Тајланд, при која беа спасени 12 момчиња и нивниот тренер. Тие беа заглавени цели 18 дена и поради фактот што преживеаја толку долго време, слободно можат да се наречат ХЕРОИ

image
/11


Откако светот воздивна со олеснување кога беа извлечени и последните четири момчиња и тренерот, на социјалните мрежи започнаа да се објавуваат фотографии од вистинските херои зад успешната спасувачка мисија.

Тоа се бестрашните нуркачи, луѓето кои волонтираа за да спасат тотални странци, оние кои спиеја во калта за да се уверат дека децата набрзо ќе спијат во топли кревети, докторот кој го прекина одморот за да помогне, граѓаните кои со денови испумпуваа вода од пештерата, селаните кои ги жртвуваа своите поседи за да ја олеснат мисијата, тренерот кој се откажа од својата храна за да ги одржи децата во живот...

Разбирливо, голем дел од објавите се за Саман Гунан, нуркачот кој го загуби својот живот во пештерскиот комплекс откако остана без кислород. Луѓе од целиот свет му се заблагодарија за несебичноста и помошта.

 

1

2

 

Во пикот на радоста за спасувањето на децата, одекна веста за смртта на таткото на доктор Ричард Харис, човекот кој заедно со четворица тајландски нуркачи остана три дена во пештерата со момчињата за да се грижи за нивното здравје. Харис бил волонтер во мисијата, кој се откажал од одморот во Тајланд за да го понуди своето знаење и вештини во тој тежок момент. Хуманиот анестезиолог од Австралија бил меѓу последните кои излегле од пештерата.

И покрај заслугите, доктор Харис со скромност изјавил: „Големите херои во сето ова се децата и нуркачите од тајландската морнарица кои ги бараа. Тие се најцврстите момчиња и деца кои некогаш сум имал привилегија да ги запознам и ако тие не беа во состојбата во којашто беа, ние немаше да можеме да направиме ништо. Таму лежат сите заслуги“.


3


Од тајландската морнарица на Facebook објавија фотографија од четворицата нуркачи кои ја обезбедуваа пештерата во која се наоѓаа децата, тренерот и докторот. Тие на крајот едвај излегле откако една од пумпите откажала.


4


Нуркачи од многу земји низ светот доброволно им се придружија на нуркачите од тајландската морнарица. Финецот Мико Паси, кој беше еден од нив, сподели фотографии од акцијата за извлекување за да покаже дека не постојат невозможни мисии.

„Оние кои велат дека не може да биде направено, не треба да им пречат на оние кои го прават тоа. 13 деца сите живи и безбедни“ – напиша тој на фотографија која стана вирален хит на социјалните мрежи.

 

5

6

7

 

„Децата се многу поважни од оризот. Можеме да пораснеме ориз повторно, не можеме да ги пораснеме повторно децата“ – рече една од жените чии поседи со ориз беа поплавени со водата која беше испумпана од пештерата.


8


Еве фотографии и од останатите херои на кои сите им се заблагодаруваме што го прават светот поубаво место.


9

10

11


Соработка со Рингераја
Отворени сме за соработка, доколку сте заинтересирани Ве повикуваме да не исконтактирате.
2
Контактирајте не
Сакате посебна понуда за огласување наменета за Вашата компанија, сакате да испратите текст за објавување до нашата Реда...
2
Зошто да се огласувате на Рингераја
10 ДОБРИ ПРИЧИНИ ЗОШТО ДА СЕ ОГЛАСУВАТЕ НА ИНТЕРНЕТ МЕДИУМОТ РИНГЕРАЈА.МК
2
Рингераја времеплов
По што ќе ја паметиме годината која изминува?
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Posle kolku vreme?
virgo

Posle kolku vreme vo brak mislite deka treba da razmisluvate za dete?

posle 6 meseci (40%)

posle 1 godina (40%)

posle 2 godini (20%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!