|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Денес наздравете со чаша вино

Редакција Рингераја, 14.2.2015
Православните христијани го слават Свети Трифун, католиците Свети Валентин, а сите заедно, особено помладите го обележуваат Денот на вљубените...
Клучни зборови:

image
/11


 

Што и да славите, добро е да се наздрави со чаша вино.Претпоставуваме дека многумина не знаат кој е всушност Свети Трифун, па затоа сакавме да ве информираме.

Православните христијани го слават Свети Трифун како великомаченик кој е убиен за христијанската вера, кој се смета за заштитник на лозјето, полјоделските култури и заштитник на брачната љубов и верност, кои се составен дел на христијанските проповеди.

Свети Трифун живеел во 3 век, роден е во селото Кампсади во Фригија. Уште од малечок имал способност да лекува болести кај луѓето и кај животните, а имал и моќ да истерува зли духови.Ќерка на царот Гордијан III, владетелот на Римската империја од 238 до првата половина на 244 година, била болна. Лошиот дух кој зборувал од лудата девојка, можел да го истера само Свети Трифун.На барање на царот, Трифун доаѓа во Рим и и помага на царевата ќерка. Нормално, царот го наградил, а Трифун продолжил да живее. Но, кога дошол на власт на Дакија дошол Трајан, бил мачен и осуден на смрт.

 

Здравствени придобивки од пиење вино:

- Го регулира нивото на холестерол со една чаша вино дневно

- Подобра психофизичка состојба. Оние кои пијат редовно се послаби

- Посилни коски, особено кај жените, бидејќи наводно го зголемува нивото на естроген (хормони), кој предизвикува кршливост на коските, ако го нема во доволни количини

- Намалување на стресот, богат е со флавоноиди, кои помагаат да се опуштите

- Подобра меморија, превентива за заштита од Алцхајмерова болест.

Фотографии: Златна Бубамара на популарноста
Универзалната сала повторно беше исполнета до последното место, а публиката уште еднаш имаше можност да ужива во добро с...
3
Соработка со Рингераја
Отворени сме за соработка, доколку сте заинтересирани Ве повикуваме да не исконтактирате.
2
Контактирајте не
Сакате посебна понуда за огласување наменета за Вашата компанија, сакате да испратите текст за објавување до нашата Реда...
2
Зошто да се огласувате на Рингераја
10 ДОБРИ ПРИЧИНИ ЗОШТО ДА СЕ ОГЛАСУВАТЕ НА ИНТЕРНЕТ МЕДИУМОТ РИНГЕРАЈА.МК
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

najubavo masko ime
milijanastefan (16%)

filip (21%)

ivan (7%)

luka (30%)

josif (4%)

damjan (22%)


Број на сите гласови: 91

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!