|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

6 работи кои не ве прават лоша мајка

Редакција Рингераја, 23.11.2018
Постојат општо прифатени норми кои општеството сака да става и еден од нив секогаш е тоа да си лоша мајка - да го оставаш детето со дадилка, да го храниш детето со готвена храна секој ден и така натаму до бескрај
Клучни зборови:

image
/11


Па, решивме да ви покажеме дека вашите дневни мисли и постапки се сосема нормални и не ве прават лоша мајка. Тоа се:

 

Мразам да сум бремена

Дури и за време на бременоста, може да се украде некоја застрашувачка мисла, како оваа.

Не грижете се, нема пишано правило кое вели дека секоја жена сака да остане бремена.

Дури напротив, можно е тоа да се покаже еден од најтешките периоди во животот особено за оние кои имаат физички проблеми или страдаат од анксиозност или депресија. Запомнете, сепак, дека за да се појави Вашето бебе, потребно е да ги стегнете забите и да се обидете да ги доживеете овие 9 месеци на најдобар можен начин.

 

Не чувствувам ништо за бебето во мојот стомак

Оваа магична врска меѓу мајка и дете, опишана во книгите или од пријателите, не секогаш се доживува за време на бременоста. Можеби ќе ја почувствувате во првата бременост, но не и за време на втората, кога целото внимание е насочено кон веќе роденото дете кое минува низ фаза, која бара 100% внимание. Без оглед на причината, тоа не значи дека сте лоша мајка. Кога ќе се роди детето, ќе сфатите дека вашата врска е многу силна, без оглед на тоа што сте го почувствувале за време на бременоста.

 

1

 

Не се сеќавам на моментот кога детето прооде

Да не се сеќавате на конкретен датум и момент во кој детето направило ги првите чекори или ги изговорило првите зборови. Со текот на времето сеќавањето исчезнува и се предава на други важни настани. Ова во никој случај не може да ви направи лоша мајка, па немојте да бидете премногу груби кон себе.

 

Детето си игра на таблетот, за да го украдам моето време за себе

За да успеете да вечерате на мир со сопругот, да поразговарате на телефон или едноставно да имате можност да се одморите, му го давате на детето таблетот или му пуштате снимка, за да го занимавате. Да, тоа веројатно не е многу исправно, но ако трае кратко, нема никаква штета.

 

Прескокнувате страници од книгата на бајките

Секоја вечер ги читате истите приказни. Вие сте уморни, но сакате да го направите детето среќно. Потоа случајно прескокнете две или пет страници од книгата незабележано.

 

2

 

Користите полу-подготвена вечера

Некои жени не се квалификувани готвачи, и ова не е ништо страшно, нели ?! Во текот на долгата мајчинска кариера, некогаш ќе ви се случи да испржите полуподготвени филети од риба, смрзнат зеленчук или замрзнат помфрит. Сите знаеме дека ова не е корисно, но тоа е вкусно, и секој има право да греши од време на време.

Мамa вели да, тато вели не?!
Kако да го совладате конфликтот во 5 чекори?
14
Инхалација или сируп?
Дилема на секој родител кога детето има воспаление на дишните патишта: дали е поефикасно детето да се инхалира или довол...
8
Итар Пејо, попот и алвата
Македонски народни приказни
5
Раст и развој на детето
Сложеноста на развојот на секое дете се состои во развојот на обликот и видот на способностите, како што се: моторни, ем...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

zensko ime
Miki88

koe e poubavo?

hana (30%)

melanija (23%)

eva (47%)


Број на сите гласови: 296

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!