|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

17 години Meѓународна ликовна колонија „Де Ниро“ Битола

Редакција Рингераја, 18.8.2021
Ликовни уметници од Германија, Србија, Саудиска Арабија, Црна Гора, Грција и Македонија ќе бидат дел од 17-тото издание на Меѓународна колонија „Де Ниро“ Битола, која што ќе се одржи од 20-ти до 27-ми август

image
/11


Ликовни уметници од Германија, Србија, Саудиска Арабија, Црна Гора, Грција и Македонија ќе бидат дел од 17-тото издание на Меѓународна колонија „Де Ниро“Битола, која што ќе се одржи од 20-ти до 27-ми август во Културниот центар на Меѓународна колонија „Де Ниро“ во с. Цапари, како и на различни локации низ Битола.

„За мене како организатор, е големо задоволство и истовремено огромна одговорност да се одржи оваа традиција која трае еве веќе 17 години. Континуитетот на колонијата успеваме да го задржиме иако веќе втора година по ред сме на сред здравствена криза предизвикана од вирусот Ковид 19. Оваа година придружната програма на колонијата започнува со меморијалната изложба на ликовни дела од Миливоје Новаковиќ – Кањош, врвен ликовен уметник и прв уметнички директор и еден од двигателите од самите почетоци на Меѓународната ликовна колонија "Де Ниро", кој за жал во 2020 та го напушти земскиот свет, но преку неговите извонредни дела ќе биде дел од Колонијата и тие ќе говорат за него" - изјави Драги Филевски, организатор на колонијата.

 

1

Оваа година, во рамките на колонијата, ликовниот уметник Мирослав Масин, голем пријател на колонијата, ќе започне со работа на мозаик, кој ќе биде прво вакво уметничко дело во неговиот богат и разновиден опус. Мозаикот ќе биде на површина од 100 м2 и ќе биде поставен во рамките на Културниот Центар  на Меѓународната ликовна колонија Де Ниро, лоциран во с. Цапари.

Во текот на овие 17 години на колонијата учествувале околу 200 ликовни уметници од 30 држави од Европа и светот кои досега создале речиси 500 уметнички дела. Токму оваа година од колонијата, треба да произлезе јубилејното - 500-то по ред уметничко дело.

„Оваа година особено ме радува збратимувањето на Меѓународна ликовна колонија „Де Ниро“ со Меѓународно графичко триенале Битола, реномирана манифестација со богата традиција и континуитет, основана во 1994 година во Битола, што ќе биде значајно за натамошниот раст и развој и на двете институции“-изјави организаторката на колонијата Силвана Филевска.

Во рамките на богатата и разновидна програма ќе бидат реализирани и  следниве настани: „Ден на уметноста“, во чест на Благоја Стефановски-Баге, еден од бардовите на македонската култура, а ќе се реализира на една посебно избрана локација – мало село Ротино, потоа изложбата на Панде Петровски од циклусот Хераклеа, како и соло перформансот на Бранислав Николов кој всушност е заеднички проектна ОХО продукција и Меѓународна ликовна колонија Де Ниро и е најава на "Игнатиа фестивал“, посветен на античкиот пат Виа Игнација, кој идната 2022 година е предвидено да го има своето прво издание, а истиот во својата програма ќе вклучува музика, филм, театар, други изведувачки уметности, гастрономија итн... 

 

3

Исто така дел од офф програмата на 17 тата Меѓународна ликовна колонија Де Ниро ќе бидат и музичките перформанси на Зарина Првасевда, Јасна & friends, како и КУД Илинден Битола кои ќе изведат фрагмент од богатиот репертоар на градски игри.

Затворањето на овогодинешното издание на Меѓународната ликовна колонија Де Нирона 27.08.2021 година, ќе биде симболично и во духот на истрајноста и континутитетот на оваа наша иницијатива, со отворање на изложбата азбука на ликовниот уметник Сергеј Андреевски, изложба посветена на великанот Блаже Конески, кој е и А и Ш во нашето современо живеење како што милува да каже Сергеј. “Изложбата ја нареков АЗБУКА , со цел да се разбуди јавноста за значењето на македонската кирилична азбука и нашиот јазик, особено сега, кога секојдневно е оспоруван, но и поддршка за славење на името и делото на научникот, творецот и создателот на нашата современа азбука Блаже Конески, во годината кога се одбележуваат 100 години од неговото раѓање. Изложбата АЗБУКА е циклус од 31 слика” – посветена на секоја буква од нашата азбука која има своја приказна, свој свет, ни изјави Сергеј Андреевски.

3

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Да и помогнеме на Нејра Куриќ
На овој начин сакаме да покренеме акција за собирање на финансиски средства за лечење на членката на Рингераја.ба, Нејра...
3
Помогнете им на настраданите во поплавите ...
Македонија' ја зафати ужасно невреме. Според досегашните официјални податоци, поплавите одзедоа 21 човечки живот, а окол...
3
Започнува второто полугодие за учениците
Заврши зимскиот распуст. Од денес, учениците им се враќаат на училишните обврски, по ист терк како и претходно - со ...
3
Започна со работа огласник за бебешка и де...
Со голема радост Ве информираме дека започна со работа www.sreknobebe.mk! Среќно Бебе е огласник за бебешка и детск...
3
Анкета

ime za cuckata moja koja ke se rodi vo belgija pa sakam francusko ime?
annie

pomognete mi da odberam ime za cuckata moja koja ke se rodi vo belgija pa sakam francusko ime?

Bella (49%)

Laura (51%)


Број на сите гласови: 136

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!