|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  81 82 [83] 84 85   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
13.11.2015 23:19:18   
Vikilika
Почнав дури и да се плашам девојки најдериозно иако знаејки дека се мали шанси за бременост зош многу беше рано за симптоми вервете ме дека и сама последниве два дена почнав да сум веќе сигурна дека е то.. Станвам со повраќање легвам со лошење вртоглавици цееел ден мачнини во желудников киселини.. Осетлива сум на мирис ми сметат јадење не можам се да јадам после една недела денеска имав вистински ручек :):) user posted image дали е можно толку слични симптоми да се дури и сама си повервав дека сум трудна :):)по цел ден спијам не можам од кревет да станам..

(Одговор на членот Vikilika)
Непосредна врска до пораките: 2051
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
13.11.2015 23:47:39   
lukajana RR
Незнам како е кај тебе ама некогаш преголемата желба за бебе доведува до појава на симптоми на бременост .А симптоми нема секогаш во бременост и често се исти со тие за добивање ,овулација или болест.
Најдобро да си направиш тест преку крв а домашните тестови најчесто се наменети да се направат ако ти доцни освен еден што беше мислам 8 дена од зачнување ама не ми текнува како се викаше

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 13.11.2015 23:48:34 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Vikilika)
Непосредна врска до пораките: 2052
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
14.11.2015 15:29:28   
Melanija RR
Vikilika беше ли денес на лекар? Побарај да направиш преку крв вака се нервираш само.Многу е важно ако има бременост тоа на време да се знае.Ако имаш болки во долниот дел од стомакот ни ден нечекар да одиш на ехо.
Нема што да чекаш и одложуваш

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 2053
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
14.11.2015 23:31:09   
Vikilika
Не не отидов денес планирам утре од сабајле да одам кај матичната пошто стварно се отепав од повраќање не можам да седнам да јадам како што требит само нешто ми сметат и почнав да се плашам.. На ехо бев пред три дена и ми рече дека сум во овулација или дека не сум до прочистена од предгодната менструација па не можела да види ништо и да се вратам другава недела во четврток пак да ме види на ехо и ако пак не покажуват ништо( наводно ако имало плод требало најмалку месец да помини за да се види на ехо) ке ми даела упут за да проверам преку лрв

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2054
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
14.11.2015 23:35:54   
Vikilika
Најискрено меѓу сакањето и надевањето мислам дека не е бременост пошто е премногу рано за симптоми ама се плашамда не излези нешто друго ма да што ако недај боже беше нешто друго сигурно ке покажеше на резултатите

(Одговор на членот Vikilika)
Непосредна врска до пораките: 2055
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
15.11.2015 11:52:20   
wanna be mum
Vikilika zosto takvo izmacuvanje vo denesno vreme, neznam od kade si ama sigurno ima dostapno lekar, jas licno ne bi sedela doma so tie simptomi, ne se samo za bremenost iako bi sakala toa da e vo prasanje, znam deka tuka glavna tema e bremenosta no najseriozno odi i vidi so sekerot sto se slucuva i opsto so tvojaya zdravstvena sostojba.

(Одговор на членот Vikilika)
Непосредна врска до пораките: 2056
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
15.11.2015 17:58:31   
Vikilika
Бев ти кажувам и крвта и железото ми се во ред немам ништо ни холестерол маснотии ни ништо само. Притисокот и шекерот ми рече матичната чекај една недела се сомневам во бременост или во хормонско пореметување

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 2057
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
15.11.2015 22:59:01   
Melanija RR
Но толку лошење не е здравје.Обрати се уште утре кај општ матичен лекар, може друго да е нека те прегледа

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Vikilika)
Непосредна врска до пораките: 2058
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
16.11.2015 15:26:37   
Sunshine88
Девојки дај дајте совет како да не се опседнувам, како да не мислам на тоа да забременам. Се си викам готово не мислам веќе кога сака ќе си бидне, а пак се фаќам во некои моменти како размислувам за тоа. Се си мислам како ќе си имаме бебенце, како ќе си го чувам...И ова јајников ме излуде веќе 5 ти ден како ме боли..а за мочкање и да не зборам постојано ми се иде. И уште толку се опседнувам. На гинеколог бев, се е ок со јајникот, папот..

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2059
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
17.11.2015 11:36:57   
wanna be mum
Ako ne ti pretstavuva tezina, ako ti e ubavo mislisi na toa kako ke imate bebence, nema steta, recept nenajdov jas 4 godini , a ona deka mislenjeto te sprecuva da ostanis e mit, opustenosta da vlijae. Daj boze poskoro da bides mamicka user posted image

(Одговор на членот Sunshine88)
Непосредна врска до пораките: 2060
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
17.11.2015 11:53:02   
Sunshine88
Па не ме оптоварува, не се разочарувам на пример кога ќе добијам, туку му велам на мм ај срце нареден месец само да знаеш секој ден вредно ќе работиме...user posted image Комплицираночовече сум јас....

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 2061
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
17.11.2015 14:16:08   
Melanija RR
Sunshine88 по дефиниција лекот е опуштеност, а како да се спроведе е некогаш полесно некогаш потешкоuser posted image
Терај си како инает, ајде ајде ќе биде ,помисли си на некој план, желба да си исполниш, дека уживај уште малку сама да шеташ после тоа ќе ти недостига.На шега пола вистинаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sunshine88)
Непосредна врска до пораките: 2062
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
17.11.2015 16:17:18   
Sunshine88
Ви благодарам женски....Се надевам дека за брзо време ќе ви се пофалам со user posted image Уффф колку ке скокам од радост и ќе се праам важна хахахах.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2063
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
17.11.2015 16:44:13   
Vikilika
Девојки бев денеска испитав и преку крв и се ама сите резултати излегоа добри ми рекоја дека било на нервна база :) и сега ја си викам дека можда е рано и за проверка на бременост преку лрв колку време отприлика треба да си останата за точни резултати?? Сите се сомневаа на бременост ама не било така освен ако сум била во рана бременост

(Одговор на членот Sunshine88)
Непосредна врска до пораките: 2064
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
17.11.2015 23:05:48   
Melanija RR
Тоа е засега,единствено да чекаш до дата за добивање. Ако е рано за тест ,рано е за симптоми.Навистина незнам што би ти кажала. Ако ти се појават болки во долниот дел од стомакот оди на ехо.ако не ќе чекаш до добивање или недобивање user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Vikilika)
Непосредна врска до пораките: 2065
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
17.11.2015 23:22:02   
Vikilika
Останвит да чекам :) ми дојде малку душа зош се подуплашив да не недај боже мие нешто друго ама ако беше највероватно ке излезеше нешто на крвта..позз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2066
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
17.11.2015 23:35:06   
Melanija RR
Чекај денес правеше само тест за бременост преку крв така? А крвната слика ти е ок? Нема што друго да покаже

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Vikilika)
Непосредна врска до пораките: 2067
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
18.11.2015 10:30:47   
Vikilika
Да да се друго мие во ред а стомакот да ме боли долу кај јајниците како за пред добивање денеска само од деснава страна не знам ме разнирам нисто

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2068
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
18.11.2015 12:45:34   
Kvisko
Vikilika ај малку поконкретно објасни правеше ли крвна слика и плус тест за бременост или само тест за бременост? Ако правеше тест за бременост и испадна негативен тогаш се повторува после некоку дена. Крвната слика сега ти е добра немаш низок шеќеср и се е во ред со тоа или воопшто не ја правеше.
Болки во јајниците и лошење, гадење плус изостанок на менструација може да се и симптоми за циста/цисти на јајниците. Сум имала повеќе пати и симптомите барем кај мене се скроз исти со симптомите за бременост плус има поголема болка во јајниците и кај мене во пелвисот. Не знам дали ти направила матичната ехо за да види што е работата. Ако има бременост ќе може да види барем задбелување на ендометриумот а ако има циста ќе се види каде е.

(Одговор на членот Vikilika)
Непосредна врска до пораките: 2069
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
19.11.2015 7:37:48   
Vikilika
Проверив крв се беше во ред провер бременост и со тест и преку крв нема ношто освен ако била рана бременост така ми кажа докторката.. Бев кај матичната не сум била доволно до ивцедена па не можела да види ништо а вчера не ме ни прегледа пак на ехо заради што резултатите беа во ред.. Цел ден се скренав ама немам друго што освен да чекам датум за добивање

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 2070
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
20.11.2015 8:25:04   
ninula123
Zdravo devojki, nova su ma forumot megjutoa ve sledam mnoguuuuuuu odamna......Se odluciv da Vi pisam za da Vi dadam nadez na site i da ve podrzam vo ona sto go ocekuvate dolgo vreme.....bidejki i jas pominav niz istotocela godina.....ke Vi raskazam nakratko za da Ve ohrabrabram bidrejki citajki gi Vasite iskustva nikogas ne izgubiv nadez deka eden den ke dojdam do celta da se ostvaram kako majka......Cela godina so soprugot se obiduvavme da staneme roditeli otidi na lekar problem tiroidna.....kljukaj se so hormoni....povtorno na lekar visok fsh, normalno nema lekarstva za visok fsh......posle cela godina go smeniv ginekologot mi pronajdoa visok prolaktin i pokacen insulin,,,,,,,hormonska terapija metformin, bromergon i dva meseci stimulacija so klomifen.....bebe nema.......tretiot mesec se otkazav i od lekarstva i od doktori sekoja vecer so soprugot pievme po 2-3 casi crveno vino a jas simptomi za ovulacija nikakvi se spremam za HSG......20 dena pred dobivanje gradi me iskinaa od bolenje si vikam rano e da dobijam odam na lekar da vidam sto pa sega ne e vo red so mene i doktorot mi kazuva deka sum bremena ......OPustete se, ne mislete na toa dali ke dobiete ciklus, ne brojte denovi, samo taka ke uspeete da si ja ostvarite celta....Vi posakuvam na site da go doziveete toa sto go doziveav jas.....iskreno i od se srce javno vi se zablagodaruvam za se sto iskreno pisuvavte na ovie forumi.....Izvinete za dolgiot post i sto pobrzo site da dojdete do user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Vikilika)
Непосредна врска до пораките: 2071
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
20.11.2015 11:05:20   
LoveableMe RR
ninula123, честитки имај лесна и убава бременост, црвено винце е закон за опуштање user posted image

Поддршка до сите што се во исчекување на user posted image user posted image

user posted image


Rajna.Vojvoda/29 октомвриuser posted image lara36/јануариuser posted image sunshine88/ноемвриuser posted image AnaMolly RR/декемвриuser posted image

=================

2015
Felly RR user posted image LenaNelauser posted image Sajna user posted image sunflower* user posted image Bebuska na mama user posted image ane/user posted image nova_mama user posted image Snow Angel user posted image srekna2 user posted image Maks85 user posted image Andrianceuser posted image /mare/user posted image Peppa user posted image user posted image Despinka user posted image baby27user posted image slobodkauser posted image Mami82user posted image Son82user posted image nataly86user posted image Veronica_Lia user posted image AngelOfArhuser posted image ivoni4kauser posted image bebeauser posted image emilija28 user posted image TeaMuser posted image wanna be mumuser posted image Dusankauser posted image Nelleuser posted image ninula123user posted image kuklicka30 user posted image_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2072
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
20.11.2015 15:10:36   
Melanija RR
ninula123 user posted image со лесно бременостuser posted image И кај мене кога кренав раце и пиуцкавме црно вино од некаде се зачка моето мало кое сега има 2 год user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2073
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
24.11.2015 11:03:45   
Sunshine88
Јас сум малце збунка, минатиот циклус ми беше на 26 дена, пред тоа 28...според тоа требаше да ми дојде вчера. Но, ништо. Да не зборам од кога ме болат јајници, се викам еве сеа ќе дојде.. осеќам како да пробива и ништо. Секој ден многу рано ми се приспива а насабајле не можам да се расонам. Градиве тек пред некој ден почнаа ко да ме подболнуваат по малце. Значи ова јајников многу чудно ме боли...Ќе ме боли сабајле, па преку ден ништо, па навечер кога ќе легнам пак. И искрено више не знам ни дали е болка или не е. Знае да ми се лоши, на моменти... ама не до степен на повраќање. Повеќе е како да не сум јадела ништо...И се си викам вака ми е од што ќе добијам..Што мислите вие??

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2074
   RE: Сакаме две црти!!! - III дел
24.11.2015 18:45:59   
LoveableMe RR
Сaншaјн , ти пoсaкувaм штo пoскoрo дa ги видиш двете цртки. Oбичнo се чекa пoвеќе денa дa ти дoцни и се прaви тест.Пиши ништo ќе нaпрaвиш. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Sunshine88)
Непосредна врска до пораките: 2075
Страница:   <<   < Претходна страница  81 82 [83] 84 85   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  81 82 [83] 84 85   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Машко име
AdminВедран (37%)

Јане (12%)

Јован (51%)


Број на сите гласови: 147

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!