|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  74 75 [76] 77 78   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
16.5.2014 13:51:01   
lady_bug
Zdravo na site trudnici kakos te deneska
a dali se zadolzitelni ovie brisevi na krajot od bremenosta zs kaj nas vo ku cenite gi tresat od rakav kako prvo a kako vtoro ako ne go podsetis deka ti rekol za bris nisto ke si premolci
lele lugje ja vaka se nemam plaseno kakos ega koga doagja vremeto i edvaj cekam da si ja gusnamuser posted image sto ne e vo red so mene?
nespijam po celi noci od bolki vokolkovi po kicmata vo grbot dali nekoja od vas ima slicen problema?dodeka so prvoto gajle nemav uste sto ne rtrcav a sega od edno usisuvanje gotovo ja sum izmorena

a i mnogu se zadisuvam ovie denovi kako vozduh da nemam dovolno user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 1876
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
16.5.2014 13:57:55   
лела
lady bug ја вчера бев на контрола кај матичната а претходно напраив лабараторија и бидејќи леукоцитите ми се малку покачени наредната недела ќе треба да ми земат брисеви.. инаку брисеви се прават 2-3 пати во бременоста.. инаку ја сум на крај од 31 недела а вчера др ми кажа дека бебушот е понапреден за 2 недели, дали тоа значи дека може да се породам 2 недели пред термин?

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1877
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
16.5.2014 14:02:27   
lady_bug
zaboraviv i da ve prasam dali nekoja od vas ima slicno nekoe iskustvo,osecam bolki vo leviot prepon i navnatre kako nesto da mi tezi a pogotovo ke legnuvam ili stanuvam i koga na strana da se svrtam,mu kazav na dr.ah nisto taka e toa i tolku

seto ova mi e cudno zasto vo prvata bremenost ama bas nisto nemav od ovie problemi sega a bev mnogu povece popravena od sega so plus 23kg.pa se dvizev na onie gorestini cistev po doma i gajle nemav a sega so 16kg.plus nemozam nisto sto se vika user posted image

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1878
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
16.5.2014 14:05:24   
lady_bug
sekako deka mozes da se porodis 2 nedeli pred terminot zs jas so prvoto user posted image terminot mi bese 23 avgust a jas na 9ti se porodiv i kaj mene celo vreme bese napredno so 2nedeli i nesto plus taka da uste malku do 36 nedeli i posleuser posted image user posted image user posted image user posted image

pozdrav user posted image

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 1879
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
16.5.2014 14:14:16   
Melanija RR
lady_bug брисевите се задолжителни, тој вториот беше стафилокока или слично,мора да се негативни за природно породување ако не се , се дава терапија за да се среди до породување.
Штом остеиш замор, болка во препони седни и подолго одмори не се форсирај.Изгледа од сега ти тежи па повеќе одмарај.Нема што да се плашиш еднаш си го поминала тоа user posted image знаеш се ќе биде во ред

лела тоа што е понапред немора да значи дека ќе се породиш пред краен термин(40 недели),всушност тој е крае а од 37 недела натаму може да се породиш.Тоа бебуш како ќе си сака user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1880
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
16.5.2014 14:29:31   
princessa
lela i kaj mene bese toj slucaj, bebco uste od pocetok si bese ponapreden ama si se porodiv eden den posle termin.
ИЗВОРНА ПОРАКА: лела

lady bug ја вчера бев на контрола кај матичната а претходно напраив лабараторија и бидејќи леукоцитите ми се малку покачени наредната недела ќе треба да ми земат брисеви.. инаку брисеви се прават 2-3 пати во бременоста.. инаку ја сум на крај од 31 недела а вчера др ми кажа дека бебушот е понапреден за 2 недели, дали тоа значи дека може да се породам 2 недели пред термин?




_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 1881
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
16.5.2014 15:05:05   
лела
фала ви женски многу на одговорите, сеа ни преостанува да чекаме.. lady bug и јас осеќам болки во левиот јајник ама тоа е уствари од тежината на бебушот.. и колковите ме болат многу едвај спијам навечер..

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 1882
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.5.2014 12:31:10   
kate18
Ima li nekoja trudnica so kraen termin ovie denovi, da ja aktivirame malku temava, i da razmenime po nekoe iskustvo, denovite se malku i bavno pominuvaat pred krajot, kade ke se poragate, kako se cuvstvuvate?

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 1883
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.5.2014 12:43:46   
Melanija RR
kate18 во право си ги нема user posted image да се активира темата Последните недели, или денови пред пораѓај =ТУКА ги има user posted image кои се на крај

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 1884
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
2.6.2014 16:13:29   
Dilina
Здраво мамииичкиииии, еве јас денес бев на лекар и си го отворив породилното. user posted image е добро, дури и предобро со однос на килажа 220 во 33.5 недела :D докторот рече дека е доста големко :)

Упут ми даде за цтг и д димери (имам прилино доста лакуни) ама бебчето е ок.....

Краен термин ми е 17 ти јули, ама си го прашав дали мисли дека ќе го носам до крај и ми рече нема шанси, многу е за овој раст и како изгледа се комплетно ќе се породам најкасно 1-3 јули user posted image исто како што и мислев јас, според тоа како се чуствувам :)

Едвај чекам, и бебчето ми се чини дека е се по размрдано. Вчера имав некои болки како менструални ама не мн јаки, а саат време на 3-4 мин ме болеше. И ми рече тоа е нормално да не се плашам :)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1885
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
7.6.2014 10:24:34   
lady_bug
zdravo na site trudnici
kako ste ajde uste kolku imate ama kaj ste vie denovive ve nema nitu edna.....?
inaku bev na poslednoto eho Dr.rece deka e se vo red 36ta nedela sum bebeto e super spremno za nadvor ama malku me zagrziz to a sto rece deka postelkata e vtor stepen sozreana skoro 3ti a sto i kako nesakase da objasnuva mi rece duri po 3 nedeli na ctg sto mene voopsto ne mi e logicno i mnogu me iznervira nitu 5 min ne me gledase na eho me tera so zor da gi pravam poslednite brisevi mi zede 600 den i tolkuuuu

nitu objasni sto e toa so postelkata do koga ke mozam taka nisto nisto
jas sum slusnala deka ne e dobro za bebeto da zivee vo sozreana postelka
ako imate iskustvo ili ste zapoznaeni ve molam da mi podobjasnite nesto zosto bas sum nasekirana user posted image

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1886
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
7.6.2014 13:28:05   
Melanija RR
lady_bug низ форумот се спомнува 3 степен на зрела постела на крај од бременост после 36 недела.На ЦТГ оди кога мислиш, земиси си упат за болница во која сакаш и болнички упат за раѓање и тоа е тоа.Обично во 36-37 недела се оди на ЦТГ.
Важно е брисевите да се ок и чекај го денот user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1887
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
7.6.2014 13:41:09   
Dilina
Лејди баг, јас мислам дека нема никаков проблем, зошто ако имало сигурно ќе ти дал некоја терапија ако тој др ти е матичен. И јас имам многу лакуни на постелката ама кога бев во државна по рез. за д димери една докторка ( постара ) мн убаво ми објасни дека ако има проблем со постелката ана ехо се гледа дека бебето е со нормален развој и се останато што треба да е нема потреба од паника. Најбитна работа е кога ќе се породиш докторот кој ќе те пораѓа треба одкога ќе излезе бебчето убаво да ја извади постелката да не остане ништо од неа. Кај мене проблемот е што имам многу лакуни, па читав дека можеле да штетат на развојот на бебчето. Но на ехо се гледа дека е супер, дури е потешко од што треба, така да се смирив и не се нервирав воопшто.

За цтг и на мене многу касно ми го закажа. Дури на 27ми мислам дека ми е закажано, ама тоа мора да е непосредно пред да се породиш за да имаат увид веројатно. Инаку терминот ми е 17ти јули, но според раст др рече 7ми (што по мои пресметки исто испаѓа) што се фаќа 10 дена пред пораѓај да правам цтг.

Немој да се нервираш, ако цела бременост си ја терала кај тој др сигурно е во право. А сега си и 36та недела плодчето е веќе созреано и имуно на мн работи. Најбитно од се е да не се преоптоваруваш било психички или физички...

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1888
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.6.2014 10:42:48   
лела
Здраво мамички, како сте? Ич не сме активни ама презафатени сме. јас влегов веќе во 36 недела, вчера бев на контрола, се е супер, синчето се свртило со главата надоле спремен е, сеа ќе чекаме... Инаку бебчето е напредно веќе има 3 кг user posted image а ја сум поправена 11 кг.. наредната недела сум на цтг.. уште утре сум на работа и конечно на одмор.. Уште не сум спремила ништо освен што купив алишта за бебчето.. Вие до кај сте? поздрав

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 1889
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.6.2014 11:31:07   
bebence19
Jas samo sakam da spodelam so vas deka na 05.06.2014 se rodi nasata kerka sega se cuvame i guskame doma, pozdrav na site a jas koga se malku oporavam ke napisam porodilna prikazna user posted image

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 1890
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.6.2014 13:00:42   
sandriana RR
bebence 19, честитки за ќеркичката, голема да расте user posted image

Инаку, јас сум 27+4 гн, со катастрофа хемоглобин и железо. Не чувствувам тегоби, освен повремено грчеви во нозете и болки во грб и кичма, ама не е страшно. Примам терапија Тотхема ампули и Б12 витамин (инекции во бут) заради железото и хемоглобинот, а на 02.07 сум на Трансфузиологија за димери и хемостаза (појавени ми се ретки лакуни на постелката).


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1891
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.6.2014 13:15:10   
Melanija RR
sandriana RR за хемоглобинот имаш многу добри природни совети во последните постови во темата Анемија за време на бременост =ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1892
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.6.2014 13:28:10   
kuklickaa
bebence cestitki da e zdrava i ziva,dilina za toa so terminot spored rastot ne znam dali da se baziras mnogu mnogu vrz toa i mene mi rekoa deka e ponapredno za 2 nedeli i deka do kaj 20 ke treba da se orodam ama eve denes 17ti sinko aber nema :) a za spremanje spremni sme nie so se se denes 37 3+ i sekoj den cekame vo neizvesnost sme :) odvaj cekam sinko da go zapoznaaam..na site so lesno i ubavo da pomineme na poragaj i da si se olesnime i da si gi drzime nasiteuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1893
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.6.2014 13:38:41   
Dilina
Најпрвин да и честитам на бебенце за бебенцето user posted image да сте живи и здрави и сега највесели, смирени, среќни! Се надевам без стрес ќе го поминете периодов со жештиниве зошто и мене ме чека истото user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR
Инаку, јас сум 27+4 гн, со катастрофа хемоглобин и железо. Не чувствувам тегоби, освен повремено грчеви во нозете и болки во грб и кичма, ама не е страшно. Примам терапија Тотхема ампули и Б12 витамин (инекции во бут) заради железото и хемоглобинот, а на 02.07 сум на Трансфузиологија за димери и хемостаза (појавени ми се ретки лакуни на постелката).



Инаку Сандриана, јас го имам истиот проблем. Насабајле кога станувам, некогаш со првото мрдање на нозете мислам дека толку мн ме болат што ќе ми се искинат :( Додека се излежавам насабајле имам период од 3мин, кога куковите ме болат, абе потапа болка немам осетено... ама не се жалам читајки ве сите вас дека ова се нормални боли, и кога разговарав со др истото ми го кажа. Лакуни имам и јас, и др. Стамболиев (го пишувам и го препорачувам како мн добар др) ми рече дека си ги плаќам последиците од што сум пушела мн. А не му ни кажав дека сум пушач. Но без разлика битно е д димерите да ти се во нормала, и ако на ехо се гледа дека бебчо е ок значи се си е како што треба.
Мислам дека е моѓно на пораѓај да биде малце проблем кога ќе ја вадат постелката, но сега да не се замараме и со тоа, и да си уживаме последниве денови, најтешки, најнеизвесни но и најубави user posted image

Јас еве веќе сум на крај со 36тата недела, а според ехо треба првите денови од јули да се породам. Сабајле имав мн јаки болки во долниот дел под стомакот и кичмата ама траеа кратко. Но и вчера се преморив... мн работев по дома не седнав цел ден ни секунда. А и еве стомакот ми се направи ко крушка надолу user posted image аи бебуш го осеќам се погоре со нозете дека мава и се подоле дека се бута со главчето...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1894
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.6.2014 15:26:42   
lady_bug
cestitki bebence neka vi e ziva izdrava kerkicka golema da rasne

a sega da vi kazama sto mi se sluci mene
od pon.sekoj den se posilni i posilni bolki me facaa ama si cekav pogoden moment i vo petokot nocta od 2 casot do kaj 5 i pol edvaj izdrzuvav so bolkite me odnese maz mi me primija na ctg pokazuva dosta visoki kontrakcii ama samo 1 prst otvorena i ne prsnat vodenjak,me primija se dobro i bolkite se pogolemi arno ama edna DOKTORKA NAD DOKTORKITE me pregleda i i rece da mi dade apaurin inekcija i spasmex,vikam zs spasmex e za smiruvanje na bolki vika nie znaeme zosto js odivav ama v nivni race si i koga mi dade spasmex opppp poleka bolite stivnuvaa me vratij vo soba da lezam i da cekam do vecerta jas imav bolki ama mnogu slabi za razlika od onie sabajleto i vece vo nedelata barav da si izlezam zs sto da pravam tamu bez bolki a vece 37+3 sum,barav posle provokacija majok ne sakaa da slusnat

i taka dragi moi jas sum doma sega cekam cuvstvuvambolki kako pred dobivanje na ciklus i cekam me sredija ubavo mnogo ni e extra zdravstvoto

a znae li nekoja trudnica kako ispagja toj sluzav cep kako izgleda?
ajdesepak si velam taka trebalo da bide so gospod napred samo da mi se rodi user posted image zivo zdravo pravo
vi posakuvam se najdobro user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 1895
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.6.2014 16:16:37   
kuklickaa
Of milicka citam i ne mi s everuva,fakticki ti go odlozija poroduvanjeto tebe....ah ova nase makedonsko zdravstvo...kako sto citam vo tvojo slucaj mozea da ti stavat provokacija ili venozna ili vaginaletka i da pocnes da si se otvoras i da si go rodis bebus toj sigurno e spremen da izlezi cim si dobila ti bolki i cim taka pokazalo ctgoto...ah ovie doktori dosta ni pravat stresovi cela bremenost pa koga ke dojde ne sakaat ni da te porodat kako sto treba,ah nasava cudesna zemja...mene edna drugarka mi kazuvase deka otisla vo 38 nedela doktorkata i imala zakazanoi da ja v idi ja videla i na eho i rekla bebusot e golem postelka zrela se i ako saka so provokacija moze da ja porodi i ja porodila,ne znam tvojov slucaj bas me cudi...inace za muskozniot cep kako sto imam citano pisuva bledo rozeva krv moze da bide ispomesano so sekret i malce kafeavo ama segde razlicno bilo negde samo gust sekret...inace i jas denes 37 3+ 5 juli mi e kraen termin i eve si cekame :)) ti psoakuvam se najdobro da ste dobri i ti i bebus i veruvajmi za brzo ke si go drzis vo raceteuser posted image

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1896
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.6.2014 16:44:28   
Melanija RR
Честитките за bebence19 се ТУКА

lady_bug можеби можеле да те породат со провокација ,но имаш уште од бременоста и ако немаш веќе болку и останало на тие 1см тоа е тоа ,има време.Некогаш ако се е ок оставаат бебето да си доседи до терминот ,така ќе си достигне и повеќе килажа.
Инаку има тема Фази на породувањето =ТУКА ( која е многу корисна) каде има пишувано и за мукозниот чеп.Се читаме и во Последните недели, или денови пред пораѓај =ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 1897
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
19.6.2014 15:39:45   
sonc90
zenski da ve prasam dali na nekoja od vas vi se ima sluceno da padnete i da go potisnete stomakot?utrovo mene mi se sluci i sega ne znam sto da pravam,da idam li na lekar ili?vaka se osekjam najnormalno,nemam bolki i bebus si mrda ama strav mi e da ne napraviv nekoja belja,so samiot potisok da ne mu napraviv nesto na bebeto...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1898
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
19.6.2014 15:45:55   
Melanija RR
sonc90 сигурно се е во ред, но знам како е кога си трудна.Јас би се јавила барем кај матичен гинеколог па ќе ти каже и праша некои индиции,како се чуствуваш,дека мрда бебе и слично.
Пиши user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 1899
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
19.6.2014 15:53:13   
princessa
Да не ти е шубе можеш да му се јавиш ама јас мислам дека сигурно му е добро зашто е убаво заштитено во мешето на мама. И ако го осеќаш дека мрда и се си е најнормално как претходно не грижи сеuser posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1900
Страница:   <<   < Претходна страница  74 75 [76] 77 78   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  74 75 [76] 77 78   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?