|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  76 77 [78] 79 80   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.8.2014 23:43:10   
sunflower13
Sanddriana, kakov e toj bris za skrieni infekcii? Jas vo 13 nedela pravev brisevi i se bese ok, a imam iscedok skoro postojano ( prozirno-belo, rasteglivo bez miris)...Sega me zamisli dali navistina se tocni brisevite??

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1926
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.8.2014 8:13:36   
myself
Da. Na pocetok ne bea zaprimetlivi, no sega se se pogolemi.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

myself дали местата каде што те чеша има нешто,црвенило,брунчиња?


(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1927
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.8.2014 9:12:15   
VAGA2
Myself, jas sum 33nedela, isto i mene me cesa, ama jas pocnav da otekuvam i toa sto se tegne kozata i od zeskovo cesa.Se mijam pocesto so ladna voda i pomaga inaku rani si napraviv. Se nadevam deka e toa. ne e strasno.

(Одговор на членот myself)
Непосредна врска до пораките: 1928
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.8.2014 9:16:28   
VAGA2

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

VAGA2, и да одиш на клиника, ќе треба брис да ти земат и да чекаш резултати.
Последниов пат кога бев за контролен брис кај матичната, инаку сум сега 33 недала, таков прозирен исцедок ми покажа и мене - од око д-рката рече дека можно е да е од Уреаплазма, ама морам да чекам резултат за сигурно. Бидејки не правев обичен брис, туку СД панел, за скриени инфекции, чекам се уште резултат (се надевам до петок ќе го имам, па ќе пишам).


Fala na odgovorot i jas malku kasnam user posted image ! Bev vo drzavna i isto mi rekoa da pravam brisevi - ureaplazma, da ne se raboti za infekcija, a i malku sum pocnala da se otvaram, bebeto bilo vo losa pozicija i da me pratat pocesto, fala bogu sega za sega sum dobra, maticniot denes se vrati od odmor pa vo sreda ke idam na kontrola i da mi zemat brisevi, ke vidime...
Ti kako pomina, ti stignaa rezultatite?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1929
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.8.2014 9:19:21   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sunflower13

Sanddriana, kakov e toj bris za skrieni infekcii? Jas vo 13 nedela pravev brisevi i se bese ok, a imam iscedok skoro postojano ( prozirno-belo, rasteglivo bez miris)...Sega me zamisli dali navistina se tocni brisevite??

Се зема стандардно вагинален брис, но се прави ДНК типизација (како за ХПВ), да се утврди дали има присуство на бактериска ДНК. Мојот резултат излезе негативен по сите ставки (Уреаплазма, Микоплазма, Хламидија и уште 2-3 беа), а во четвртокот пак ми зеде брис, во 36та недела, регуларен за микробиологија, со чии резултати треба да одам на породување. Баш ме интересира што ќе покажат овие резултати....веќе за се сум скептик, искрено user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sunflower13)
Непосредна врска до пораките: 1930
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.8.2014 9:23:07   
myself

ИЗВОРНА ПОРАКА: VAGA2

Myself, jas sum 33nedela, isto i mene me cesa, ama jas pocnav da otekuvam i toa sto se tegne kozata i od zeskovo cesa.Se mijam pocesto so ladna voda i pomaga inaku rani si napraviv. Se nadevam deka e toa. ne e strasno.


Na net sto procitav e deka posle poragjaj ke se sredi. Sega ni ostanuva da cekameuser posted image user posted image . Inaku i Jas sum ranicki I crvenila od cesanje.

(Одговор на членот VAGA2)
Непосредна врска до пораките: 1931
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.8.2014 12:58:28   
Melanija RR
Се надевам дека е од пукање на кожата што се шири, но прочитајте ја темата PUPPP - (Pruritic Urticarial Papules and Plaques of Pregnancy)-ТУКА што беше кај мене

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот myself)
Непосредна врска до пораките: 1932
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.8.2014 15:54:33   
Anonimen

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: sunflower13

Sanddriana, kakov e toj bris za skrieni infekcii? Jas vo 13 nedela pravev brisevi i se bese ok, a imam iscedok skoro postojano ( prozirno-belo, rasteglivo bez miris)...Sega me zamisli dali navistina se tocni brisevite??

Се зема стандардно вагинален брис, но се прави ДНК типизација (како за ХПВ), да се утврди дали има присуство на бактериска ДНК. Мојот резултат излезе негативен по сите ставки (Уреаплазма, Микоплазма, Хламидија и уште 2-3 беа), а во четвртокот пак ми зеде брис, во 36та недела, регуларен за микробиологија, со чии резултати треба да одам на породување. Баш ме интересира што ќе покажат овие резултати....веќе за се сум скептик, искрено user posted image

sandriana kade se praka takviot bris ? I se zima so stapce kako za hpv ona kako cetkicka ili obicno kako za bris ( od onie sto licat na stapcinja za usi ama dolgi user posted image )

(Одговор на членот sandriana RR)
  Непосредна врска до пораките: 1933
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.8.2014 19:44:47   
sandriana RR
Тестот се праќа на Гинекологија, во нивната лабораторија, и ако добро видов, шпатулата е како за ПАП - четкаста, пошто се зема сепак клеточен материјал.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 1934
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.8.2014 0:26:06   
sunflower13
Zdravo, dali nekoj znae koga se vrakja dr.Samboliev od odmor? mi e nezgodno sms da mu pisam pa aj ke probam vaka da doznaam :) Pozdrav

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1935
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.8.2014 9:08:57   
MMM27
Вратен е докторот, до 20ти беше на одмор.

(Одговор на членот sunflower13)
Непосредна врска до пораките: 1936
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.8.2014 14:17:28   
sunflower13
fala na odgovorot. pozdrav

(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 1937
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
25.8.2014 9:28:29   
Mamita30
Драги мамички, одамна не сум пишале, ама ми треба помош. Крај на 37-ма недела сум и кожата на стомакот знацително почна да ми се оптегнува, а последниве неколку дена страшно многу да ме чеша околу папокот. Утрово кога станав забелезав како засирена линфна течност на папокот, ја тргнав и еве повторно се појавува по малку. Инаку нормален ми е папопокот навнатре е. Имала ли некоја од вас вакво нешто, треба ли да одам на лекар???

(Одговор на членот sunflower13)
Непосредна врска до пораките: 1938
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
25.8.2014 14:26:03   
Melanija RR
Mamita30 сепак јави се на лекар сигурно ќе ти кажат ,и совет што да направиш

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mamita30)
Непосредна врска до пораките: 1939
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
27.8.2014 11:30:57   
Mamita30
Samo da Ve izvestam vo slucaj da se pojavi kaj nekoj drug, mi se slucilo od samoto optegnuvanje na kozata okolu papokot, so ogled na toa deka nemalo voopsto masni naslagi na stomakot, sekoe mrdanje na bebusot bas ja optegnuva i istencuva(a fudbalercevo moe ne zastanuva), papokot se optegnal i pustil malku limfna tecnost, za sreka ne e inficirano nisto i po de cistenja so 3% hidrogen i premackuvanje so betadine, veke nemam nisto. :)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1940
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
27.8.2014 13:48:56   
myself
Zdravo. Me interesira koga treba da pocne da se pravi ctg? Ili nema potreba dur ne pocnat bolki, krvarenje ili puknat vodenjak. Blagodaram

(Одговор на членот Mamita30)
Непосредна врска до пораките: 1941
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
27.8.2014 14:10:11   
Melanija RR
Mamita30 добро штом ти кажале што на ставаш а и информација за другитеuser posted image

myself на ЦТГ обично се оди во 37 недела но нема правило ,ако одиш на ехо преглед во 9 месец на 2 недели ќе ти кажат дали има потреба што поскоро или кога на ЦТГ, има тема КЛИК ТУКА па можеш да прочиташ повеќе

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот myself)
Непосредна врска до пораките: 1942
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.8.2014 10:01:16   
bejbe
Eve me i mene stignavme do 33nedela srckata e super jas veke staviv 25kg se nadevam deka poleka ke gi simnam :) pocnuvam da otekuvam po malku pa doktorot mi rece blago i soleno da odbegnuvam :) :) :) Pocnavme da odime na dve nedeli na kontrola krvta super infekcii nema se e normalno sega za sega :) :) :) zdravje treba da napravam i eden termin vo bolnica za poragaj i da go cekame bebusot :) :) :) pozz mami imajte ubav den :) :) :)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1943
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.8.2014 11:18:26   
miss_sunshine
Еве не и нас во третото тромесечје 29+4. Имам накачено 8кг и сега за сега се ни оди одлично и сите резултати се во ред. Поздрав user posted image

(Одговор на членот bejbe)
Непосредна врска до пораките: 1944
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.8.2014 13:54:09   
Melanija RR
bejbe и miss_sunshine user posted image во последниот круг сте user posted image супер што е се ок, за отоци храна без сол,благо и газирано user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miss_sunshine)
Непосредна врска до пораките: 1945
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
1.9.2014 9:44:46   
pink princess
Здраво милички.Јас сум 33+6 г.н. Првите седум месеци се ми бесе супер и бев пресреќна. Од осми месец се нешто не е во ред и многу сум насекирана, не можам ни да спијам навечер:( Прво добив ешерихија коли на цервиксот (урина чиста). Денес треба да ги земам новите резултати од брисевите по интензивно лекување со антибиотици. А второ што ме плаши мамички е што Докторот сака да ме породи со царски рез дури и да немам бактерија и се да е во ред, а јас баш и не бев спремна на сечења и операции:( како ќе се породувате вие ангелчиња? Поздрав и со лесно нека ви е на сите. бацки

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1946
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
1.9.2014 14:17:16   
Melanija RR
pink princess razgovar so doktorot nemo\e bez pri;ina da te porodi carski,izborot e tvoj.Prasaj go zosto misli taka. So terapija i caevi sigurno sega e vo red

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот pink princess)
Непосредна врска до пораките: 1947
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
7.9.2014 11:33:18   
lusy
Zeni pomagajte, kraj na 27 nedela sum i uzasno me boli gorniot del na zadnikot, vednas pod kicmata. Ne mozam da odam da se navednam, ne mozam nisto da rabotam po doma.
Edvaj do wc odam. Se masirav so masazer i mm me masirase no ne mi pomogna. Sto da pravam?Kaj da odam?Sto moze da e ova?Dali nekoj znae?

(Одговор на членот sunflower13)
Непосредна врска до пораките: 1948
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
10.9.2014 8:11:33   
pink princess
Melanija RR ti blagodaram sto sekogas mi odgovarasuser posted image sekogas redovno ve citav ama kako da mi bevte poveke togas? jas srcule so terapijata se spasiv od eserihijata i op sega pocna pritisokot da mi se pokacuva. Ti rekov se nesto mi trgna poslednive 2 meseca:( zasega ne me stavaat pod terapija, pa ke vidime sto ke bide.Lekarot sakal da me poragja carski bid. sum stara (36 godini) :( znam i povozrasno majki sto ragjale i nad 40 no sepak ne komentirav mnogu bidejki so moite diskus hernii na kicmata mozebi i podobro e vaka.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1949
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
10.9.2014 9:04:32   
dace8
Zdravo mamicki...i jas sum vo vtori mesec...pa sakam da prasam nesto sto me zagirisuva malkudali e noralno niskoto vo predelot na jajnicite i matkata da imam colka,kako d ami idi mesecen ciklus i dali e normalno koga ke kivnam ne sekogas ama ponekogas mi se javi jaka bolka i trae nekolku sekundi...pregled imam sega na 15ti pa sakav da se konsultiram so vas

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 1950
Страница:   <<   < Претходна страница  76 77 [78] 79 80   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  76 77 [78] 79 80   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?