|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до ...
3.1.2012 13:07:23   
arh_diz

На оваа тема продолжува разговорот на нашите трудници во третото тромесечје, од 27. - 40. недела user posted image



< Поракaта ја уредил Felly RR -- 7.12.2014 19:30:10 >


_____________________________

Биди тоа што си
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.1.2012 13:45:33   
te sakam
ЕЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈ ИДНИ МАМИЧКИИИИИИ КАДЕ СТЕ, се ОДМОРИВТЕ ЛИ ОД ПРАЗНИЦИТЕ?
КАКО ОДИ ТРЕТОТО ТРОМЕСЕЧИЈЕ?
јАС СУМ ОК ЕВЕ ЈА ТЕРАМАМ ВЕКЕ 30 НЕДЕЛА ИЛИ ПОТОЧНО 29+3..БЕБЧЕТО СИ МРТКА А ЈАС СИ СЕ ДЕБЕЛЕЈАМ:)))) КАКО СВИНЧЕ СТАНАВ:))))))))))))), АМА АЈ СИ ВЕЛЕМ НЕКА Е ОНО ДОБРО ПА ПОСЛЕ КЕ ЈА ЛАГАМ:)...
ИМА ЛИ НЕКОЈА ТРУДНИЧКА КАКО МОЈАТА НЕДЕЛА?
АЈДЕ ДА БИДЕМЕ ПОАКТИВНИ НЕ СНЕМА НЕШТО ...
ПОЗДРАВ ДО СИТЕ КОЛЕШКИ

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.1.2012 14:03:40   
ivoni4ka
e super user posted image user posted image user posted image
mamicki dajte pisuvajte da se prebroeme kolku sme sto sme do kaj sme jas sum 37+5 nedeli


_____________________________



(Одговор на членот te sakam)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.1.2012 14:10:07   
Viki83
Zdravo trudnicki mene me nemase nekoe vreme kako ste site jas sum 31+6 bebco mrda toa mu e rabota a jas imam kaceno 23 kila do sega a do kraj ke vidime :)) ama ubavo mi e voopsto ne se grizam. Pozdrav do site i srekni praznici

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.1.2012 14:18:53   
fanicka
Zdravo stomacinja, Viki jas i ti sme mnogu blizu, jas sum 32.1 nedela i sum popravena 9,5 kgr. denes proveriv mokraca, hemoglobinot mi e 118 a mokracata e dobra nema proteini. Vie kako ste mi.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.1.2012 15:56:17   
Viki83
kaj nas samo leukocitite bea pokaceni malce 14.2 ama sepak vo granici na normala drugo e se super mokracata bese super pritisokot super samo kilazata i otocite ama istaflii si sme sto da pravime fabrika za blagi da imavme ke ja presusevme :)) bebusko bese tezok kilo i sesto srce malecko i sega za mesec dena ke go vidam pak a togas i brisovite ke gi pravam bas pred 36 nedela

(Одговор на членот fanicka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.1.2012 17:45:18   
marinka80
zdravo eve me imene 35 nedela ja teram slednata nedela brisevi i ctg mi zakaza doktorot pa ke mi zakaze koga ke me porodi pozdrav do site i neka ni e srekna novata 2012 god

(Одговор на членот Viki83)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.1.2012 19:53:02   
srekna mama
eve me i mene 32,6 nedela ...butkame nekako....poleka,ama sigurno....ajde ke delime iskustva..

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.1.2012 20:24:22   
Cooper
eve me i mene 34+2..utre sum na doktor i mi rece deka ke odam sekoja sedmica da me sledi..ke zakazeme konecno data za carski.jas si se spremam poleka pa zdravje..

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.1.2012 21:21:28   
cece81
Zdravo mamicki neka vi e srekna Novata Godina i da si pomineme so lesen poragaj site ! Jas sum 31,1 nedela po kalendar a na eho 32,1 . I jas super se osekam samo ponekogas od preumora me naboluva polovinata a osekam bolki ponekogas na sramnata koska i cipite me bolat, ama od vas imam citano deka toa e normalno i ne se agrizuvam mnogu. So kilazata 10 kg sum popravena otoci nemam . za edna nedela odam na dr. pa ke vidime sto ke kaze i kakvi ke bidat rezultatite od krvta i mokracata, uf se nadevam se vo red ke bide od vaginaleti mi e zdosadeno . Pozdrav do site vi posakuvam ubav pomin za praznici . Ama ni se pogodi periodov so polni trpezi od se da si probame i da se debelime user posted image user posted image uf vo golemo iskusenie sme user posted image

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.1.2012 21:45:57   
ivoni4ka
o zenski izgleda deka jas um najstara tuka hehhe t.e. so najgolem staz user posted image
tuku izgleda na mene mi padna cepot ama ne sum sigurna bese kako toka mala od silikon so malku epten malku kafeava nijansa imali nekoja iskustvo da mi potvrde ?
inaku jas vo cetvrtok sum pak na ctg poz i kisceeeeeeee


_____________________________



(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.1.2012 21:47:59   
ivoni4ka
ИЗВОРНА ПОРАКА: cece81

osekam bolki ponekogas na sramnata koska i cipite me bolat, ama od vas imam citano deka toa e normalno

ne mi zbori za bolki tamu umram jas od bolki bidejki sum otvorena 2 cm pomalku me bole koga stavam pernica megu nozete


_____________________________



(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
4.1.2012 11:14:43   
ivoni4ka
dobro utro mamicki ajde uste li spiete da ne ve fatl zimskiot son eve vi edno user posted image da se razbudete
eve jas ke pocnam da cistam generalno hehe me fati manija za cistenje imam pretcustvo deka user posted image ke izleze za vikendov poz kisce


_____________________________



(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
4.1.2012 13:29:43   
mama_06
Здраво девојки. Одамна не сум напишала ништо, па сега како се приближува терминот некако ме фаќа еуфорија user posted image
Јас и син ми сме ок, 35 недели и 5 дена и фала му на Бог до сега сме ок. Не се поправив многу, немам отоци ама на почеток на 8ми месец ми се покачи притисокот и од тогаш пијам ,Метилдопа,,. Редовно одам на контроли и сега на 9ти сум за брисеви. Единствено ме загрижува тоа што ми се покачи притисокот па се плашам да не му наштети на бебето и како ќе биде породувањето. Се мислам да биде со епидурална, ама со оглед дека со сопругот одлучивме да се породам во Струга а таму е гужва, не знам дали ќе има таква можност. Дали некоја од вас имала искуство со покачен притисок? Инаку, максимум ми измерија 150/90, а кога пијам таблети ми е околу 110/70.
Гушки од мене и user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
4.1.2012 14:01:39   
ivoni4ka
mama06 ne se sekiraj za pritisokot ne e mnogu visok samo pij gi lekarstvata i se ke bide vo red
mislam po mene deka treba na ctg da odis da vidat za tonovite na bebeto
a ako ti e povtorno visok pritisokot sigurno d-r ke reagiraat sum videla mnogu normalni raganja so toj pritisok taka ne se sekiraj vnimavaj na hranata i vnesuvaj poveke tecnosti za da mozes poveke da mokris za da s simnuva prtisokot
drugo dali sipituvase masti, proteini i enzimi proveri gi mozebi od niv ti se kacuva ama me raduva faktot sto nemas otoci poz user posted image


_____________________________



(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
4.1.2012 14:22:24   
mama_06
Правев анализа на крв и урина, се е ок не не ништо покачено. Затоа и мене не ми е јасно што се случува, а цел живот сум со низок притисок а сега се покачи. Бев и на скрининг, резултатите се ок, нема ништо патолошко. Докторот ми вика дека е добро што реагирам на терапијата. Цел месец од сабајле одев во ординација да ми мерат притисок, те пешки , те без пиена терапија и немаше никакви проблеми па сега здравје, се надевам на најдобро. Фала ти на коментарот Ивона, многу ми значи тоа. Инаку, цела бременост имам вишок енергија и да ви кажам почнав да перам рачно - фармерки, пешкири, блузи и никако да се изморам. Пешачам доста и почнав да мокрам мнооогу често ама било нормално user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
4.1.2012 16:14:08   
Ikana
Srcka trga li rabotava? Moram da kazam mnogu mi fali kako si pisuvavme tuka na temava, sega otvaram RR i zbunka nemam kaj ad otidam prvo da vidam koj sto pravel, site sme raseani na dr temi user posted image
Inace i na mene taka mi izgledase cepot ama mnogu mnogu malku bese vo odnos na ona sto go ocekuvav i skroz mala nijansa na zolto inaku belo ligavo, ama znaci malku bese pa ne ni bev sigurna deka e toa ama koga me fatija bolkite znaev. Ajde ivonicka, taman ti e , ako ne neka si posedi bebeto uste malce ladnicko e nadvor. So lesno neka ti e srcka. Mene vcera bebeto me pokaka. Tolku ke kazam.
user posted image user posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

dobro utro mamicki ajde uste li spiete da ne ve fatl zimskiot son eve vi edno user posted image da se razbudete
eve jas ke pocnam da cistam generalno hehe me fati manija za cistenje imam pretcustvo deka user posted image ke izleze za vikendov poz kisce




< Поракaта ја уредил Ikana -- 4.1.2012 16:15:09 >

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
4.1.2012 17:28:39   
ivoni4ka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Srcka trga li rabotava? Moram da kazam mnogu mi fali kako si pisuvavme tuka na temava, sega otvaram RR i zbunka nemam kaj ad otidam prvo da vidam koj sto pravel, site sme raseani na dr temi user posted image
Inace i na mene taka mi izgledase cepot ama mnogu mnogu malku bese vo odnos na ona sto go ocekuvav i skroz mala nijansa na zolto inaku belo ligavo, ama znaci malku bese pa ne ni bev sigurna deka e toa ama koga me fatija bolkite znaev. Ajde ivonicka, taman ti e , ako ne neka si posedi bebeto uste malce ladnicko e nadvor. So lesno neka ti e srcka. Mene vcera bebeto me pokaka. Tolku ke kazam.
user posted image user posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


dobro utro mamicki ajde uste li spiete da ne ve fatl zimskiot son eve vi edno user posted image da se razbudete
eve jas ke pocnam da cistam generalno hehe me fati manija za cistenje imam pretcustvo deka user posted image ke izleze za vikendov poz kisce




fala ikana sega kako sto gledas bas i nemam so koj da si pisuvam site se posle mene a za cepot i kaj mene malku bese denes pak isto malku a tebe posle cepot za kolku vreme te fatija bolkite?
rabotata trgna i sega zavrsiv za denes utre mi ostanaa uste prozorcite i perdinjata ama ke stasa
sinoke mislev deka me fatija bolkite me stegase polovinata ama posle 1 saat prestana i tolku, mm bas vikase vcera na mu bilo dobro vnatre i nesakalo da izleze oti mnogu sum go galela meset_o
tuku t kazi mi kako si so ranata kako se opravas li?



< Поракaта ја уредил ivoni4ka -- 4.1.2012 17:29:30 >


_____________________________



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
4.1.2012 21:07:36   
debelka08
Здраво мешиња!!!! Како сте....еве ме и мене во 34 + 4 туркаме некако ,малку бавно но тераме овие последни недели ми се како години ....Ајде лесен пораѓај на сите .....

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
4.1.2012 22:05:23   
gabi11
srekna nova i od mene..na site vi posakuvam se najubavoo... jas deneska bev na pregled i se e vo red.inaku sum 28 nedela so krvnata slika i so urinata e se taman a  imam kaceno samo 2 kg i sega za sega se cuvstvuvam olicno.pozdrav do site

(Одговор на членот debelka08)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
4.1.2012 23:53:35   
ss80
Еееееј, Купер јас сум исто 34+3 т.е. 34+4 и баш утре одам на преглед едвај чекам, ништо не знам што ќе правам, како ќе се пораѓам, ништо... Не му ја мислам многу само да е живо и здраво ова душичет мало во мене:) Не сум закажувача цтг, ништо... Здравје само, се приближуваме до терминот=))))
Поздрав до сите стомачиња:)
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cooper

eve me i mene 34+2..utre sum na doktor i mi rece deka ke odam sekoja sedmica da me sledi..ke zakazeme konecno data za carski.jas si se spremam poleka pa zdravje..


(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.1.2012 2:31:58   
jana33
Zdravo trudnicki! Eve me i mene 37+1 bevme na kontrola vo petokot se e vo red so user posted image  tezi 3kg do sega i doktorot vika izgleda ke terame do kraj na termin 24 januari ako do togas ne pukne vodenjakot a toa se uste gore dole 800 gr i poradi zgolemen vaginalen sekret mi prepisa neo penotran veli deka ima nekoj infekt i mora pred poragaj da se izleci. Sepak treba da se javam povtorno na 13ti januari na pregled pa togas ke kaze definitivno sto i kako ke pravime :)Edvaj cekam veke da se olesnam i da go vidam bebusko.. mnogu e  aktivno mrda li mrda user posted image  Ima li nekoja idna mamicka sto e moja nedela i sto planira da se poraga vo cair ili samo jas ostanav za tamu?

(Одговор на членот ss80)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.1.2012 8:45:18   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: jagotka**

5 dena veke mi e pominat terminot za poragjaj  a seuste  nema  nikakvi  znaci  ni na ctg nisto ne mi pokazuva dali da zakazam poragjaj ili da cekam uste ?


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот jana33)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.1.2012 8:46:06   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

Јаготка знам дека ти е тешко чекањето, ама издржи уште малку. Додека е се во ред на контролите што ги правиш чекај на природно породување. Понекогаш и 2 недели може да се надмине терминот и се да е во ред. 


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.1.2012 9:41:41   
ivoni4ka
ИЗВОРНА ПОРАКА: jana33

Zdravo trudnicki! Eve me i mene 37+1 bevme na kontrola vo petokot se e vo red so user posted image  tezi 3kg do sega i doktorot vika izgleda ke terame do kraj na termin 24 januari ako do togas ne pukne vodenjakot a toa se uste gore dole 800 gr i poradi zgolemen vaginalen sekret mi prepisa neo penotran veli deka ima nekoj infekt i mora pred poragaj da se izleci. Sepak treba da se javam povtorno na 13ti januari na pregled pa togas ke kaze definitivno sto i kako ke pravime :)Edvaj cekam veke da se olesnam i da go vidam bebusko.. mnogu e  aktivno mrda li mrda user posted image  Ima li nekoja idna mamicka sto e moja nedela i sto planira da se poraga vo cair ili samo jas ostanav za tamu?

jana33 jas um 38 nedela znaci tuka nekade sme eve jas se spremam ke odam na ctg pa ke pisam posle sto kako bilo za vag sekret jas go izleciv i pu pu fala bogu sega e vo red d-r mi kaza vo ponedelnik ke praveme eho da videme do kade sme poz i kisce


_____________________________



(Одговор на членот jana33)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?