|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
25.1.2012 22:44:47   
Ikana
Tuka mozete da i cestitate na Vitalis za bebufkata!!!
http://www.ringeraja.mk/forum/m_224260/mpage_1/key_/tm.htm#224260

(Одговор на членот vitalis)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
28.1.2012 15:44:48   
mama_06
Здраво мамички, само да ви кажам дека Стефан реши да излезе малку порано, на 25,01 краен термин беше 06,02. Сега сме дома и се гушкаме.user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
28.1.2012 19:52:03   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_06

Здраво мамички, само да ви кажам дека Стефан реши да излезе малку порано, на 25,01 краен термин беше 06,02. Сега сме дома и се гушкаме.user posted image



Баш убаво нека ти е златно синчето и чувајте се!user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
29.1.2012 19:22:08   
fetusce
Neka e zivo i zdravo golem nema raste. Jas eve  kaj sto go pominav terminot 24 januari , go pominav i posledniot rok 27 januari, i pak nisto vo vtornik sum na pregled pa ke vi pisam sto vsusnost se slucuva so bebusot i mene. Velat da nemame so mm nekoe crnogorsko poteklo i toa na smeenje. Uf mora da izlezi nekoj den mora ama koga ne se znae uste mi dosadi navistina, Duri i prestanav da se plasam od poragajot sega se mi e ramno.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
29.1.2012 21:58:04   
Cooper

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_06

Здраво мамички, само да ви кажам дека Стефан реши да излезе малку порано, на 25,01 краен термин беше 06,02. Сега сме дома и се гушкаме.user posted image

neka vi e ziv i zdrav i mn mn da ve raduvauser posted image user posted image user posted image ..

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.1.2012 9:14:41   
mila28
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_06

Здраво мамички, само да ви кажам дека Стефан реши да излезе малку порано, на 25,01 краен термин беше 06,02. Сега сме дома и се гушкаме.user posted image


user posted image user posted image user posted image mama_06 cestito sin neka ti e ziv, zdrav i golem da raste.
p.s. uzivaj vo najubaviot period od zivotot


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.1.2012 12:51:51   
te sakam
ЗДРАВОО НА СИТЕЕ!!
КАКО ПРВО ЧЕСТИТО НА СИТЕ МАЈКИ КОЈ СИ СЕ ОЛЕСНИЈА, НЕКА ИМ СЕ ЗДРАВИ И ЖИВИ БЕПЧИЊАТА..
ВАКА ЈАС ПРЕД НЕКОЈ ДЕН БЕВ НА КОНТРОЛА И ПОРАДИ НЕРЕДОВЕН МЕСЕЧЕН ЦИКЛУС НА СЕКОЈА КОНТРОЛА МИ СЕ МЕНУВААТ НЕДЕЛИТЕ ИЛИ ДЕНОВИТЕ НЕ БРЕМЕНОСТ.СПОРЕД ПОСЛЕДНАТА КОНТРОЛА СУМ ОКОЛУ 34,5 НЕДЕЛИ И МИ КАЖАА ДЕКЕ БЕБЕТО Е ЗАВРТЕНО ВЕКЕ СО ГЛАВА НАДОЛУ И ПОСТЕЛКАТА МИ БИЛА ЗРЕЛА ВО 2-ри СТАДИУМ...
ОНАА ШТО МЕ ЗАГРИШУВА Е НЕЛИ Е РАНО БЕБЕТО ДА Е ЗАВРТЕНО И ОД КОГА КЕ СЕ ЗАВРТИ ЗА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА СЕ СЛУЧИ ПОРАГАЈОТ И ШТО ЗНАЧИ ОВАА СО ПОСТЕЛКАТА СТАРА ВО 2 СТАДИУМ ...ВЕ МОЛАМ НЕКА МИ ОБЈАСНИ НЕКОЈ...ПОЗДРАВЧЕЕЕ

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.1.2012 14:06:28   
marinka80
eve me i mene denes vleguvam vo 38 nedela ama bebevo aber nema u sreda na ctg pak a vo petokot me fatija nekoi bolki ama lazni bile za nekolku saaati me pustija i nisto ajde veke ne mozam da cekam poveke . a kade ste vie trudnici ic ne pisuvate i ne ste aktivni sto se slucuva so temava ajde pisuvajte do kaj ste sto se slucuva da se druzime malkuuser posted image

(Одговор на членот te sakam)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.1.2012 15:35:40   
Hunny
Здраво! Конечно и јас во 3 тромесечие:) Сега сум 28 недела. Бев на 4Д на клиника и со бебето се е во ред, си одговара на неделите, ама ми рекоа да мирувам повеќе, бидејќи постелката ми била ниско всадена. Се исплашив малку, па ме интересира дали и некоја од вас се соочила со ваков проблем? И уште 1 прашање, може малку смешно, ама да си прашам зошто луѓево од страна ме бунат- 28 недели на кој месец одговараат?user posted image

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.1.2012 15:42:26   
Ikana
Hunny ti posakuvam lesno posledno tromesecie!
28 nedeli se 7-mi mesec.
Pozdravce!

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.1.2012 15:53:04   
Cooper
zdr rr ..jas zakazav carski za vo petok...odvaj cekam da minat denovite..inaku sum 38+1 deneska..
do sega ne me pregledale vaginalno..niti na ctg..no sekoj pat me gledaat na 3d ili 4d...kaj mene se znaese deka ke e carski pa moze zatoa ne me pregledale vaginalno...za sega sum ok...vozbudena shto ke si go vidam angelceto user posted image user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.1.2012 15:56:08   
Ikana
So lesno Cooper, ajde konecno da se olesnis!!! Obavezno da pises koga ke dojde golemiot moment!!! Gushki!

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.1.2012 16:23:05   
Hunny
Ти благодарам Икана. И јас така мислев 28 недела крај на 7 месец така? Зошто сите ми викаат било почеток на 6user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.1.2012 16:49:37   
Ikana
Hunny, doktorite smetaat deka bremenosta ima 10 lunarni meseci, odnosno sekoj "mesec" ima 4 nedeli, pa ottamu se smeta deka bremenosta trae 40 nedeli.
Inaku 28 nedela e sedmi mesec definitivno.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.1.2012 17:09:19   
ivoni4ka
cooper mila stom veke znaes koga ke izleze maloto angelce naspij se dopbro  ne m ja misli spij mnogu oti posle nema user posted image

_____________________________



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.1.2012 22:31:07   
fetusce
vIE NA 38 NEDELA ZAKAZUVATE CARSKI, A JAS JA POMINAV I 41 NEDELA I PAK NISTO. vEKE NE MI SE CEKA. a SITE GO CEKAA POSLEDNIOT ROK 24 PA I 27 JANUARI AMA NISTO. dURI I MI SE JAVUVAAT PO TELEFON I VIKAAT DA NE KRIES MORI A SI SE PORODILA. sITE SE VO OCEKUVANJE I PAK NISTO BASKA SO OVA NADNOSUVANJE OD MOITE N61 KILO SUM SE ZDEBELILA NA 80 PRETERANO BE. mNOGU KILAZA, OVOJ BEBUS AKO PRODOLZI VAKA I 50 KILA IZGLEDA KE SE ZGOLEMAM. aJ UTRE SME VO cAIR KAJ DOKTOROT STO KE ME PORAGA PA KE VI PISAM.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
31.1.2012 0:07:25   
milicka29
Здраво мамички, ете и јас да ви се придружам на темата, user posted image 31 недела сме и денеска бевме да си го видиме нашето најмило на 4Д, му фативме слика како си се смешка user posted image ... Сакам да ве прашам дали има некаде тема за земање на породилно боледување, т.е кога е најдобро да се земе? Фалааа!!!

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
31.1.2012 0:21:45   
cece81
Ej fetusce pa jas te mislv deka stom te nema da ni pises deka si se porodila, ne se trevozi ke si izleze bebusot koga toj saka , ama za kilazata me zacude dobro si stavila poslednite nedeli user posted image , a kolku bese zagrizena deka si slaba user posted image , samo vie napreduvajte so bebusot , ubav i lesen porogaj ti posakuvam .

(Одговор на членот milicka29)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
1.2.2012 14:42:28   
kremci15
zdravo do site rr majki mene terminot mi bese na 30.01.2012 god i eve sekoj den na ctg nema nisto a vcera malku se pojavija na ctg kako lazni bolki a bebusov e nemiren i samo mrdauser posted image me zagrizuva toa sto postelkata e sozdreana uste vo 34 nedela vo 2 stadium a terminov e pominat pozdrav do site i so lesno neka vi euser posted image

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
2.2.2012 12:32:05   
MacenceEna
Zdravo (idni) mamicki
Jas sum 34 nedela , denes sme na pregled pa ke vidime sto e kako e ..
Inace vremeto mnogu  sporo ni minuva ..user posted image

(Одговор на членот kremci15)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
2.2.2012 14:59:43   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: fetusce

vIE NA 38 NEDELA ZAKAZUVATE CARSKI, A JAS JA POMINAV I 41 NEDELA I PAK NISTO. vEKE NE MI SE CEKA. a SITE GO CEKAA POSLEDNIOT ROK 24 PA I 27 JANUARI AMA NISTO. dURI I MI SE JAVUVAAT PO TELEFON I VIKAAT DA NE KRIES MORI A SI SE PORODILA. sITE SE VO OCEKUVANJE I PAK NISTO BASKA SO OVA NADNOSUVANJE OD MOITE N61 KILO SUM SE ZDEBELILA NA 80 PRETERANO BE. mNOGU KILAZA, OVOJ BEBUS AKO PRODOLZI VAKA I 50 KILA IZGLEDA KE SE ZGOLEMAM. aJ UTRE SME VO cAIR KAJ DOKTOROT STO KE ME PORAGA PA KE VI PISAM.

fetusce изгледа ја задржале штом не пишала ништоuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
2.2.2012 15:02:51   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: milicka29

Сакам да ве прашам дали има некаде тема за земање на породилно боледување, т.е кога е најдобро да се земе? Фалааа!!!

http://www.ringeraja.mk/forum/m_5912/mpage_1/key_/tm.htm тука имаме дискутирано за породилно отсуство миличка29

< Поракaта ја уредил luci -- 2.2.2012 15:03:15 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот milicka29)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
2.2.2012 15:05:34   
Ikana
Luci spremaj poklonce za fetusce, jas torta hahahahuser posted image Gi isprativme site od ovaa tema hihih, samo so lesno neka e dushichki!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
2.2.2012 22:07:14   
Happy mummy
Zdravo dragi trudnicki
Imam edna griza sto sakam da ja spodelam so vas,pa mozebi nekoja od vas ke znae da mi kaze nesto poveke od licno iskustvo.Vcera bev na pregled,bremena sum veke 34+5.Me gledase doktorot na eho,gi merese site parametri za da vidi kako se razviva bebeto i se odgovarase na gestaciskata nedela,osven obemot na glavata koja bese nesto pomala i odgovarase na 32+5.Iako doktorot rece deka e se vo red i toa ne e isto strasno,jas sum zagrizena i postojano mislam na toa.Dali nekoj znae nesto vo vrska so ova? Ve molam pisete kakvi se vasite iskustva....
\pozdrav

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
2.2.2012 23:52:28   
minerva
ИЗВОРНА ПОРАКА: Happy mummy

Zdravo dragi trudnicki
Imam edna griza sto sakam da ja spodelam so vas,pa mozebi nekoja od vas ke znae da mi kaze nesto poveke od licno iskustvo.Vcera bev na pregled,bremena sum veke 34+5.Me gledase doktorot na eho,gi merese site parametri za da vidi kako se razviva bebeto i se odgovarase na gestaciskata nedela,osven obemot na glavata koja bese nesto pomala i odgovarase na 32+5.Iako doktorot rece deka e se vo red i toa ne e isto strasno,jas sum zagrizena i postojano mislam na toa.Dali nekoj znae nesto vo vrska so ova? Ve molam piset_e kakvi se vasite iskustva....
\pozdrav


Јас имав такво искуство, но кај мене стомакот доцнеше во развојот. Прв пат дискрепанца во мерките се јави околу 30 недела. Најпрвин неколку дена, па потоа една недела, па две, за да на ден пред пороѓај доцнеше со развојот цели 4 недели. Од почеток мислевме дека е грешка во мерењето, а потоа дека малата има моја конституција (висока и тенка), ама не се припотресувавме нешто особено. Но, дури откако се породив дознавме што било работата.

Се породив во 41+1, а тогаш стомакот и` мереше 37. Бебето беше карлично поставено, но го замолив докторот да ме остави да си почнат болките спонтано и да одиме со природно породување, тогаш кога таа ќе посака да си излезе. Арно ама, кога влегов веќе во 42 недела, а срцушка немаше абер од излегување, на секое ЦТГ спиеше ко топ, башка ни малку не беше спуштена, докторот ми кажа, не ја чекаме повеќе, утре ќе раѓаш. Кога го прашав дали ќе биде со провокација, ми кажа дека нема, туку одиме директно на закажан царски.

Испадна дека на малата папочната врвца и` беше замотана два пати околу врат. И точно две недели откако таа се намести карлично, стомакот почна да касни со мерките. После докторот ми кажа, поради тоа останала карлично и не можела да се сврти, поради тоа доцнеше стомакот и поради тоа не можела да се спушти и да си почне спонтано пороѓајот. Со негови зборови, очигледно веќе беше дека бебето има некоја траума и поради тоа не ти дадов провокации за природен пороѓај. И Господ здравје да му даде што не чекаше понатаму и практично ме примора (малтене ми нареди user posted image ) да ја вадиме.

Во секој случај, немој да се грижиш, бидејќи од моето искуство сфатив дека ниту докторите не ги имаат сите одговори однапред, туку ги решаваат работите во од (чекор) како што се случуваат. И добар доктор ќе знае да ја донесе правата одлука во правиот момент. Ако имаш доверба во докторот не се грижи, јас многу му верував на мојот и затоа не се плашев за ништо

Поздрав и немој да се секираш, се` ќе биде во ред, само држи позитивни мисли. Не е ништо страшно, ене ја моја бебушка, срце, си напредува супер. Тоа што касни, откако ќе се родат си се надохнадува после и се изедначува развојот. Не се гриши и со лесно да си ги поминеш последните недели од бременоста, а уште полесно и да си се породиш. user posted image


< Поракaта ја уредил minerva -- 2.2.2012 23:57:16 >

(Одговор на членот Happy mummy)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?