|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.2.2012 14:00:30   
Happy mummy
Ti blagodaram minerva sto go podeli tvoeto iskustvo so mene. Kolku sto svativ kaj tebe stomakot docnel,a kaj mene site parametri odgovaraat na gestaciskata nedela,samo obemot na glavata e pomal.Inaku moeto bebe e veke 2.700kg sto odgovara na ovaa nedela i zavrteno e so glavata nadole veke nekoe vreme. Bev kaj dvajca ginekolozi na pregled,i dvajcata rekoa deka ne e strasno nisto,ama jas sepak se grizam......dosega se samo pozitivno sum razmisluvala,nemam nikakov strav nitu od poragajot,naprotiv so netrpenie go cekam, Nesakam sega na krajot da si stvaram nemiri,pa zatoa resiv i ovde da porazgovaram so vas za ova,pa mozebi ke ima nekoj vakvo iskustvo.

(Одговор на членот minerva)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.2.2012 20:52:28   
ivoni4ka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Happy mummy

Ti blagodaram minerva sto go podeli tvoeto iskustvo so mene. Kolku sto svativ kaj tebe stomakot docnel,a kaj mene site parametri odgovaraat na gestaciskata nedela,samo obemot na glavata e pomal.Inaku moeto bebe e veke 2.700kg sto odgovara na ovaa nedela i zavrteno e so glavata nadole veke nekoe vreme. Bev kaj dvajca ginekolozi na pregled,i dvajcata rekoa deka ne e strasno nisto,ama jas sepak se grizam......dosega se samo pozitivno sum razmisluvala,nemam nikakov strav nitu od poragajot,naprotiv so netrpenie go cekam, Nesakam sega na krajot da si stvaram nemiri,pa zatoa resiv i ovde da porazgovaram so vas za ova,pa mozebi ke ima nekoj vakvo iskustvo.

srcka ne se sekiraj kaj mene imase takov problem pocnuvajki od 30 nedela stomaceto kasnese prvo pa potoa i celosno vo razvojot so 4 nedeli ama vidovme deka e problem so postelkata sozreana 2 stepen i imase problem so cirkulacijata vo nea umbilikalnata vena za hranenje na bebeto imase kalcifikati i bese so stesnet otvor toa go vdovme na dopler vo re medika i kako sto prethodno kazuvav  d-r me isprati na ispituvanje na d- dimeri i clexane.  mojot maticen ginekolog se sekna koga vide mi vika sto ima vrska toa so toa plus  dzabe ke stafas inekcii sakas li posle poruvanje obilno da krvaris i ne  mi dozvoli no jas ne ostaviv na slucajnot razgovarav i so d-r Kamcev transfuziolog najdobar vo Mk i toj mi go kaza istoto dzabe ke stavam clexane koga sostojbata nema da se podobri.
zatoa jas odev na ctg sekoj 3 den 1 mesec i koga i na den na termin so provocirano poroduvanje se porodv malata moja tezese 2500 zdravo pravo bebence dosta aktivno i gladno user posted image eve dvaesetna dena po poruvanjeto malata tezi 3400 se e vo najdobar red
muabetot m bese ne se sekiraj voopsto ne e nisto strasno ni opasno se ke se sredi odi samo na ctg da sledat tonovi i tolku i relax ke vides se ke bide v red poz


_____________________________



(Одговор на членот Happy mummy)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.2.2012 23:03:12   
anaana
zdravo, jas sum nova na forumov.. :)
inace sum 32 nedela veke poleka nakaj 33ta.. posledno vreme nekako imam slab apetit i cesto sum omalaksana... dali ima nekoj iskustva vakvi? jas znam obicno trudnicive jadat... :))))
poslednite rezultati od krvta mi bea dobri
ponedelnik imam zakazano pregled ama koj ke ceka do togas... me faka mala panika da ne mu nastetam na bebush vaka so slaba ishrana....
pozzzzzzzz do site

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
4.2.2012 17:40:53   
marinka80
ajde trudni nesto slabo pisuvate kade ste jas u vtornik zakazav carski pa da ve izvestam sega se spremam samo ne znam so sin mi kako ke izdrzi bez mene a i jas bez nego tie nekolku dena se nadevam se ke pomine dobro pa brzo ke se vratam doma souser posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
4.2.2012 20:31:09   
anaana
ajde so lesno.... :))) jas imam uste mesec i pol.. :)))

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.2.2012 0:18:34   
Debora
anaana, i jas isto imam slab apetit, mislam deka ne e strasno, bebusot si zima sto mu treba ne se sekiraj, barem gledaj poveke ovosje da vnesuvas. Tuku jas imam drug problem, imam tahikardija i toa mnogu cesto, nekolku pati vo denot, me stegaat gradite, ne mozam da disam. Go prasav doktorot, mi rece koga ke osetam deka imam tahikardija da odam na internist, ama mene najcesto navecer mi se slucuva. Dali nekoj imal vakov problem? pozz

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.2.2012 0:38:45   
anaana
jas imam citano deka moze da se zadisuvas poveke vo ovoj period ama za tahikardija ne znam.. moze sepak e dobro da odis na doktor i togas koga nemas tahikardija kolku za sovetuvanje. sepak toj nesto ke znae.
inaku da jadam ovosje dosta koe mnogu cesto mi pravi kiselini. :) ama ajde ovosje e zdrava ishrana pa i pokraj se go jadam..

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.2.2012 0:41:35   
anaana
a i uste ova jas primetiv deka me stega kaj gradite ako nosam prsluce, kolku i da e meko ( nosam bez zica) ednostavno me stegase. i sega nosam samo bebi dol i maica imam primeteno pomalku bolka.. moze nema vrska edno so drugo ama jas da si kazam :))))

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.2.2012 0:48:11   
Debora
jas odamna ne nosam prsluk, od 4ti mesec :)

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.2.2012 20:09:35   
MacenceEna
Zdravo mamicki
Sakav da prasam jas sumvo 34 nedela od bremenosta i bevme na pregled vo cetvrtokot i ginekologot ni zakaza pregled za 3 nedeli povtorno. Togas ke bidam vo 37 nedela . Me interesira neli koga ke se vleze vo 3 tromesecje se odi na pregledi na sekoi 2 nedeli user posted image user posted image ili

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.2.2012 22:10:17   
cece81
MacenceEna jas koga bev vo 33 nedela na pregled mi rece po tri nedeli da odam znaci 36 nedela e sega treba da odam sekoja nedela . Bidi spremna za pregledot vo 37 nedela ke ti zeme sigurno briz za da ispita da ne imas nekoja bakterija. Pozdrav mila ne se nerviraj od 37 nedela ke si odis sekoja nedela po ednas na pregled .

(Одговор на членот MacenceEna)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.2.2012 22:20:32   
cece81

ИЗВОРНА ПОРАКА: Happy mummy

Ti blagodaram minerva sto go podeli tvoeto iskustvo so mene. Kolku sto svativ kaj tebe stomakot docnel,a kaj mene site parametri odgovaraat na gestaciskata nedela,samo obemot na glavata e pomal.Inaku moeto bebe e veke 2.700kg sto odgovara na ovaa nedela i zavrteno e so glavata nadole veke nekoe vreme. Bev kaj dvajca ginekolozi na pregled,i dvajcata rekoa deka ne e strasno nisto,ama jas sepak se grizam......dosega se samo pozitivno sum razmisluvala,nemam nikakov strav nitu od poragajot,naprotiv so netrpenie go cekam, Nesakam sega na krajot da si stvaram nemiri,pa zatoa resiv i ovde da porazgovaram so vas za ova,pa mozebi ke ima nekoj vakvo iskustvo.

Happy mummy eve go moeto iskustvo povrzano so tvoeto . Zavcera bev na pregled kaj dr vo 36 nedela site parametri od ehoto odgovaraa na gestaciskata nedela samo glavceto odgovarase za 34 nedela . Koga si otidov doma gi sporediv rezultatite od prethodnoto eho praveno vo 33 nedela tamu glavceto bese napredno i odgovarase za 35 nedela . I sega sto da mislam nemoze da se smali glavceto za 3 nedeli znaci ima nekoja greska t.e ne i e sigurno ubavo izmereno na dr. drugo nemoze da bide . i druga rabota vo 33 nedela bebusot tezese 2200 sega vo 36 nedela mi veli dr. deka tezi samo 2500 , a na rezultatot citam 2880 g i sega neznam sto da mislam , i malku bev zacudena i i rekov kako za 3 nedeli e popraveno tolku malku a papocnata vrvca ne mu e okolu vrat. Iskreno neznam sto da mislam user posted image ama ne se trevozam se nadevam se ke bide kako sto treba do krajot.

(Одговор на членот Happy mummy)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.2.2012 23:40:24   
ss80
Здраво на сите! Еве ме и мене, ме немаше подолго, веќе влегувам утре во 39 недела. Претходно мислев дека кога ќе влезам во 39та ќе биде се поинаку, дека ќе осеќам дека ќе се пораѓам наскоро, ама јас ништо не чувствувам. Не сум уплашена од пороѓајот, единствено се мислам дали кремастата материја што вчера ја забележав е можеби мукозниот чеп... И за водењакот се мислам, дали секој може да почувствува кога ќе протече (некогаш не тече како на филмовите, а само "капе"), ако не почувствувам... Едно само знам-дека едвај чекам да се запознаам со ова мало активно бебенце на кое очигледно доста му е тесно веќе:) Утре сум на преглед и на цтг, здравје само! Како сте вие останатите кои сте на крај? Возбудени?

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.2.2012 8:49:53   
maagdaalenaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Debora

anaana, i jas isto imam slab apetit, mislam deka ne e strasno, bebusot si zima sto mu treba ne se sekiraj, barem gledaj poveke ovosje da vnesuvas. Tuku jas imam drug problem, imam tahikardija i toa mnogu cesto, nekolku pati vo denot, me stegaat gradite, ne mozam da disam. Go prasav doktorot, mi rece koga ke osetam deka imam tahikardija da odam na internist, ama mene najcesto navecer mi se slucuva. Dali nekoj imal vakov problem? pozz



Zdravo debora,
sto se odnesuva do tahikardijata i jas imav takov problem minatata bremenost. Isto kaako i tebe ginekologot me isprati kaj internist i posle site pregledi, doktoort mi rece deka ne stanuva zbor za nekakva srceva mana, i mi rece da pijam diazepam po potreba. Iako se konsultirav i so ginekologot i mi rece deka dozvoleno e da se zema diazepam, jas sepak ne go storiv toa. izdrzav junacki i otkako se porodiv veke ne mi se povtori tahikardijata.
Sepak mislam deka treba da odis na internist cisto za da si bides na cisto. I ne mora da odis samo koga imas tahikardija, jas koga bev na pregled ko za belja ni traga od tahikardijata. No sepak, ke napravat ekg , eho i se sto e potrebno i ke znaes na sto si .
POzdrav i so lesno

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.2.2012 12:06:27   
Happy mummy

cece 81,jas i ti spored terminite sme edna nedela razlika kako sto gledam.Jas sum sega 35+2.Jas bev kaj maticniot ginekolog vo 32+4 na pregled i togas site parametri bea OK,a obemot na glavata bese so okolu edna nedela ponazad,no mi rece deka ne e nisto strasno,deka tuka moze i greska da ima,deka drugite parametri se potocni.Togas bebeto bese okolu 2kg.
Minatata nedela bev kaj drug ginekolog,i on istoto mi go kaza,ovoj pat jas bev 34+4,a obemot na glavata 32+5.Drugite parametri pak bea OK i bebeto bese 2.700kg
Mozebi i stvarno nema potreba od mislacki,ama nekako nemozam da ne mislam user posted image

< Поракaта ја уредил Happy mummy -- 6.2.2012 12:17:06 >

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.2.2012 16:26:20   
Cooper
zdravo na site..eve da vi se pofalam mi se rodi moeto angelce 3260gr 50 cm so carski..za sega sme odlicno..koga ke imam poveke vreme ke pisam poveke..pozd do site

(Одговор на членот Happy mummy)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.2.2012 17:53:59   
fanicka
Cooper, neka ti e zivo i zdravo user posted image , da go prati sreka cel zivot. Ja cekame tvojata prikazna, kako pomina CR.

(Одговор на членот Happy mummy)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.2.2012 20:06:02   
Cooper
fanicka pomina mn dobro...jas bev so zakzan carski no mi pukna vodenjakot porano user posted image i zaminavme mn nabrzina vo bolnicata..nemav vreme da mislam mn...carskiot ne e strasen..posle toa e teshkoto..no zauser posted image se se pravi i se se zaborava

(Одговор на членот fanicka)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.2.2012 20:27:13   
boni25
Ne znam kako im e na drugite trudnici ali mene denovite mi izgledaat kako meseci, mislev deka 9 meseci ke letnat ali ne e taka, sega vlegov vo 30ta a do kraj ima uste mnogu, moram da lezam bidejki sum so skrateno grlo na matka i se borime da izdrzime sto podolgo, se nadevam deka curicata ke ostane poveke vo stomaceto kaj mama, ali inaku stvarno e dosadno po domauser posted image Gi pozdravuvam site ringerajki, mnogu mi e milo koga ve citam, me polnite so pozitivna energija i znam deka ne sum samauser posted image

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.2.2012 20:47:51   
Cipi Ripi
Cestito do mama cooper, da ti e zivo i zdravo bebceto. Boni25 pozdrav do tebe,i jas lezam doma poradi skrateno grlo, da dosadno e, ama mora da se izdrzi. I nie se borime za podobra nedela, jas sum 28. A kolku ti e skrateno grloto? Mene idnata nedela ke mi pravat serklaz.

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
7.2.2012 22:40:33   
cece81

ИЗВОРНА ПОРАКА: Happy mummy



Mozebi i stvarno nema potreba od mislacki,ama nekako nemozam da ne mislam user posted image


Nemoj da mislis , navistina nema potreba uzivaj gi ovie posledni nedeli, jas istoto go pravam znam i sigurna sum deka bebuskite ke ni bidat ok, a i napredni se bas kako sto treba , pa covecki faktor e vo prasanje so odreduvanje na tie parametri se zavisi kolku precizno dr. gi zema dimenziite . Zatoa ne se nerviram i trevozam si go slusam instiktot i znam deka ke bide se ok. Na vremeto na nasite babi , majki , ko nemalo eho sto im falelo ni grizi ni nisto si ja gledale rab. a nie sega ke se zbrlavime od mislenje . Za sovet da si gi istraeme ovie posledni nedeli od najubavata sostojba vo ubavo raspolozenie i da si gi docekame site bebusite radosni i raspolozeni.

(Одговор на членот Happy mummy)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
7.2.2012 22:51:54   
cece81
Do site rr i mamicki sto ne citaat dali od 37 nedela koga se odi sekoja nedela po ednas na pregled osven eho dr. merat i tezina, pritisok i dali toj nedelen pregled se zapisuva do krajot vo majcinata kniska .
Inaku da se pofalam od rezultatot za bris od vagina za streptococcus i urinokultura se uredni , e sega uste krvta da ja proverimeuser posted image

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
8.2.2012 18:22:47   
Ikana
http://www.ringeraja.mk/forum/m_227017/mpage_1/key_/tm.htm#227017
Tuka mozete da i cestitate na Cooper za bebenculeto!!

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
9.2.2012 13:57:22   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: cece81

Do site rr i mamicki sto ne citaat dali od 37 nedela koga se odi sekoja nedela po ednas na pregled osven eho dr. merat i tezina, pritisok i dali toj nedelen pregled se zapisuva do krajot vo majcinata kniska .
Inaku da se pofalam od rezultatot za bris od vagina za streptococcus i urinokultura se uredni , e sega uste krvta da ja proverimeuser posted image

Cece јас се породив во 37-ма недела така да можам да ти кажам до тогаш како беше во мојот случај. Јас одев последните денови пред пораѓај скоро секој ден на цтг, ехо ретко ми правеа. Е сега од другите што сум слушала, значи до породувањето се зачестува одењето на цтг и се прави вагинален преглед за да се провери дали си отворена и колу см поточно. Ехо скоро и да не прават. Мене во мајчина книшка ништо не ми запишуваа зашто мојата ја отвори д-рот дури откако се породив бидејќи ни беше потребна за да добиеме еднократна парична помош

< Поракaта ја уредил luci -- 9.2.2012 13:59:38 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
9.2.2012 14:16:17   
kikicka
Фетусчеее каде сиии бре женооо,шо направи user posted image твојава бебуфка како мојатаа што беше ,ајде пиши како си !

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?