|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  73 74 [75] 76 77   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
4.4.2014 12:36:07   
Melanija RR
bebence19 твојот пост за крвниот притисок е префрлен во соодветната тема Крвен притисок во бременоста=ТУКА



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1851
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
8.4.2014 16:05:53   
MimiB
Zdravo, jas imam prasanje, ako moze nekoj da mi odgovori. Nemam praveno test za rano otkrivanje na Daunov sindrom, sega sum 30 nedela a vo 23 nedela pravev 4D i mi rekoa deka se e normalno. Dali na 4D moze da se vidi ako nesto ne e vo red bebeto? Fala

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1852
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
9.4.2014 8:56:37   
sandriana RR
МимиБ, штом на 2от скрининг ти кажале дека плодот е со нормален развој, огромна е веројатноста дека тоа е вистина. Освен тоа, на 4Д се гледа и детално физиономијата на ликот, па не дај Боже да имале сомнежи, верувам дека ќе кажеле.
Така што сега уживај во преостанатиот дел од бременоста, и чекај го денот за гушкање со бебето user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MimiB)
Непосредна врска до пораките: 1853
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.4.2014 10:50:52   
лела
Здраво мамички, како сте? Од денеска и јас ви се придружив во групава, вчера влеговме во 27 недела.. Се надевам дека последново тромесечие ќе ни помине брзо и лесно user posted image . Кажете ми некои искуства, што да очекувам во ова тромесечие? Инаку ова ми е прва бременост и очекувам синче user posted image . До сеа се е во ред, се надевам така ќе биде до крај. Поправена сум 6 кг, утре имам закажано термин за кумсов тест поради тоа што сум а негатив мм ми 0 позитив, дали некоја од вас го има правено испитувањето? позз

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1854
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.4.2014 14:32:15   
Melanija RR
лела има тема Rh-фактор=ТУКА и ако има потреба од Рогам инјекција =ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 1855
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.4.2014 14:58:55   
biba983
Мешиња user posted image здраво, ретко пишувам user posted image ама ете да ве известам до кај сум user posted image Терминот ми е сега 27.04 и вчера бев на контрола на ГАК(таму и ќе се пораѓам), на CTG не покажуваше контракции, иако ги имам тие нередовните, подготвителните, скоро една недела ме подзаболува грбчето и стомачето доле ниско и нозете исто ко за добивање, и веке сум 3цм отворена user posted image user posted image user posted image Ме пратија домче да си уживкам и чекам и еве сум да ви пишам. Се надевам дека деновиве ќе си се гушкаме со user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1856
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.4.2014 15:55:19   
Melanija RR
biba983 деновиве? Ти денес или утре ќе се гушкаш со user posted image со лесно и убаво да поминеш ,и пиши ни user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот biba983)
Непосредна врска до пораките: 1857
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.4.2014 1:01:53   
biba983
Уште сум домче си чекаме... ама бебушка абер немаuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1858
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
28.4.2014 0:05:45   
Melanija RR
biba983 pomina krajniot termin user posted image se poblisku si do user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот biba983)
Непосредна врска до пораките: 1859
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
28.4.2014 12:40:15   
biba983
Дааа помина, бев вчера на ЦТГ на ГАК, се е исто, на user posted image не и се искача од мешето на мама. Инат user posted image и си чекам user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1860
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
28.4.2014 22:18:30   
sonc90
kako ste zenski?sto pravite?na tie sto ste na samiot kraj vi posakuvam samo so lesno i se da pomine vo najdobar red...e sega doagjam jas na red da ve prasam: koj bil vo posledno vreme na transfuziologija da mi kaze dali si prodolzi istata sema - CEKANJE SO REDICI ili sega se pocituva ona "moj termin"? zakazano mi e za hemostaza i d dimeri pa sakav da znam dali ke si go pominam denot tamu ili sega ide pobrzo,za da znam psihicki da se podgotvam...fala vi odnapred user posted image

(Одговор на членот biba983)
Непосредна врска до пораките: 1861
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
29.4.2014 11:01:07   
Идна мама
Здраво идни мамички, како сте ми.... Морам да признаам дека станав зависна од форумов, иако не сум активна, се следам и толку пати ме има смирено, да едно големо ФАЛААААА...
Сега, знам дека е рано, само што влегов во трето тромесечје, но ме интересира постапката за пораѓај во приватните болници. Треба ли претходно доктор од Ремедика да ме прегледа, да се упознаеме, да се запознае со мојата историја, каде се прави цтг-то, со оглед на тоа дека докторката која ми ја следи бременоста не е од Ремедика, но е приватна, но нема ЦТГ.... дали нешто се плаќа однапред....

Се надевам дека не бев конфузна :) Позз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1862
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
29.4.2014 16:20:33   
Melanija RR
Идна мама штом сакаш да се породиш во приватна и плус кај одреден доктор ,според мене би било од 36 недела да си закажеш ехо и тој ќе ти каже кога и на ЦТГ.Инаку тема има CTG (Фетален монитор)=ТУКА
Се надевам почесто ќе се читаме и секако сподели го своето искуство со моменталните и идни трудници низ темите за бременост и секако низ целиот форум user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Идна мама)
Непосредна врска до пораките: 1863
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
29.4.2014 17:38:22   
nina 30
zdravo na site! samo sto se zacleniv na forumov i sakam da prasam ustvari da mi spodelite nekoi informaciiu dokolku imate za poraganje vo drzavna vo sk. inaku sum 35ta nedela i slusam samo losi raboti pa nekak na dva uma sum za kaj da odam a nemam uste mnogu vreme . . .

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1864
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.4.2014 16:24:31   
Melanija RR
nina 30 добре дојде на Рингераја user posted image

Влегуваш скоро во 9ти месеци user posted image можеш да ни се представиш во темата Да се запознаеме=ТУКА а повеќе во однос на породување има тема Приватна vs.Државна Болница и некои искуства во темата Во која болница се породивте?=ТУКА Кој е твојот термин за породување можеш да го напишеш ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nina 30)
Непосредна врска до пораките: 1865
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
2.5.2014 13:05:34   
bebence19
zdravo na site jas vleguvam vo 35 nedela i sakav da ve prasam deneska na krvna slika mi p;okaza visoko CRP 12 i maticnata mi dade ni dve ni tri amoksiklav ve molam malku sum isplasena dali nekoja vo bremenost imate koristeno tolku jak antibiotik? Ve molam odgovorete mi

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1866
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
2.5.2014 17:32:18   
Melanija RR
bebence19 има тема Дали е безбедно земањето лекови во тек на бременост?=ТУКА таму ќе го префрлам постот, и колку што читнав и други трудници го имаат пиено

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1867
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
10.5.2014 13:29:15   
petra27
Zdravo zenski kako ste?nie vcera bevme na kontrola 32+2 bebuski se dobri...maskoto e 1800 a zenskoto e 1700....
No me zagrizi bidejki plodovata voda kaj zenskoto e namalena i postelkata e lom so lakuni,ostarena....i sega mi gi zgolemi clexanite 2 pati na den.
Vo vtornik sme pak na kontrola i ako povtorno e takva situacijata togas sreda i cetvrtok ke primam vtora doza zreenje i vo petok ke me poragaat....i togas bi bila 33+2....bar da uspeam da teram do 35 nedela :((

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1868
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
10.5.2014 16:35:18   
Melanija RR
petra27 незнам дали ќе ти биде од помош темата Намалено количество на плодова вода=ТУКА .
Пиши ни во вторник дали ќе биде за во петок или може да издржат до 25-36 недела.Ти пуштам многу среќа user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 1869
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.5.2014 7:03:11   
petra27
Zdravo majkicki...kako ste?jas sum veke vo bolnica vo sistina od vcera...primam zreenje i zdravje boze utre ke me poragaat....edno bebce ja gubi plodovata voda i mora da gi vadime....inace sum denes 33+0....drzete sreka sve da bide kako sto treba....kissss

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1870
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.5.2014 7:30:03   
Палешка РР
Држиме среќа Петра се да помине во најдобар ред! user posted image

Очекуваме убави вести утре, со лесно! user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 1871
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.5.2014 10:05:43   
lady_bug
zdravo i od nas user posted image
mnogu retko sum tuka i eve sega da ve pozdravam inaku sum 32 nedeli
edvaj cekam da dojde vreme da se guskame so bebushkava i mnogu sum nestrpliva

imam edno prasanje do site vas trudnici ako ste zapoznaeni kakov bris ke pravam skoro vo 36 nedela togas ke bidam vo prvata bremenost ne prvev na 25.04 bev na kontrolen pregled i mi rece ok e se se gledame posle 5 nedeli ama od sabajle za bris i da si napravam krvna slika zs mnogu imav problemi so hemoglobin i zelezo piev tothema???
i nekako mi e cudno ako ste zapoznaeni ve molam kazete

pozdrav dos ite trudnici i vi posakuvam ubav denuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 1872
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.5.2014 11:21:20   
Melanija RR
petra27 user posted image утре да биде вашиот среќен ден и да се гушкате со user posted image user posted image

Пиши ни user posted image user posted image
lady_bug ако биле уредни брисевите во 12 недела тогаш во 35 недела се прави само брис од вагина со назив незнам како беше.Значи само со стапче се зема надворешно.
Во темата Анемија за време на бременост=ТУКА можеш да прочиташ совет за подобрување на крвната слика

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.5.2014 14:31:26 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1873
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.5.2014 11:21:54   
лела
Петра27 мамичка ти држиме среќа.. user posted image Се ќе биде во ред ќе видиш.. не се секирај... конечно ќе си ги видиш бебушите..user posted image Пишини ако има нешто ново.. поздрав

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1874
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.5.2014 11:38:30   
kate18
zdravo na site, ajde i jas da napisam nesto, odamna ne sum napisala user posted image Veke vlegov vo 37 nedela, pocnuva strav da me faka, ocekuvame krajot na maj,pocetok na juni, planiram na bide pridoden porogaj,bebceto e postaveno kako sto treba, posledni podgotovki po doma, za sega se uste se e mirno,nema znaci user posted image CTG pravev ednas,za nekolku dena pak pa ke vidime sto ke kazat.

za lady_bug , brisevi pravev pred dve nedeli i toa samo dva, za streptokoka, eden nadvoresen,mislam se vika perianalen ,i eden vnatresno ama samo so stapce,bez spekulum. pozdravce

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 1875
Страница:   <<   < Претходна страница  73 74 [75] 76 77   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  73 74 [75] 76 77   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?