|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крвен притисок во бременоста
25.11.2010 15:23:56   
Pepelaska *
Јас ја почнав бременсота со притисок 80 со 50 кој траесе скоро до крај кога отидов на контрола во 36 недела и за првото цтг ( може од возбуда ) притисокот ми беше 150 со 90 што никогаш во животот не ми се случило. Кога виде докторката ми даде метилдопа и понекогаш рече диазепам напивај се, ама јас храбрата не пиев од страв да не му биде нешто на бебето. По некој ден пак истото кога и кажав дека не ги пијам кога ме подбра, ми кажа дека на бебето му штети високиот притисок и под итно дапочнам со апчињата. Се регулираше негде до 120. Најсмешното беше што дента кога се породов од пусти страв а не знаев дека ке се породам си се напив едно диазепамче и му кажав на др. После кога заврши се ме зафркаваше ми велеше си се напи ти диазепамче user posted image  . А пулсот ми се качи два дена по породувањето одма ми направија екг и ми утврдија анемија ( незнам колку има врска тоа) ама после се заврши добро.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Крвен притисок во бременоста
28.2.2011 15:59:24   
omorfo89
Еве и јас да пишам. Почнаа да ми отекуваат нозете и така од љубопитство викам ај да си проверам притисок. Завчера ми беше 130 со 50. Вчера бев пак и ми измерија 120 со 80. Денес пак мерев и сабајлето ми беше 130 со 80. Се јавив кај гинекологот и таа ми кажа ако ми е над 140 со 90 да одам во болница. user posted image Сега сум многу загрижена , главата ме боли и ми се врти цел ден. Нмеа да ми се покачи притисокот ако земам едно апче против главоболка? Инаку за притисокот и утре ке се измерам ако пак ми е толку ке одам во болница. Многу ми е страв. :((А ниту солено , ниту газирано ниту пржено јадам , повеке овошје и зеленчук..

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Крвен притисок во бременоста
28.2.2011 17:13:41   
lilicka
Omorfo89 која недела си?Јас сум 21 недела и јас почнав да отекувам мојот притисок е различен де низок де висок секој ден го мерам секогаш е различно......мене ми кажаа дека може да ми е возбуда!Пред некој ден ми беше 130 со 90....

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Крвен притисок во бременоста
28.2.2011 18:59:01   
mila mama
Нмеа да ми се покачи притисокот ако земам едно апче против главоболка?



Nema, slobodno zemi si apce (paracetamol), ama meri si i redovno pritisok.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Крвен притисок во бременоста
28.2.2011 19:44:52   
omorfo89
Благодарам на одговорите user posted image
Главоболката ми помина , а притисокот ке си го мерам секој ден тоа обавезно..Инаку сум 34 недела и почна сега да ми се случува ова со притисокот..

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Крвен притисок во бременоста
3.4.2012 12:15:32   
moni teo
јас цела user posted image бев со висок притисок 130/85 140/90 но кога се пороѓав притисокот ми беше 120/80 нормален а цело време сите се плашаа да не ми се качи на пороѓај така да сите идни мамички кои се со висок притисок да не се плашат и да немаат страв и трема пред пороѓај и ќе поминат лесно инаку јас бев царски рез

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Крвен притисок во бременоста
7.4.2012 18:45:51   
sirena2
stvarno moni teo jas pak samo se plasam kakov ke mi bii pritisokot posto pola bremenost sum so visok pritisok se kacuva i 150 so 100 pa sum ispanicena a i pijam metildopa me interesira dali ti sakase carski rez ili doktorite ti rekoja i dali koga vleze vo 9 mesec se porodi odma ili cekase za prirodno posto vikaat deka so visok pritisok stom vlezis vo deveti treba da go izvadis bebeto so carski rez

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Крвен притисок во бременоста
7.4.2012 22:40:46   
moni teo
значи вака sirena2 кога одев на контрола кај матичниот гинеколог кога ќе ми го мереа притисокот секогаш ми беше висок на др го фати многу страв висок притисок јас на килажа бев супер user posted image супер само притисокот висок и ми препиша да пијам шумачи таблети магнезиум тоа што е за трудници 300ден е го испив тоа но многу ми сметаше на желудник и на своја рака си купив магнезиум таблети и ги пиев секогаш кога ќе почуствував вртење во главата веднаш ми поминуваше. Инаку мојот матичен бидејќи само по природен пат пораѓа ме пушти во струмица за царски рез бидејќи плодот ми беше голем па така таму јас одлучив за царски да не му биде нешто на user posted image и на мене сепак беше голем плод и терминот ми беше на 20,01,2012 а јас се породив на 24,01,2012 но немав ни Б од болки без ништо така само биди user posted image и се ќе помине во најдобар ред позз

(Одговор на членот sirena2)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Крвен притисок во бременоста
11.7.2013 10:21:36   
Snow Queen
Мојот нормален притисок е 70/80 со 100/115
Но при нагла промена на време ми паѓа, и имам ужасна главоболка и нагон за повраќање се што внесувам, бувално последниот пат дојдов до дехидрирање,и херпес ми излезе.
Дајте некој совет за низок притисок.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Крвен притисок во бременоста
11.9.2013 23:15:38   
tacka31
мене денес ми мереа притисок ми беше 140/100 14 недела сум,али секгас кога идам на лекар без разлика што и да правам ми се качува дојдов на раб ми мереа 127/87 дома мерев 140/80 значи варира и сеа треба цела недела да го мерам ако ми се качи над 145/95 да и се јавам на докторката да ми преписе терапија

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Крвен притисок во бременоста
12.9.2013 12:59:06   
tnade
sega se vrativ od kontrola, 19 nedela 100/70

(Одговор на членот tacka31)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Крвен притисок во бременоста
18.2.2014 21:56:58   
Melanija RR
Постови со информации кои се од големо значење во текот на бременоста

ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Прееклампсијата е состојба, која се јавува исклучително во текот на бременоста. Вообичаено се јавува после дваесетата седмица од бременоста. Прееклампсијата се одликува со висок крвен притисок и зголемено количество на протеини во урината. Освен овие, карактеристични симптоми за прееклампсијата се следните :
  • Нагло отекување на рацете, нозете и лицето.
  • Нагло покачување на килажата, заради задржувањето на течности во организмот.
  • Болки во стомакот. При прееклампсијата обично болките се јавуваат во горниот дел од стомакот, под ребрата.
  • Тешки главоболки.
  • Намалено количество на урина или изостанување на мокрењето.
  • Гадење и повраќање.
Ако ги приметите овие симптоми, под итно заминете во болница. Тоа ќе го спречи преминот на прееклампсијата во еклампсија и можните компликации. Имајте впредвид дека отекувањето не значи дека се работи за прееклампсијата. Извесно отекување е нормално кај секоја бременост. Исто така и високиот крвен притисок во бременоста, не значи дека страдате од прееклампсија, иако тоа е знак дека треба редовно да ја следите состојбата. Кај прееклампсијата е карактеристично тоа што високиот притисок е пропратен со зголемено количество на протеини во урината.
Еклампсијата пак е тежок облик во кој може да премине прееклампсијата. Еклампсијата кај мајката може да предизвика: грчеви како кај епилептичните напади, мозочен удар, оштетување на мозокот, па дури и смрт. Само кај една од 100 жени со прееклампсија, доаѓа до развој на еклампсија. Значи шансите се многу мали, но сепак треба да се превземат соодветни мерки за да се избегне тоа.


ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ПРЕЕКЛАМПСИЈАТА ПОВРЗАНА СО НАМАЛЕНА ФУНКЦИЈА НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА

Во анализата биле комбинирани 2 одвоени студии. Првата студија покажала дека жените кај кои ќе се развие прееклампсија во текот на бременоста, во последните седмици од бременоста имале мало намалување на функцијата на тироидната жлезда.

Втората студија покажала дека жените кои имале прееклампсија во бременоста, имаат поголеми шанси за намалување на тиродината функција, после 20 и повеќе години од породувањето, од жените кои немале прееклампсија.

Студијата е водена од Др. Richard J. Levine, вработен во (NICHD) - делумно е финансирана од Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development (NICHD). ВД директорката на институтот Susan B. Shurin, вели дека намаленото функционирање на тироидната жлезда може лесно да се дијагностицира и да се третира, кога има сомневања дека се работи за него.

Авторите на студијата ги советуваат лекарите на жените кои имале прееклампсија, да бидат свесни дека оваа група на пациентки има поголем ризик од нарушена функција на тироидната жлезда.

Тироидната жлезда произведува хормони кои го регулираат: чукањето на срцето, крвниот притисок, телесната температура, метаболизмот на храната итн. Нејзината намалена функција доведува до слабост, малаксаност и кардио-васкуларни заболувања.

Прееклампсијата е опасна состојба која се јаува кај некои бремени жени, се карактеризира со висок крвен притисок и присуство на протеини во урината. Може да почне со благи симптоми, а да стане сериозна и да премине во еклампсија - тешка состојба со многу висок притисок, конвулзии и може да доведе до оштетување на мозокот или смрт.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29
јас имав малку повишен притисок во 9 месец,ама далеку од преекламсија!на царскиот ми беше нормален! а имам пријателки кои имаат нон-стоп висок и цела бременост беа под терапија!



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Крвен притисок во бременоста
4.4.2014 12:35:12   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence19

jas sakam da vi se pozalam od pred nekoj den sum na metildopa poradi visok pritisok, i ne mi paga pod 135/85 inaku mi se kacuva i do 165/110, sum ispalasena a isfrliv od hrana sol, blago, mrsno namaliv da pijam voda, nemam otoci a i imam stabilni proteini, me interesira vase iskustvo ili iskustvo na nekoj vas blizok. Pozdrav



bebence19 која недела си?135/85 е нормален притисок нема потреба од симнување но то дале терапија да не оди како што викаш до 160, не внесуваш сол, немаш зголемени протеини во крв ,и немаш отоци тогаш кој знае од што е.МОже да е моментално од временските прилики или нервоза.Мери го 2-3 пати во ден во прилично исто време и ќе видиш дали се стабилизира,и ако си во можност пешачи.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Крвен притисок во бременоста
8.6.2014 11:41:12   
Dilina
Мене притисокот ми е стално 90 со 60, др еднаш ми нема измерено, а јас не сум ни побарала. Едно што ме загрижува е дали срцебиењето може да биде проблем. Последните година дена имам јако срцебиење, 101/110..... а не мерам кога сум нервозна бог знае колку е. Ме паничи по малку и незнам дали да прашувам у врска со ова... инаку се чуствувам ок, освен кога сум нервозна, одпосле знае да ми се разлупа, некогаш сум приметила и ден после стрес ми се случува исто ако не во моментот... Со висок притисок немам проблем. user posted image

За нискиот не пијам кафе, кока кола и сл.. за да не го изиритирам срцебиењето ....

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Крвен притисок во бременоста
10.9.2014 10:50:00   
pink princess
moni teo a ti davaa li nekakva terapija za pritisokot piese li nesto pred da se poragjas? I mene ke me poroduvaat so carski rez (sega sum 36ta nedela) so toa sto eve nedela-2 nesto pocna pritisokot da mi se kreva 130/85 maksimum i poretko 140/90, zasega ne me stavija na terapija ama mnogu sum isplasena :(

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Крвен притисок во бременоста
25.12.2014 22:24:50   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: babygirl88

Cvekelencule ke mozes li da mi kazes kolku ti bese pritisokot i kakva terapija piese? I jas immam problem so pritisokot, ne znam i dali voopsto mi paga pod 140/90 :((( jas pijammetildopa i magneziun od 300 vo prasok, ama pak se kacuva i sega doktorot me pusti na nefrologija vo ponedelnik. A inaku se drugo mi e vonred, i krvna slika i seker, i hemostaza pravev, i d dimeri, i mokraca, i hormoni ispituvav za tiroidna zlezda, solta ja namaliv, a sepak mi e visok :(

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cvekelencule

babygirl88 И јас пијав метилдопа ама мене дома ми беше нормален цело време, ми се качуваше само кога одев на преглед и тоа многу висок.Знам за третово ми се качи 200 со 120 а бев девета недела и цел ден лежев на гинекологија дури не ми се симна.пијав метилдопа три пати на ден оти беше ризично многу од нормален ,а после можеше да ми се качи многу високо и матичната ме советуваше дека можи лошо да влијае на плодот дека нагло ми се покачуваше .Ама многу чудна работа ама кога одев на преглед нешто ненормално ми се качуваше



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот pink princess)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Крвен притисок во бременоста
13.6.2015 15:44:06   
nadez vera ljubov
da si pisam i jas za mojava situacija.ima dve nedeli levata raka mi e potecena malku pred nekoj den mi potece i desnata povise nego levata i prstite na desnata raka pokazalecot i sredniot prst kako da mi trne.posto se imam ispitano i e vo red si vikam ova pritisokot .ismeriv sabajle 150 so 110.znaev deka e visok otidov do ginekologot mi dade tableti metildoda utro i rucek po edno a navecer 2.se javiv i vo remedika kaj sestrata od petanovski ona mi rece da odam prvo na kardiolog on ce me vidi i da se ispita krf mokraca sto treba znae on i da mi ja odredi dozata.taka si zakazav na kardiolog vo sreda pa da vidime sto ce rece.inaku drugi simptomi nemam kako glavobolku nisto ic voopsto ne mi smeta samo dlankite sto mi se poteceni povise desnata.i pred bremenost go imav visok pritiok 140 so 100.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Крвен притисок во бременоста
13.6.2015 23:07:36   
Melanija RR
nadez vera ljubov штом ќе ти одредат доза ќе се среди притисокот, но важно е да е подконтрола.Пиши што како ќе ти каже кардиологот

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Крвен притисок во бременоста
20.6.2015 9:21:51   
nadez vera ljubov
bev vo sredata kaj kardiologot sto mi kakaza maticniot.mi dade da ispitam krv mokraca 24 casovna i mi rece rezultatite da gi vidi nefrolog vo skopje kaj nas ne bil siguren dali nekoj razbiral.ni eho ni ekg nisto.za dozata mi rece kako sto gi pijam 3 pati po edno,da go meram i da si zapisuvam posle rezultatot ako mi e pokacen mnogu moze 3 pati po 500 mg znaci 3 pati po 2.go meram celo vreme 140/90,135/85,120/80 .rezultatot od mokracata mi e gotov nema koj da go vidi .sega ce odam kaj maticniot da go vidi ako razbira.se javiv vo remedika da prasam za nefrolog mi rekoja deka nemaa ama imale doktorka palanova koja uspesno gi vodela bremenostite so visok krven pritisok.zakazav za vtornik i taka ce odam vo vtornik kaj petanovski na kontrola.pregledot kaj doktorkata cini 3600 a spaca ekg i eho.malce e skapo ama toa e da ne se matkam vo drzavna skopje i taka odam celo vreme vo remedika pa kako ce kazat taka.ce pisam sto mi rekla doktorkata vo vtornik.pozz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Крвен притисок во бременоста
24.6.2015 14:49:30   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov


ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

zdravo ringerajki da pisam jas morav da se porodam pred edna nedela (36) odednas vo 35 nedela mi se kaci pritisokot duri do 180/110 i nikako ne mozea da go simnat pod 150 pa moraa da me porodat.inaku se bese vo red so poragajot se porodiv prirodno bebeto e super eve sega si raste doma a mojo pritisok uste e visok primam terapija pa se regulira nekako.pozdrav do site se nadevam ste dobri

te molam pisimi koja terapija ja primase pred i po poracajot za visokiot krven pritisok.jas deneska bev vo remedika kaj palanova za visokiot krven pritisok mi napravi eho rece srceto e dobro nema ostetuvanje i mi stavija na raka toa za erenje 24 casa pritisok za da ja odredi dozata na metildopa.mi rece deka se bezbedni vo bremenost i posle za vreme doenje.vvo vrska so bebeto e vo red 1650 g 30 nedela mi rece da gurame do 36 nedela pa posle moze i poroduvanje radi viskiot pritisok moze da ne dogurame do kraen termin

ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

nades vera ljubov bas mi e zal so slusam deka si vo taa situacija.pritisokot mi se kaci na mene preku nok vo 35 nedela i ne sakaa da mi dadat nikakvi lekarstva samo infuzija primav i celo vreme vo bolnica na monitori nekako se simna i me pustija doma.posle 1 den pak mi se kaci i hitno me pratija na poragaj ne smealo da se ceka rizicno demek bilo a i bebeto bilo pomalo za 1 nedela(demek prestanalo da raste bidejki placentata ne bila nesto u red toa bilo i pricina za visok pritisok)i me porodija posle 2 dena.posle poragajot primav apcinja 2 x 1 labetalol piev 1 nedela i sega mi e normalen.Se ke bide u red samo ne se nerviraj.

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

roberta e sakav da prasam dali so ovie tableti sto gi pies za visok pritisok posle poroduvanjeto go dois bebeto .inace jas i pred bremenosta imav visok pritisok a najverojatno sum go imala cela bremenost samo nenav nikakvi simptomi e sega mi otekoa dlankite ne mnogu povece desnata i vikam da ne igram da ne mu se sluci nesto na bebceto da se prezemat merki na vreme.inace ispitav i ast i alt enzimi za crniot drob koi se vo normala i mokraca koi ce treba da gi povtoram pred da odam na kontrola za 2 nedeli

ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

da go doam bebeto no jas gi piev tabletite samo 1 nedela i prekinav bez doktorot da mi kaze bidejki pocna da mi se simnuva pritisokot do 100/55


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.2.2017 12:57:21   
marija23
Здраво рингерајки....бремена сум 30 недела и ноќеска ми се слоши толку многу што колабирав дома....прво се разбудив целата испотена станав за во вц и таму на вратата се онесвестив,среќа мажот ми што ме потфатил да не паднам....имв мн јаки грчеви долниот дел на стомакот и само темно ми беше пред очи и се препотував...викна мажот ми брза помош и се ми е некако како во сон...ми мереа притисок во болница 106/52 ( во принцип го носам низок 90/60). важно со плодот се е во ред, ми рекоа строго мирување.....искрено мн се уплашив, незнам од што ми стана така.не ми беше ништо работев по дома домашни работи и ќерката ја бањав...совет некој?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 46
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?