|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување
2.3.2010 10:53:43   
Bogdancanka
Zdravo Smokva84 dobre ni dojde i sekako ke te prifatime imaj si prijatna druzba so nas.....za privatno na invitro neznam kolku kosta ako znae nekoj od nasite rr sigurno ke ti odgovori.....jas sum la listata za cekanje preku fondot....
Smokva84 samo pozitivno ne se razocaruvaj.....


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот smokva84)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Вештачко оплодување
2.3.2010 11:01:17   
vezilka RR
Здраво smokva84 и добредојде на форумов, Ех, и јас правев лапароскопија кај Јадранка...Мислам дека на приватно  ин витрото би те коштало околу 3.000 ЕУР, ама не сум точно информирана..

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Вештачко оплодување
2.3.2010 12:17:45   
Merlin
Zdravo na site

Jas sum nova na ovoj forum i najprvin da vi kazam nesto za sebe. Se obiduvame za bebence veke tri godini i nesto i otkako probavme recisi se na prirodna baza i edna neuspesna i nestrucna inseminacija se resivme za IVF. Ke molam nekoj od vas ako znae da mi kaze koga se pravi IVF dolga postapka posle kolku dena po prekinuvanje odnosno po posledna tableta yasmin se dobiva menzis. Na upatstvoto od yasminot pisuva posle 2-3 den, mene mi e tret den ama eve seuste ne dobivam. mnogu sum isplasena da ne ne reagiram kako sto treba na terapijata. Ve molam za pomos,
Pozdrav

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Вештачко оплодување
2.3.2010 12:36:28   
vezilka RR
Здраво Merlin, и добредојде на форумов. Ти посакувам пријатна дружба со нас рингерајките :) Мислам дека немаш место за паника. Прво може до крајот на денот и ќе добиеш, а и еден ден не е голема разлика. Јас пиев јасмин после лапараскопијата и првиот месец добив на 4 ден, а наредните два, бидејќи требаше да ги пијам 3 месеци, добивав на 3 ден од последното апче (значи последниот ден кога сум го испила апчето, не го бројам)..

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Вештачко оплодување
2.3.2010 12:48:25   
Merlin
Fala ti mnogu na brziot odgovor, ova iscekuvanjevo mnogu nervira. Koga ne sakas da dobies doagja odma a sega koga cekam ni simptomi nema, no sepak tvojov ogovor me smiri
Podrav

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 205
   Вештачко оплодување
4.3.2010 18:09:37   
миринда
kako se leci klamidija vo krv dali nekoj znae da mi kaze? unapred vi blagodaram


< Поракaта ја уредил Еца -- 10.3.2010 13:37:03 >

(Одговор на членот kiki)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: klamigija vo krv
5.3.2010 15:01:10   
Merlin
Zdravo
verojatno klamidijata ti ja pronasle preku krv, kako i da e site bakterii se lecat so antibiotici spored antibiogram. znaci tamu kade sto ti gi napravile rezultatite ke ti dadat antibiogram koj sodrzi podatoci na koi antibiotici reagira bakterijata,  a na koi e rezistentana. Potoa odis kaj tvojot ginekolog koj spored antibiogramot ke ti prepise soodvetna terapija koja mora da ja zemas do kraj. Otkako ke zavrsis so terapijata odis na kontrola i ako tri meseci so red e negativen testot ok si.
Pozdrav

(Одговор на членот миринда)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE:Вештачко оплодување
5.3.2010 15:07:29   
mis.
За кламидија кликни тука

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 12:27:44   
Merlin
Zdravo

Se obiduvam da najdam informacija od koga zapocnuvaat da se gledaat folikulite na eho pri stimuliran IVF ciklus i kolku folikuli se potrebni za da se smeta deka stimulacijata e uspesna?
Mozebi ne treba da se opteretuvam so vakvi raboti dodeka sum vo postapka ama ednostavno sum premnogu ljubopitna.

Pozdrav na site

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Вештачко оплодување
10.3.2010 12:35:10   
kik@
zdravo jas sum nova na forumov i sakam da vi kazam deka bev 2 pati na vestacko oploduvanje vo bitola vo "plodnost" kaj tase trpceski i nisto ne mi uspeaja dvata pati.sega ke idam vo skopje zakazav pregled kaj dr.mihajlo popovic.problemot e kaj maz mi. ima oligoteratozoospermija.ako ima nekoj da mi pomogne da mi kaze i za popovic kakov doktor e i za maz mi za slaboto seme.pomognete mi ve molam.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 13:06:12   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Merlin

Zdravo

Se obiduvam da najdam informacija od koga zapocnuvaat da se gledaat folikulite na eho pri stimuliran IVF ciklus i kolku folikuli se potrebni za da se smeta deka stimulacijata e uspesna?
Mozebi ne treba da se opteretuvam so vakvi raboti dodeka sum vo postapka ama ednostavno sum premnogu ljubopitna.

Pozdrav na site




Здраво Merlin, фоликулите на 7 ден од циклус веќе убаво се гледаат на ехо, но претпоставувам дека терапијата за стимулација започнува многу порано, може од кај 3 ден, ама не ме фаќај за збор..како и да е целиот стимулативен циклус со растењето и пукањето на фоликулите мора да заврши до 14 ден..Меѓутоа ти не се секирај, сигурно ќе ти дадат шема по која ќе се држиш..Ти посакувам среќа..

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 13:20:39   
kik@
zaboraviv da vi kazam deka vo brak sum 5 godini od koi poslednive 3 nono stop sme po lekari.kaj pojdi se e vo red ke cekame.cekaj cekaj ne se cekase i otidovme vo bitola.tamu dr.tase ni kaza deka problemot e kaj maz mi i mu dade da piet sumlivi tableti c i cink,imunobor i oksibor.od toa malku mu se podobri semeto ama pak nisto.potoa piese kamagra i spirulina i sostojbata so semeto bese ista kako i prethodniot pat.neznam sto e problemot zosto i na dvata pati ne mi ostanaa embrionite.na dvata pati mi stavi po 2 embriona,ama nisto.mnogu mi e strav i tretiot pat da ne ne uspeam da ostanam bremena ,a jas sum se vo red.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image   uste ednas ve molam ako ima nekoj da mi pomogne  i vi se izvinuvam ako sum vi dosadna.user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 13:20:53   
Merlin
Vezilka, ti blagodaram na brziot odgovor, bev na eho na 6-ti den ama doktorot nisto ne mi kaza ni dali ima folikuli ni kolkavi se nisto. Takov e ako ne go prasas nisto ne kazuva samo mi zakaza sledno eho za utre i mi ja prodolzi terapijata ista. Utre definitivno ke go prasam do kade sme i kakvi izgledi ima da bide uspesno. Inace ova mie prvo IVF i se obiduvam da ne se preopteretuvam i da ostanam pozitivna zatoa i ne go preprasuvam mnogu doktorot za da ne si pravam posle filmovi.
Mnogu pozdrav

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 13:28:04   
Merlin

ИЗВОРНА ПОРАКА: kik@

zaboraviv da vi kazam deka vo brak sum 5 godini od koi poslednive 3 nono stop sme po lekari.kaj pojdi se e vo red ke cekame.cekaj cekaj ne se cekase i otidovme vo bitola.tamu dr.tase ni kaza deka problemot e kaj maz mi i mu dade da piet sumlivi tableti c i cink,imunobor i oksibor.od toa malku mu se podobri semeto ama pak nisto.potoa piese kamagra i spirulina i sostojbata so semeto bese ista kako i prethodniot pat.neznam sto e problemot zosto i na dvata pati ne mi ostanaa embrionite.na dvata pati mi stavi po 2 embriona,ama nisto.mnogu mi e strav i tretiot pat da ne ne uspeam da ostanam bremena ,a jas sum se vo red.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image   uste ednas ve molam ako ima nekoj da mi pomogne  i vi se izvinuvam ako sum vi dosadna.user posted image


Kika ne se nerviraj, znam deka toa tesko se postignuva ama obidi se da bides pozitivna. I nie go imame istiot problem i maz mi piese kamagra i sto uste ne , spermogramot mu se podobri ama nedovolno za prirodno. Zatoa sega sme na IVF ova ni e prv pat i normalno se nadevame deka ke bide i posleden. Ne ocajuvaj sigurno za site nas ima nadez, toa sto ne ti uspealo prvite dva pati mozebi e cista slucajnost ili pak preopteretenost  psihicki. Obidi se da se opustis i ovoj pat ti posakuvam uspeh. Mozebi treba da napravite odredeni ispituvanja imunoloski i genetski, znaat lekarite ke vi kazat, no ti ne ocajuvaj. Posakuvam ovoj pat mnogu da se izraduvas  i za brzo da imas golemo meseuser posted image
Pozdravce

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 13:28:23   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: kik@
uste ednas ve molam ako ima nekoj da mi pomogne  i vi se izvinuvam ako sum vi dosadna.


ма како досадна..ке се најде некоја со сличен проблем и ке ти одговори..инаку сега сакаш да одите кај Поповиќ..тој во систина е???????

и колку за утеха ,јас имам пријателка која остана со 3 ин-витро бремена...така да не се секирај,ке биде и кај тебе,само трпение-спасениеuser posted image помалку нервози,повеке ведри мисли.....

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 13:31:36   
caci20
Ajde probaj neka pie a i ti maticna mlec, Folna kiselina, vitamini E, B-6, i B-12, ti pij folna kiselina isto, selen za soprugot. I mnogu pozitivna energija.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 13:35:58   
Еца
Какво досадна што ти паѓа на памет, па затоа е форумот. Инаку малку повеќе за проблемите со стрилитет кај мажот имаме КЛИК ТУКА

И информирај не како течат работите, во меѓувреме прочитај ТУКА и ТУКА и остани позитивна.user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 13:37:30   
vezilka RR
Ех, Kik@, не смееш да очајуваш и да се разочаруваш. Позитивната мисла и енергија ќе ти помогнат побрзо да дојдете до посакуваното бебушче. Иначе многу со ваква дијагноза имале успешни ин витра..така да не се секирај следниот пат сигурно ќе успеете..

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 14:13:59   
bubice
zdravo jas sum nova .
pravev ivf vo sistina kaj dr. popovic i denes mi e 6 ti den od embriotransferot,a mi vsadija 3 emriona.osekam umor i cesto mokrenje,ako imanekoj iskustvo neka mi kaze nesto dali se ova nekoi simptomi za +++

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 14:26:53   
vezilka RR
Здраво bubice, добредојде на форумот и се надевам на пријатна и искрена дружба. Овие симптоми би можеле да бидат првите знаци на бременост, но сепак е многу рано и треба да почекаш до 14 ден од трансферот за да бидеш сигурна. Ние секако ќе навиваме за тоа и ќе те чекаме да ни кажеш дека си трудничка :)

(Одговор на членот bubice)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 14:56:33   
bubice
se nadevam iako sum nekako napnata a i temperaturata mi e pokacena se nadevam na dobro a se plasam od razocaruvanjeuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 15:30:05   
arh_diz
bubice nema razocaruvanje samo napred i ke bide se vo red

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bubice)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 15:37:41   
deluxe
user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 16:14:14   
little girl
Здраво. Нова сум на форумот. Јас правев инвитро и сега во саботата тестот ми беше позитивен. Ме загрижува што овие денови после тестот не осекам скоро никакви симптоми, освен мала болка во градите на допир и од време на време јаниците може да ги осетам. Друго ништо. Не знам дали е ова нормално или треба да се загрижам. Контрола имам во петок дури ама многу мислам на ова, па не можам да ја дочекам..
Ако имате некое искуство, кажете ми..

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: RE:Вештачко оплодување
10.3.2010 16:18:28   
vezilka RR
little girl, нема место за паника..штом тестот бил позитивен тогаш тоа е тоа..иначе има многу жени кои не чувствувале никакви симтоми, тоа не е причина за загриженост..ти само уживкај си и релаксирај се и се ќе биде во ред...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?