|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување
20.1.2010 11:59:41   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

море ќе се фати, ќе се фати..ќе видиш..:)


Мора да се фати како за сите така и за нас дај боже што поскоро и кај нас да се слуша децки плачuser posted image


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Вештачко оплодување
20.1.2010 12:41:39   
Vikica 81
Сите кои чекаме не фаќа страв и паника, а сепак надежта не смее да се губи. Ќе дојде и денот за сите нас, како велат старите Господ забава но не заборава. И ние сме кај него на ред, ако не овој пат, сигурно следниот и кога еден ден оп сите со мешиња user posted image . Ајде сите заедно сме си посилни и ќе си даваме поддршка. Јас утре сум на контрола, макар што мислам дека ништо не бидна, веќе се помирив и повеќе среќа следниот пат, откажување нема. BIG HUG до сите вас

_____________________________

Ако силно веруваш, се што ќе посакаш ќе ти се оствари...

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Вештачко оплодување
20.1.2010 12:50:14   
Vikica 81
И Ноне дај боже ти прва да ни се фалиш на форумов дека си user posted image . Најискрени желби за тебе и уште еднаш нема откажување или разочарување. user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ако силно веруваш, се што ќе посакаш ќе ти се оствари...

(Одговор на членот Vikica 81)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Вештачко оплодување
20.1.2010 20:31:16   
iki82
Еве јас денес ми кажаа убава вест. На золва ми старосватицата е бремена по успешно прво ин витро. Има 27 години и проблем со полицистични јајници, ги проба сите хормонски терапии и еве сега ин витрото и е успешно и ќе чекаме бебенце user posted image И беа ставени само два ембриона од кои еден се фатил. На сите Ви посакувам набрзо user posted image и сигурна сум дека со денешниве технологии се е можно. user posted image

(Одговор на членот Vikica 81)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Вештачко оплодување
21.1.2010 21:18:33   
Bogdancanka
милички некаде мислам дека прочитав препораки за кај Др.Органџијски сега неможам да најдам.Сакам да ве замолам ако има некој искуство со Др.Органџијски да ми каже зашто денес се јавивме со една другарка прашавме за инвитро преку фондот и сега треба да одиме да видиме што и кои прегледи требат да се направат........па да видиме дали ќе одиме таму или во некоја од клиниките во Скопје.......добро би ми дошла некоја информација ако некој веке бил ка овој Др........позззззззз

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Вештачко оплодување
23.1.2010 10:52:53   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: none

Dali nekoj znae dali seuste vazi od fondot za besplatno oploduvanje,zatoa sto nesto najavuvaa deka se e isplolneto i se ceka dopolnuvanje,???????


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот kiki)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Вештачко оплодување
23.1.2010 10:56:19   
mami
Ноне, баш пред некој ден гледав во весник оглас дека во Систина имаат квота од министерството за бесплатно ин витро, во Утрински или во Вест, не се сеќавам точно, на страната најодзади кај огласите, провери, јави се, па пиши што си направила

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Вештачко оплодување
23.1.2010 11:48:00   
Bogdancanka
и јас колку што знам сега пак се прават списоци за преку фондот јас се јавив во Штип ми рекоа може преку фондот само барат некои услови најмалку 3 год да си во брак,еве јас планирам да одам во Штип кај Др.Органџијски.......дали некој што е бил кај него....јас слушнав доста фафалби од една моја другарка за него па сега заедно ќе одиме кај него......

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Вештачко оплодување
23.1.2010 11:53:27   
mother 29
bogdancanka,jas nemem odena kaj nego,ama ete imam dve drugarki koi odea kaj nego da ja sledat bremenosta i super se zadovolni..e sega nesto produmaa deka snaa mu(ne znam kako se vika)i taa raboti ko gin. vo ordinacijata bila epten dobra  i ko osoba i ko profesionalec......a so se odnesuva do vestacko ne znam,pa eve ti link..KLIKNI OVDE

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Вештачко оплодување
23.1.2010 12:02:42   
Bogdancanka
Благодарам Кате знам за линкот го имав разгледано само ме интересираше некое искуство за во таа клиника зашто не би сакала да направам некоја грешка во изборот сега кога веќе се решивме пак да пробаме со инвитро......несакам да ја направам истата грешка како првиот пат сепак ти благодарам......

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Вештачко оплодување
23.1.2010 12:18:50   
mother 29
a da vidis za plodnost -Bitola..ja imas razgledano taa opcija..jas znam nekolku zeni koi tamu ostanale od prva..i vo niv edna bratuceda moja..vide????????

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Вештачко оплодување
23.1.2010 12:21:03   
Bogdancanka
може,може не е лошо да се разгледа секоја опција,како што реков несакам да си ги повторувам грешките......фала мила ќе се јавам и до Битола

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Вештачко оплодување
23.1.2010 12:21:17   
ripce
a da vidis za plodnost -Bitola..ja imas razgledano taa opcija..jas znam nekolku zeni koi tamu ostanale od prva..i vo niv edna bratuceda moja..vide????????Мојот матичен гинеколог!!!! user posted image user posted image user posted image
Се што ве интересира ќе ви кажам!!!


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Вештачко оплодување
23.1.2010 12:23:36   
Bogdancanka
кој ти е матичен Рипче не те разбрав?

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Вештачко оплодување
23.1.2010 12:24:02   
ripce
д-р Органџиски

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Вештачко оплодување
5.2.2010 13:34:55   
mother 29
еве ја изјавата
Нема ин витро на државна сметка на Клиниката за гинекологија
03.02.2010 
Повеќе од два месеци нема ин витро оплодување со сино картонче на Клиниката за гинекологија и акушерство.

Пациентките ги запишуваат и им велат дека ќе бидат повикани кога ќе ги добијат потребните материјали. Проблемот е што клиниката останала без потребните реагенси. Директорот на Гинекологија, Саша Јовчевски, вели дека во тек е постапка за нивна набавка која според проценките уште два месеци ќе ги остави пациентките на стенд бај.   Јовчевски проблемот го лоцира кај неговата претходничка која минатата година не го потпишала тендерот за набавка на потребните материјали.   - Тендерот не бил потпишан од техички причини. Сега се прави програма за ин витро врз база на буџетот за 2010 година и сите пациентки кои ќе влезат во таа програма ќе бидат повикани јавно и транспарентно, и ќе им биде изработен ин витро циклусот - изјави Саша Јовчевски директор на Клиника за гинекологија и акушерство.   Не само што стагнира, туку од Клиниката за гинекологија се оситнува и кадарот за вештачко оплодување. Од денеска во приватна болница заминува еден од стручните лекари за ин витро. Вештачкото оплодување е дел од кампањата за зголемување на наталитетот и затоа го ставија на државна сметка. Од Министерството за здравство сметаат дека менаџментот на установата е надлежен за негово спроведување.   - За тоа е задолжен менаџментот. Ако минатиот месец немало не значи дека наредниот нема да има двојно - вели Бујар Османи, министер за здравство.   Минатата година на Гинекологија биле направени 150 вештачки оплодувања. Од клиниката согласно буџетот што ќе го добијат прават анализи колку ин витро ќе бидат направени за оваа година. Дали бројката ќе биде иста како лани или тој број ќе биде намален. Ин витро со сино картонче има уште во три приватни болници.

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 5.2.2010 13:35:52 >

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Вештачко оплодување
5.2.2010 13:37:23   
arh_diz
Od edna strana kazuvaat pari nema. A od druga strana imaat kampanja da delat pari za vtoro dete mislam.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Вештачко оплодување
5.2.2010 13:39:06   
mother 29
abe sramota,samo go laЗat narodot.i si ja prefrlaat topkata od edeni na drugi!
ДОЛЕ ВЛАДА...........user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Вештачко оплодување
8.2.2010 0:11:36   
puze
jas imam praveno tri insiminacii vo sistina i nisto azosto. Sega ne mi bega invitro. Samo se prasuvam kade zatoa sto vo bogorodica od mnogu pacienti doktorite pravat greski koi i jas gi osetiv na moj grb ve molam za sovet


(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Вештачко оплодување
8.2.2010 0:16:14   
puze
imame iskustvo


(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Вештачко оплодување
8.2.2010 9:20:00   
none
dobro sto treba dokumenti da imas za in vitro znaci resavam da odam i sto sve treba za da te primat odnosno povikaatuser posted image

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Вештачко оплодување
8.2.2010 21:57:43   
puze
none i nie sme vo podgotovki na dokumenti samo nie cekame da ni kazat dalike mozi preku fondot da go pravime in vitroto vo Bitola kaj dr.Tase a inace ja imame listata na potrebni dokumenti od kaj dr.Organgiaski od Stip kaj nego treba komplet krvna slika za dvajcata test za sida hepatit b i c ispituvajne na hormoni pap test vaginalni brisevi i test za clamidija spermogram spermo kultura krvna grupa za dvajcata proodnos na kanali kolposkopija malku gi izmesav ama ke se snajdis ti posakuvam sreka.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Вештачко оплодување
9.2.2010 22:02:42   
none
blagodaram za odgovorite ,no toa e strasno koj se treba dijagnosi ili kako da gi kazam ispituvanja haos ke pravime toa e mada mi e smaceno od se vekeuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Вештачко оплодување
10.2.2010 8:49:11   
arh_diz
none ginekolozite znaat koi ispituvanja treba da se napravat za vestacko oploduvanje toa se standardni koi se pravat sekade (bar jas taka mislam). Moze da ti baraat i nekoj dopolnitelen dokolku smetaat deka imas problem ti ili soprugot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Вештачко оплодување
10.2.2010 10:39:39   
arh_diz
podgotovka za vestacko oploduvanje
Начин на живот и исхрана и за двата брачни другари.

Со цел да се подготви телото за претстојната бременост, потребно е да се воведе здрав начин на живеене. Исхраната треба да биде различна, богата со витамини и протеини кои содржат умерени количини на масти и јаглехидрати. Нема строги диети. Биохемиски и хормонски анализи се прават строго на гладно

Алтернативно, може да се советува фолна киселина, калиум јодид и витамин Е во ниски дози, еден месец пред IVF програми. Избегнувајте лекарства кои се противопоказни во бременоста.

Не требада се пуши , да не се пие многу кафе Препорачливо е да не повеќе од 2 чаши на ден, конзумирањето алкохол треба да се минимизира. Избегнувајте топли кади, бањи и сауни. Обидете се да се активни, мобилни начин на живот. Избегнувајте стрес и физички и ментални напрегана.

Секс.

Природата на сексуална активност, воопшто, не треба да се менува. Можете да имате секс со истата фреквентност како што секогаш имате. Но, за 3-4 дена до пункциjас на фоликулите и IVF треба да се воздржите од сексуални акти со цел да се "акумулира" доволен број на сперматозоиди. Во текот на овој период, брачниот другар и треба да се воздржи од мастурбација. Времетраење на апстиненција не надминува 7 дена. Сексуален контакт не се препорачува додека не се направи тест за бременост. Обата брачни другари треба да избегнуваат секојдневен секс,. Во периодот од стимулација на овулацијата заради зголемување на јајниците можна е болка за време на сексуален однос.
Минимално обследование.

Повекето анализи можат да се направат као матичниот гинеколог. минимум анализи кои треба да се направат снимање на матката и јајниците (hysterosalpingography) spermogram сопругот, крв т за сифилис, ХИВ, хепатитис Б и Ц, мазок од вагината и др. наоди дојде на приемот на основното лекар, не заборавајте да ги донесе сите резултати од претходните студии, извадоци од медицинска евиденција, итн

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

IMINJA
Evgenija D

KOI SE POUBAVI IMINJA

VESNA (90%)

MENDE (10%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!