|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување
10.2.2010 10:56:08   
arh_diz
Инфекции

Пред IVF постапка треба да се направат тестирања за одредени инфекции кои претставуваат ризик за фетусот и можат негативно да влијаат врз нејзиниот развој и бременост. Ова вклучува, на пример, херпес, Цитомегаловирус, рубеола, toxoplasmosis и неколку други болести. Овие инфекции се широко распространети и често пати се појават тајно.
Хормонско испитување

Неплодност е често придружена со хормонални промени. Со нивната навремена идентификација и корекција може да се зголемат шансите за бременост и нејзиното понатамошно одвиване . Повеќето од хормонските испитувана се прават обично за 1-5 ден од .менструалниот циклусю Крв се зема на празен желудник.
Посетете androlog, изучување на сперма.

Третман на неплодност со IVF вклучува задолжително тестирање каj андролог и изучуване на спермата . Пред да посетите лекар и да дадете сперма за анализа мора сопругот да се придржува кон некои правилап: да се воздржи од сексуални активности 3-7 дена (оптимално 5), да не пијат алкохол, да неоди во сауна , топли бањи, не уринираат 2 часа пред да се посети лекар , да неjадат мрсна и зачинета храна

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Вештачко оплодување
10.2.2010 11:03:55   
arh_diz
Планирање на процедура и посети на лекар.

IVF е амбулантско лекување , но нбара дисциплина и точност. Пред IVF програми неопходно е правилно планирање на вашето време може ке има потреба да одите во клиника 4-5 пати за време на овулацијата стимулација (2-4 недели), тогаш пристигне во назначен ден za punkcija i prenos na embrionot.


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Вештачко оплодување
10.2.2010 16:14:59   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: puze

jas imam praveno tri insiminacii vo sistina i nisto azosto. Sega ne mi bega invitro. Samo se prasuvam kade zatoa sto vo bogorodica od mnogu pacienti doktorite pravat greski koi i jas gi osetiv na moj grb ve molam za sovet




Jas sum sega vo plodnost vo Bitola samo cekame fondot da odobri,za pocetok sum zadovolna od doktorot za prv pat mi bese mnogu pozitiven.
Puze bi ti preporacala tamu ako sakas da ti dadam broj pozzzzz


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Вештачко оплодување
10.2.2010 16:16:28   
Bogdancanka
se izvinuvam sega vidov deka si tamu Puze sorry....

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Вештачко оплодување
10.2.2010 23:01:00   
Cacko
imam edno prasanje,posto nesto ne mi e jasno;edna moja bliska prijatelka pravese in vitro vo Sv Lazar pred 2 nedeli.na toa prethodese terapija so hormoni(ne zamerajte ako nesto ne napisam tocno posto problematikava ne mi e bas poznata),pa na maz i mu izvadija spermatozoidi so spric,pa i izvadija na nea 7 jajce kletki,pa gi oplodija pa i gi vrakaa,i cekaa 2 nedeli da vidat dali uspealo(ova se laicki kazano).2 dena pred da istecat 2 nedeli otidoa na pregled i na eho se gledaa embrionite(bliznaci se),arno ama vcera na test od krv toj faktorot za ako si truden e negativen,a na eho pak se gledaatuser posted image user posted image user posted image
sea uste 1 nedela ke pie nesto neznam si so pa da vidat do 21 den dali ke se vgnezdat,posto ustvari sea ne bile vgnezdeni
e aj seauser posted image user posted image user posted image ima nekoj slusnato ova,ja sum zbunka

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Вештачко оплодување
10.2.2010 23:06:41   
mother 29
јас како што сватив на неа ко ембриони и се ставени(нели ин витро) и сега се чека на организмот да ги прифати..или тоа или ке умрат ембиончињата..

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 10.2.2010 23:07:04 >

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Вештачко оплодување
10.2.2010 23:09:35   
Cacko
e da de,ama toa so ti vikam tie se gledaat na eho,a na test krv ne e trudnauser posted image user posted image user posted image ti ide u glava

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Вештачко оплодување
10.2.2010 23:13:41   
mother 29
да де ги гледат тие на ехо ,ама ги нема на крв..сеуште не ги прифатил организмот...не ги чита...ко страно тело се

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Вештачко оплодување
11.2.2010 11:07:03   
arh_diz
Може е сеуште рано за било какви тестови

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Вештачко оплодување
11.2.2010 11:16:03   
delfinka
drzime sreka za nea da se fatat a eve jas ke podelam edna prekrasna informacija so vas potocno so site zainteresirani okolu invitro
vo solun ima klinika na koja raboti doktor extra golem profesionalec so najgolem procent na uspesni invitra,od sekoi 10 napraveni 9 se so uspesen rezultat
moze da procitate na google za nego dr.nikos prapas
jas veruvam deka ke go najdam resenieto na mojot problem tamu

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Вештачко оплодување
22.2.2010 12:39:56   
mother 29
РЕСТРИКТИВНО ВЕШТАЧКО ОПЛОДУВАЊЕ
Од државата само по едно дете од епрувета

На државен трошок може да се добие само едно дете од епрувета бидејќи, според правилникот на Фондот за здравство, им се плаќа ин витро само на тие што по природен пат не добиле ниту едно дете. Право на вештачко оплодување немаат ниту тие што веќе имаат едно дете по природен пат, а поради одредени компликации не можат повторно да забременат. Двојките заинтересирани за ин витро, но и лекарите, велат дека ова, дефинитивно, треба да се промени. - Имаме едно дете, кое е родено со ин витро, и наскоро ќе направи две години. Сакаме да имаме уште едно, но кога прашавме, ни рекоа дека не може, односно може само ако си платиме приватно - вели една наша читателка. Нејзина пријателка, пак, веќе има едно дете, но за време на породувањето настанале компликации и сега не може да забремени природно по вторпат. - Зошто јас да сум дискриминирана во однос на тие што воопшто немаат деца. И јас и другите сме осигуреници на Фондот, плаќаме секој месец и треба да имаме исти права - вели читателка. Од друга страна, додава таа, има пари за споменици и за изградба на објекти што не се неопходни. - Владата, навистина, постапува нелогично, од една страна бара да имаме по најмалку три деца, а од друга, не ни создава услови да раѓаме - реагира жената. Глигор Димитров, лекар што работи на вештачко оплодување во приватната болница „Ремедика“, објаснува дека имаат двојки што се интересираат за оваа интервенција, иако веќе имаат по едно дете. - Сега ги враќаме и им објаснуваме дека Фондот не плаќа за тоа. Би било добро да се промени правилникот и да им дозволиме на жените и второ дете со ин витро. Секогаш може да се каже дека нема повеќе пари, но сепак децата треба да се приоритет - вели Димитров. Во „Ремедика“ во првите три месеци од годинава ќе се направат 150 вештачки оплодувања, а има повеќе од 400 двојки што чекаат на ред. Минатата година на државен трошок беа извршени вкупно 1.510 вештачки оплодувања. Годинава Фондот за здравство, со четири приватни болници, склучи договори за вештачко оплодување. „Систина“ и „Ремедика“ ќе направат по 560 интервенции, 250 и се одобрени на гинеколошката болница „Плодност“ од Битола и 40 на „Ултрамедика“. - Засега не се планирани измени на правилникот бидејќи нема повеќе пари. Во овие услови, со ограничени ресурси, се трудиме да добијат дете барем тие што воопшто немаат - вели Дејан Гацов, портпаролот на Фондот за здравство. Во Министерството за здравство, кое би требало да ја крои здравствената политика во земјава, немаат став во врска со ова прашање. И место од нив да поттикне иницијатива за промени на подобро, тие велат тоа било во надлежност на Фондот, па тој нека реши.извор.време

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Вештачко оплодување
22.2.2010 14:43:34   
Bogdancanka
Леле па не е фер ова наша држава како може да нема пари  за сите брачни двојки кои се борат со серилитет,а имат пари за споменици статуи или што ли уште не.......не е фер
еве ова година се пријавив за инвитро преку фондот во Плодност Битола али изгледа јас не сум во списокот ако е дозволено само до 250 пациентиuser posted image user posted image user posted image не е ферuser posted image user posted image user posted image а толку се надевав и верував дека овој пат ке биде се како што треба.......


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Вештачко оплодување
23.2.2010 11:13:46   
mother 29
е  така е тоа во нашата држава...........
не се секирај Богданчанке,сигурна сум дека  и ти ке бидеш мегу тие 250!!

само напред!

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Вештачко оплодување
23.2.2010 11:18:24   
profesorica
богданчанка не очајувај те молам, ние сме со тебе тука да те бодримеuser posted image user posted image user posted image

а за државата немам зборовиuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Вештачко оплодување
23.2.2010 20:05:38   
Bogdancanka
Фала срцки али ова наша држава многу ме разочараuser posted image user posted image user posted image кога имаш најголема надеж знае да ја сруши не е ферuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Вештачко оплодување
23.2.2010 20:07:44   
April
не губи надеж...само позитивни мисли...user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Вештачко оплодување
23.2.2010 22:41:00   
cika
zdravo  bogdancanke samo da ti kazam deka i jas se nadevam za vo plodnost na ivf iako sum mnogu daleku na spisokot bev na 12 februari i jas se nerviram mnogu so ne mu dadoa poveke na dr tase user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image .ama ne ni ostanuva nisto drugo samo nades pozdrav do site.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Вештачко оплодување
26.2.2010 14:16:52   
iki82
Еве и јас да ви кажам за мојот проблем кој штотуку го откривме. Не дека сме пробувале со маж ми да правиме деца, ама јас си знам дека имам полицистични јајници и докторот ми предложи да ме стави на Кломифен, но прво сопругот да направи спермограм. И мм направи вчера и што да ви кажам, дијагноза астеноспермиа, или слаба подвижност на сперматозоидите. 17% се брзи, 11% бавни, а 67 % неподвижни. Тотално разочарување и сосема неочекувано, бидејќи до сега немал некои посебни здравствени проблеми во животот. Докторот ни рече дека може да се проба со терапија да се подобри спермограмот, но тоа би било губење време и нерви. И ни рече дека единствена опција е ин витро. Сега бараме да закажеме во Систина што побрзо, да видиме која ни е опцијата. Сосема се разочарав и многу ми  е тешко user posted image Не знам дали некогаш ќе можеме да имаме деца user posted image

(Одговор на членот cika)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Вештачко оплодување
26.2.2010 15:42:40   
vezilka RR
Драга iki82, многу ми е жал за ваквата дијагноза. Особено оти ви дошло нагло и не сте очекувале. Но, како и да шанси секако дека постојат и не треба да се разочарувате. Во денешно време милион жени зачнуваат со ин витро, и спасот го гледаат токму таму..меѓу нив и ти и јас и многу други. Но никако не треба да се разочаруваме, колку попозитивна мисла толку подобро. Пак ќе го цитирам мојот матичен: „...ич не се секирај, во денешно време не може да роди само жена што нема матка..а како тргнала наукава напред, и тоа брзо ќе го решат...“Поздрав и главата горе!!

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Вештачко оплодување
26.2.2010 15:52:16   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

Еве и јас да ви кажам за мојот проблем кој штотуку го откривме. Не дека сме пробувале со маж ми да правиме деца, ама јас си знам дека имам полицистични јајници и докторот ми предложи да ме стави на Кломифен, но прво сопругот да направи спермограм. И мм направи вчера и што да ви кажам, дијагноза астеноспермиа, или слаба подвижност на сперматозоидите. 17% се брзи, 11% бавни, а 67 % неподвижни. Тотално разочарување и сосема неочекувано, бидејќи до сега немал некои посебни здравствени проблеми во животот. Докторот ни рече дека може да се проба со терапија да се подобри спермограмот, но тоа би било губење време и нерви. И ни рече дека единствена опција е ин витро. Сега бараме да закажеме во Систина што побрзо, да видиме која ни е опцијата. Сосема се разочарав и многу ми  е тешко user posted image Не знам дали некогаш ќе можеме да имаме деца user posted image


Ики 82 многу ми е жал....но немој да се разочаруваш...мора да верувате и ке се случи ќе видиш...ако ти е некаква утеха прочитај ја приказната на Вишња Тошич, жена од босанската рр сигурно ќе ти даде барем малку сили за понатаму....ајде само храбро, ништо не е изгубеноuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Вештачко оплодување
26.2.2010 16:08:55   
iki82
фала ви срцки, една моја блиска другарка сега правеше инвитро кај Адамовска во Систина, она беше со тежок случај на полицистични јајници (не добивала спонтано сама менструација никогаш, освен на контрацептивни) и еве сега е 9 недела бремена од прво инвитро. Ние еве ќе пробаме да закажеме преглед кај Лазаревски ( преку врски, инаку ни викаат де сме чекале  2-3 месеци), а и секако ќе мора да го пофториме спермограмот. Викаат од прв спермограм не можат да дадат одма дијагноза. Маж ми е баш cool, и некако си мисли дека со инвитро ќе се реши и крај. сега да видиме што ќе направиме кај докторов, ако успееме побрзо да закажеме. Јас сега ќе пунам 28 год. а викаат и годините се пресудни за инвитро.user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Вештачко оплодување
26.2.2010 16:19:43   
vezilka RR
Ех, не си стара..јас имам 32 па што да кажам..Иначе јас еве сега у 5: 20 имам закажано кај Лазаревски па да видам што ќе ми рече..

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Вештачко оплодување
26.2.2010 16:21:24   
penelopa
Ajde Vezilke, ti držam palci  ke čekame ubavi vesti od tebeuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Вештачко оплодување
26.2.2010 17:31:37   
iki82
Леле везилка ти пуштаме позитивна енергија, се надевам да не израдуваш со убава вест user posted image


(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Вештачко оплодување
27.2.2010 22:02:07   
smokva84
Zdravo na site!!!Jas sum nova na forumov i se nadevam deka ke me prifatite i ke mi pomognete da dojdam do nekoi odgovori.Pred nekoe vreme pravev laparaskopija vo drzavna kaj Jadranka Georgieva i mi kaza deka ke mozam da ostanam bremena samo so in vitro ,bidejki kanalcinjata mi bile neproodni ,pa ve molam da mi kazete koja bolnica e najdobra za in vitro i otprilika kolku cini edno oploduvanje so site mozni ispituvanja!!!!!!pozdrav 

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?