|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Еднорога и дворога матка
16.1.2010 1:52:16   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

Sto e toa da imas ednorodna matka, ako znae nekoj da mi kaze?



Најверојатно станува збор за еднороГна матка. Тоа е проблем во развојот на органот (матката). За време на ембрионалниот развој матката се создава од 2 цевчиња кои се спојуваат. Едната од нив во случајот не се развила. Најверојатно има и само 1 јајник.
Разговор со гинекологот за подетално објаснување.
Ова е најкратко кажано што можи, дали има проблеми со забременување?


< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 14.8.2011 22:04:37 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE:Еднорога и дворога матка
16.1.2010 1:55:18   
Еца
Се јавува за време на ембрионалниот период кога еден рог не се развива. Оваква матка не претставува проблем за забременување . Бидејќи плодот нема доволно место, тој зазема неправилна положба во матката, а обично има и неправилно држење. Породувањето е можно по природен пат.

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 14.8.2011 22:05:27 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   Еднорога и дворога матка
16.1.2010 1:57:14   
ripce
user posted image

Еднорога матка (uterus unicornis)

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 14.8.2011 22:05:06 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE:Еднорога и дворога матка
21.12.2010 12:34:13   
arh_diz
quote]ИЗВОРНА ПОРАКА: blagica_

user posted image ednoroga matka.....dali dosega nekoj imal vakov problem??? ili jas sum edinstveniot baksuz???? ima li sansa so ovaa dijagnoza da uspeam da dobijam bebe??

ИЗВОРНА ПОРАКА: Contesa

Pocituvani,
Ednoroga, pa i dvoorga materica ne e nisto novo, publikuvano e vo naucnata literatura, postojat takvi neobicni slucai, no ne ste baksuz nikako. Ne mi e poznato, koj od nasive kolegi vo Skopje se bavi so ovaa problematika, no veruvajte bremenost postoi i vo ovoj sluvaj, koj se vodi kao rizicen, toa e del od rutinata na Zapad. Ako dojdam do extra info po ova prasanje, ke postiram sekako, sekoe dobro Vi posakuvam.

quote]ИЗВОРНА ПОРАКА: fahi

zdravo jas sum nova tuka i imam vrodena anomalija dvoroga materica ili uterus bikornis,,imav dva spontani abortusi zaradi ovaj problem i sekoja moja nova bremenost e rizicna.ve molam ako nekoj imal vakov problem i ja iznosil bremenosta do kraj neka pise...pozdrav i se najdobro na site


< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 14.8.2011 22:05:53 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 4
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?