|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зборувајте „бебешки“ со вашето бебе?!

Редакција Рингераја, 23.8.2022
Една неодамнешна студија покажа дека бебешкото зборување (гага, геге, баба, итн.) или зборувањето на начин сличен на бебето помага во развојот на говорот

image
/11


 

Долго време постои заблуда дека детскиот разговор е лош за развојот на детето - дека џагорот, џагорот, едносложните зборови и другите глупости не ги учат децата на правилен начин да зборуваат.
 
Но, новото истражување сугерира дека нашите родителски инстинкти да користат детски разговор кога разговараат со бебиња, најверојатно се точни. Зошто? Затоа што говорот за бебиња ги воведува децата во светот на говорот на начин што тие можат и го имитираат.
 
Во студијата спроведена на Универзитетот во Флорида и објавена во Journal of Speech, Language, and Hearing Research, експертите откриле дека бебињата на возраст од шест до осум месеци повеќе сакаат да го слушаат говорот на децата отколку на возрасните. Всушност, истражувачите откриле дека децата „покажале силна и јасна предност за говор со резонанци кои дефинираат вокален тракт сличен по големина и должина на нивниот.
 
Научниците веруваат дека бебињата ги привлекува детскиот разговор (кој го нарекуваат говор насочен кон бебиња) затоа што слушаат како треба да звучат нивните први зборови кога ќе излезат од нивната уста.
 
На помладите бебиња, четири до шест месеци, не им се допаднаа звуците во двата случаи - истражувачите веруваат дека тоа е затоа што тие сè уште не размислувале како да направат звуци слични на зборови.
 
Бабањето всушност се чини дека го стимулира моторното производство на говор, а не само перцепцијата на говорот. Не е само гоо-гу га-га.
Со други зборови, детскиот разговор им овозможува на децата да научат да зборуваат на почетничко ниво. Поради ова, говорот им е близок.
 
Подгответе го вашето бебе да почне да прави свои звуци. Разговарајте со него!

Долго време постои заблуда дека бебешкото зборување е лошо за развојот на детето - дека едносложните зборови не ги учат децата на правилен начин да зборуваат.
 
Но, новото истражување сугерира дека нашите родителски инстинкти да користиме бебешки јазик кога разговараме со бебињата, најверојатно се точни. Зошто? Затоа што говорот за бебиња ги воведува во светот на говорот на начин што тие можат и го имитираат.
 
Во студијата спроведена на Универзитетот во Флорида и објавена во Journal of Speech, Language, and Hearing Research, експертите откриле дека бебињата на возраст од шест до осум месеци повеќе сакаат да го слушаат бебешкиот говор отколку на возрасните. Всушност, истражувачите откриле дека децата „покажале силна и јасна предност за говор со резонанци кои дефинираат вокален тракт сличен по големина и должина на нивниот.
 
Научниците веруваат дека бебињата ги привлекува бебешкиот говор (кој го нарекуваат говор насочен кон бебиња) затоа што слушаат како треба да звучат нивните први зборови кога ќе излезат од нивната уста.
 
На помладите бебиња, четири до шест месеци, не им се допаднаа звуците во двата случаи - истражувачите веруваат дека тоа е затоа што тие сè уште не размислувале како да направат звуци слични на зборови.
 
Гугањето всушност се чини дека го стимулира моторното производство на говор, а не само перцепцијата на говорот. Не е само гоо-гу га-га.
Со други зборови, бебешкиот говор им овозможува на децата да научат да зборуваат на почетничко ниво. Поради ова, говорот им е близок.
 
Подгответе го вашето бебе да почне да прави свои звуци. Разговарајте со него!

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како најлесно да го заспиете бебето?
Голем проблем за многу млади родители е успивањето на детето. Ви нудиме неколку совети како да го смирите и лесно успиет...
5
Подготовка и чување на млекото во лето
Високите температури кои ни претстојат наметнуваат многубројни грижи и прашања во врска со безбедната подготовка и чувањ...
4
Готвач за бебе
Овошни кашички од 6-8 месеци
4
Зачини во исхраната на бебето
Доколку на детето помало од една година сакате да му дадете зачинета храна, претходно информирајте се дали одредени зачи...
4
Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?