|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Закрепнување по вагинално породување - 10 прашања

Редакција Рингераја, 9.6.2021
Време на леунка, или шест недели по породувањето, е периодот во кој жената се опоравува од бременоста и доживува разни промени. Крварење, доење, болка и многу емотивни промени.Еве десет одговори на прашањата што најмногу ги мачат новите мајки

image
/11


 

1. Колку долго ќе крварам?
Вагиналното крварење може да трае до шест недели по породувањето, но кај повеќето жени ќе престане порано. Првите неколку дена по породувањето крвта ќе биде светло црвена и приближно ќе личи на менструација. Може да почувствувате и поголеми грутки кои ќе се појават откако ќе се преместите од седечка или лежечка положба, што е сосема нормално, иако треба да внимавате што се случува во овој период. Крвта се собира во вагината кога сте во една позиција и нагло излегува откако позицијата ќе се промени. Меѓутоа, ако влошката е целосно наполнета од почеток до крај за помалку од еден час, важно е да побарате лекарска помош. Три до четири дена по породувањето, крварењето треба полека да ослабне и да стане повеќе водено и розово. Осум до десет дена подоцна испуштањето полека ќе стане жолто-бело. Ако исцедокот повторно стане црвен и многу густ, вашето тело може да ви каже дека сте предозирале и дека треба повеќе да одмарате. Крварењето што е потешко и црвено повеќе од една недела е невообичаено, затоа не заборавајте да побарате совет од лекар.


2. Дали грутките се нормални за време на крварење? 

Повремените „мали“ грутки се сосема нормални. Поимот мали значи грутки кои имаат големина на помали монети. Згрутчувањето на крвта има темно црвена боја и е во желатинозна форма. Откако ќе се појави тромб, следете што се случува со вашето тело и какво е вашето крварење. Ако вашата влошка  е целосно натопена од почеток до крај за помалку од еден час, веднаш контактирајте го вашиот лекар или одете во собата за итни случаи. Иако се случува многу ретко, но дел од плацентата може да остане во вашата матка по породувањето. Откако ќе заврши оваа фаза на крварење, вашиот исцедок ќе биде полесен и нема да биде толку густ. Следете што се случува со вашето тело за да избегнете обилно крварење или инфекција.

 

3. Како да се грижам за шевовите? 

Се разбира, не сите жени имаат конци по вагиналното породување, но ако имате, тие треба да бидат чисти и суви за да се намали можноста за инфекција. Користете шише со топла вода за полесно чистење по користење на тоалет. Ако шевовите ве пецкаат додека уринирате, обидете се да прскате со вода додека уринирате за да ја ублажите болката, и користете мрежести влошки за да ја исушите областа. Пијте доволно вода затоа што урината ќе ви биде помека и помалку болна. Урината треба да биде безбојна, а не жолта. 
Намалување на отокот: Ако вашите вагинални делови се многу отечени, на тој дел можете да ставите некое пакување мраз. Некои жени ставаат вода во пластична кеса и ја користат како ледено пакување. Се разбира, мора да бидете нежни, па ставете го тој леден пакет над некоја ткаенина.
Чистење на конците: Може да ги натопите конците во топла вода два до три пати на ден. Ова ќе им помогне да останат чисти, но и да ја одржат циркулацијата во оние делови од телото побрзо, што значи побрза поправка. Олеснете си да седите, ако имате многу болка, обидете се да седнете на тркалезна перница на надувување или да направите форма од крпа или меко ќебе што ќе ви го олесни седењето. За неколку недели повеќето шевови ќе исчезнат, но грижете се сами да се поправите што е можно побрзо. 


4. Дали можам да земам лекови против болки?

После вагинално породување, може да имате три вида болка: од рани, лацерации и епизиотомии, нормална болка од породување и од хемороиди. Се разбира, можеби сте доволно среќни да не чувствувате ваква болка. Некои рани се многу мали и нема да ги чувствувате освен дека ќе предизвикаат непријатност. За поголеми рани и епизиотомии ќе биде потребно подолго време за целосно закрепнување. Можеби ќе ви требаат лекови против болки во првите неколку дена. Повеќето од овие лекови не се мешаат во доењето, а може да се консултирате со лекар или фармацевт. 
Може да почувствувате грчеви во матката, и тоа е сосема нормално бидејќи по породувањето матката се враќа во првобитната состојба. Грчевите се најсилни неколку дена по породувањето, но потоа тие почнуваат да стивнуваат секој ден. Кога доите, се ослободува хормон кој исто така предизвикува грчеви во матката. Иако ова чувство може да ве направи непријатно, тоа ви помага да го одржувате крварењето под контрола. Хемороидите можат да се појават за време на бременоста и во постпарталниот период. Топлите бањи во бањата можат да бидат смирувачки, а разни креми можат да ја намалат болката и да ги намалат хемороидите. Ако имате големи проблеми консултирајте се со вашиот лекар за да ги добиете вистинските креми. 


5. Дали ќе се повредам кога ќе ја имам првата столица?

Дали ќе ми пукнат конците? 
Жените често се исплашени од помислата на првата столица по породувањето, се плашат да не им пукнат конците, но и болката што можат да ја очекуваат од раните. Пијте доволно течности и јадете храна полна со растителни влакна за да го задржите столицата мека. Понекогаш може да помогнат и препарати што ќе ја омекнат столицата.


6.Кога ќе можам да дојам? Кога ќе дојде моето млеко? 

Млекото ќе дојде веднаш штом се роди вашето бебе. Првото млеко се нарекува колострум. Тоа е ретка течност со жолтеникава боја која доаѓа во мали количини, совршена за мало бебе и нејзиниот мал стомак. Колострумот е полн со антитела и супстанции кои се важни за здравјето на вашето бебе. Некаде околу третиот ден по породувањето, ќе забележите дека градите стануваат потешки, што значи дека се менуваат својствата на млекото. Бојата ќе биде различна, од златна до бела, како и поголемите количини што ќе бидат произведени. 


7. Дали треба да имам посебна диета за време на доењето?

Нема посебен вид диета додека го доите вашето бебе. Здравата исхрана е единственото на што треба да обрнете внимание. Сигурно ќе слушнете многу совети од пријатели или членови на семејството. Постојат многу приказни за баби и дедовци. Препорачливо е да го ограничите внесувањето кофеин на не повеќе од една до две чаши на ден. Премногу кофеин во вашето тело може да го направи вашето бебе нервозно. 


8. Зошто се чувствувам толку емотивно?

Жените се чувствуваат на овој начин по раѓањето на детето. Понекогаш тоа се емоциите што ги очекувавте: љубов, среќа, еуфорија. Сепак, понекогаш може да се појават чувства што не сте ги очекувале. Многу жени чувствуваат рамнодушност, незадоволство или разочарување од породувањето. Некои се плашат да признаат дека немаат посебни чувства кон своето дете. Да се ??роди бебе е неверојатно искуство, но нема вистински одговор на тоа што точно треба да се чувствувате. Такво размислување може само да ве привлече во негативни чувства. Ако не се чувствувате поврзани со вашето бебе, оставете време да ви помогне. Одвојте време што ви треба за да ја вратите својата сила и да се грижите за себе и за вашето дете. Грижата за новороденче не е лесна. Со недостаток на сон, овој период во животот на жената е погоден за чувство на вознемиреност и депресија.
Тагата по породувањето е честа појава во првите недели. Доколку таквите чувства траат повеќе од неколку недели, можеби страдате од постпартална депресија и најдобро е да одите на лекар и да разговарате со најблиските.


9. Како ќе знам дали имам инфекција?

После вагинално раѓање, најчести места каде што се развива инфекцијата се конците, матката и мочниот меур. Првите знаци на инфекција со конци се зголемена болка што не се намалува без оглед на тоа како поминува времето или земате лекови против болки. Црвеникава кожа околу шевовите или задебелување или зеленикав исцедок се исто така знаци за кои треба да внимавате. Испуштање  непријатен мирис од вагината, болка во карличната област и треска може да бидат знак дека имате воспаление на матката. Мирисот треба да биде повеќе сличен на вашиот мирис кога имате менструација. Телото на жената е многу чувствително кога поминува низ бременост и породување, така што мочниот меур е исто така чувствителен. Симптомите што можат да го покажат ова се: чувство на печење при мокрење, често мокрење и чувство на итност кога треба да одите во тоалет. Иако не заборавајте дека е нормално да чувствувате печење околу рабовите кога уринирате. 
Важно е да се нагласи дека ако имате треска првите шест недели по породувањето, задолжително посетете го вашиот лекар. Во овој чувствителен период на леунство, во никој случај не ги игнорирајте овие симптоми.


10. Кога може повторно да имам секс?

 После породувањето и навикнување на мало бебе во вашите раце, сексот сигурно не е на вашата приоритетна листа. Сепак, добро е да знаете кога вашето тело е подготвено да се врати. Општата препорака е да почекате шест недели пред таквиот однос бидејќи телото е сè уште многу чувствително. Постои поголем ризик од развој на инфекции. Вашата матка мора да заздрави таму каде што била прикачена плацентата. Овој дел е особено чувствителен за време на сексуален однос поради бактерии. И, потребно е време за заздравување на конците и раните и опуштање на тој дел од телото.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
17
Колку сон им треба на бебињата? Табела за ...
На бебињата им треба многу сон, но колку точно на секоја возраст? Овој пост ќе ве научи колку спиење му е потребно на ва...
15
Телото по породувањето: Четири вистини и е...
Многу се зборува за промените што ги остава бременоста врз женското тело. Жените се првенствено заинтересирани за тоа ка...
11
Фото: Е, баш вакво е мајчинството!
Мама направи смешни илустрации со кои сигурно ќе се поистоветите. Овие илустрации го прикажуваат мајчинството онакво как...
11
Анкета

zenski iminja
bate

ke ime poveke vi se dopaga:

Mila (48%)

Lena (20%)

Lana (32%)


Број на сите гласови: 241

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!