|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Водич за заздравување по царски рез

Редакција Рингераја, 5.3.2024
Од суштинско значење е да разберете како вашето тело се лекува од оваа операција за да можете најдобро да се грижите за себе и да го поддржувате вашето тело во неговото заздравување

image
/11


За време на царскиот рез, вашиот лекар прави пресек во кожата, преку масните клетки и сврзното ткиво, а потоа и во абдоминалната празнина. Вашиот лекар потоа ги шири стомачните мускули и го поместува мочниот меур од патот, за да може да стигне до матката. Потоа се прави инцизија во матката, а вашето бебе се вади надвор. Наскоро по породувањето на вашето бебе, лекарскиот тим ја отстранува плацентата. Потоа, матката е зашиена, мочниот меур е вратен на своето место, а сврзното ткиво, стомакот и кожата се зашиени, во различни степени. Царскиот рез бара многу слоеви на конци, што може да доведе до формирање на лузни. Од суштинско значење е да разберете како вашето тело се лекува од оваа операција за да можете најдобро да се грижите за себе и да го поддржувате вашето тело во неговото заздравување.

 

Водич за заздравување по царски рез - недела по недела

Недела 1

Првата недела по вашиот царски рез, може да очекувате да почувствувате вкочанетост и болка на местото на инцизијата. Нормално е вашата лузна да биде малку подигната, подуена, па дури и потемна од вообичаената боја на кожата, затоа не се вознемирувајте. Општо земено, вашиот лекар ќе го следи вашиот процес на заздравување и ќе ви даде упатства за домашна нега за да се осигурате дека раната правилно заздравува. Обавезно држете го со рака местото на засекот и стомакот кога кашлате, кивате или се смеете. Направете го ова со прицврстување на стомачните мускули. Можете исто така да го направите со нежен притисок врз местото на инцизија со вашата рака. Првите неколку недели по породувањето ќе имате вагинален исцедок наречен лохија. Лохијата се состои од крв, бактерии и излитено ткиво од обвивката на вашата матка, заедно со нормално крварење. Ова важи за жени кои раѓаат со Царски рез или вагинално. Испуштањето ќе биде светло црвено во првите неколку дена. Може да имате болка, гасови и надуеност во текот на првите два дена. Гасовите имаат тенденција да се таложат бидејќи цревата слабеат по операцијата. Станувањето и движењето ќе му помогне на вашиот дигестивен систем повторно да се врати во нормала. Ќе бидете охрабрени да станете од кревет барем неколку пати на ден, или ден по операцијата. Ова ќе биде за да прошетате и да испумпувате крв. Движење со нозете, ротирање на глуждовите и движење и истегнување на нозете се сите одлични начини да го направите ова. Само одење до тоалет на почетокот може да изгледа невозможно, но движењето наоколу е важно за заздравување на раната од царскиот рез. Сакате да бидете сигурни дека продолжувате да ја одржувате циркулацијата на крвта, така што шансите за развој на згрутчување на крвта се минимизирани. Исто така, одењето ќе ги направи вашите црева помалку слаби, што ќе ви помогне да се чувствувате поудобно многу порано. Од овие причини, ќе бидете охрабрени да пешачите секој ден. Размислете да одите на прошетки кратко време откако сте зеле лекови против болки, така што ќе чувствувате помала непријатност за време на вашето излегување. Исто така е важно редовно да уринирате. Полн мочен меур го отежнува вашиот утерус и го зголемува притисокот врз раната од царскиот рез. Вашиот исцедок и крварење ќе се намалат, но и двете можат да траат до шест недели. Испуштањето и крварењето треба постепено да се претвораат од светло-црвено во розово, а потоа жолто-бело. Ако крварењето од типот на менструација продолжи во текот на првите четири дена по породувањето или се врати по престанокот на крварењето, јавете се кај вашиот лекар. Веднаш јавете се кај вашиот лекар ако имате знаци на тромб. Ова вклучува силна или постојана болка или осетливост и топлина во едната област на ногата или едната нога е поотечена од другата.

 

Недела 2-6

Многу жени забораваат дека царскиот рез е голема операција. Првите шест недели по операцијата, треба да се фокусирате на заздравување и закрепнување; ова не е време да го истуркате вашето тело премногу далеку, премногу брзо. Општо земено, повеќето лекари не препорачуваат какво било напорно вежбање или кревање на тежина за најмалку шест недели по операцијата. Сепак, можете веднаш да започнете со вежби за карличен под и основно дишење.

 

Дознајте за пет нежни вежби што мајките можат да ги направат по царскиот рез.

 

Вежба за карличен под

Секој пат кога ќе го кренете бебето, истовремено затегнувајте ги мускулите на карлицата и мускулите на долниот дел на стомакот. Ова ќе ви помогне да го заштитите грбот и ќе ве спречи да ви истекува урина. Во раните денови, можете повторно да го програмирате јадрото за да функционира од дијафрагмата надолу низ трупот до мускулите на карлицата. Можете да го направите ова со вежбање на вашето основно дишење од лежечка положба, и кога е удобно, во седечка положба.

 

Основно дишење

Основното дишење е едноставно. Кога вдишувате, почувствувајте како се шират ребрата, стомакот и карлицата, и нежно опуштете се. Потоа со здив при издишување, ставете ги усните (како да дувате низ сламка) и нежно издишувајте за да поттикнете активирање преку карличните подни и длабоките стомачни мускули. Во текот на првите шест недели по раѓањето на вашето бебе, постепено може да ја зголемите активноста со темпо што е добро за вас. Но, почнете полека; не е време да се вратите на тренинзите што сте ги правеле пред или за време на бременоста. Вашето тело треба да заздрави и да се опорави. Започнете со петминутно пешачење. Откако ќе се чувствувате пријатно со тоа време, продолжете ја прошетката на 10 или 15 минути. Ако не сте сигурни за каква било специфична вежба или активност и како тоа ќе влијае на заздравувањето, прашајте го вашиот лекар.

 

Недели 6+

Вашиот процес на лекување не е направен само затоа што ја достигнавте границата од шест недели. Започнете со активности што ќе ви помогнат да изградите силна основа и полека да го тонирате и израмните вашиот стомак. Спринтовите, како и метаболичкото уредување и соодветниот тренинг со тежина, се одлични начини да се намали дел од тежината на бебето. На почетокот, можеби ќе можете да направите само 10 минути, но ќе станете посилни. Само запомнете, ефектите од хормоните за бременост можат да влијаат на вашите зглобови до шест месеци по раѓањето, затоа држете се настрана од активности со големо влијание - ова е процес.

 

Вежби за дијастаз

Многу нови мајки сакаат да се вратат во теретана и да започнат да се грижат и да работат со стомачни, но ова е ГОЛЕМА грешка. Ригорозните рутини на аб може да направат повеќе штета отколку добро, предизвикувајќи карличен под и интраабдоминален притисок. Некои жени развиваат празнина во стомачните мускули бидејќи стомакот им се шири за време на бременоста и породувањето, состојба наречена дијастаза ректи. Интраабдоминалниот притисок од работата на аб може да предизвика влошување на дијастазата или јазот и да предизвика повреда на овие мускули. Пред да започнете со каква било рутина со ab, бидете претпазливи и проверете ја состојбата на стомачните мускули.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
10
Фотографии кои го слават несовршеното мајч...
Ова утро плачев кога се пресоблекував пред огледалото. Добив скоро 50 килограми за 1,5 години. Помеѓу обидите да забреме...
5
Ѕвезда на бебе календар за 2020 година - ЈУЛИ
Во оваа тивка ноќ, нека свети силно на небото нашата единствена јулска ѕвезда
5
Детскиот хирург Симеонов доби син
Трето, па машко. Добредојде Миха. Ти ќе бидеш нашиот херој, напиша познатиот детски хирург Ристо Симеонов на социјалните...
5
Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?