|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Водич за спиење на бебиња | Што да очекувате?

Редакција Рингераја, 17.5.2023
Спиењето на бебето може да биде предизвик за новите родители. Додадете ја исцрпеноста од раѓањето и грижата за постарите деца, и слободно може да се каже дека секој корисен совет е благослов.

image
/11


 

Во оваа статија, разговараме за спиењето на новороденчето и за некои рутини пред спиење за да го направиме преминот кон раѓањето на вашето убаво бебе уште попријатно.
Колку сон им треба на бебињата?
Колку сон на доенчиња му треба на вашето бебе зависи од возраста на вашето бебе, колку често се храни и какви било други медицински сложености што може да ги доживее.
Фондацијата за спиење препорачува повеќето бебиња да спијат помеѓу 14 и 17 часа.
Новороденото бебе не е наменето да спие цела ноќ.
Тој генерално ќе треба да се храни на секои неколку часа во раните фази.
Како што вашето бебе старее, можеби ќе може да ги истегне доите и да спие малку подолго; на крајот тој ќе почне да спие преку ноќ.
Кој е циклусот на спиење на бебето?
Кај новороденчињата, постојат два главни циклуси на спиење, во кои бебињата спијат приближно исто време. Тие се:
РЕМ (брзо движење на очите) – фаза на активна тревога за спиење
NREM (не-брзо движење на очите) - фаза на тревога за тивко спиење
По тримесечна возраст, малите доенчиња ќе развијат уште два шеми на спиење:
NREM 1 и NREM 2 – кога бебињата се будат прилично лесно и имаат лесен сон.
NREM 3 – кога бебињата се во фаза на длабок сон и не е толку лесно да се разбудат во овој момент.
Можеби ќе сакате да прочитате повеќе во написот на BellyBelly Што е циклус на спиење на бебето?
Зошто моето бебе не спие?
Постојат неколку причини зошто вашето бебе не спие.
Вообичаено е новородените бебиња да се будат на секои неколку часа за да се хранат. Иако е исцрпувачки, ова може да биде една од причините зошто вашето бебе не спие.
Понекогаш бебињата може да имаат вознемирен стомак. За оние на кои им се дава мајчино млеко, тоа може да биде предизвикано од храната што ја јаделе нивните мајки. Може да биде и од вештачко хранење или ако мајките имале лекови при породување или по раѓањето. Овие причини може да предизвикаат и запек кај малите бебиња или да имаат многу течна столица.
како да повивам бебе
Многу бебиња сакаат да ги повиваат за да спијат. Моро рефлексот, кога рацете ненадејно ќе се прошират кога бебињата се вџашуваат, може да ги разбуди и, ако ги повијат, ќе имаат поудобен и побезбеден сон.
На некои бебиња, сепак, можеби не им се допаѓаат завитканите раце и нема да спијат на овој начин. Клучната порака е да го правите она што функционира за вас и вашето бебе.
Други работи кои влијаат на спиењето на бебето вклучуваат премногу топло или премногу студено. Правилото е да се процени дали се чувствувате топло или ладно; вака обично ќе се чувствува вашето бебе.
Бебињата може да доживеат анксиозност од одвојување и сакаат да бидат блиску до вас за да спијат. Можеби би можеле да се обидете да спиете заедно со вашето малечко за да му помогнете да заспие.
Моето новороденче спие само неколку часа; дали е тоа нормално?
Претходно споменавме дека на почетокот вашето бебе ќе се буди на секои неколку часа за да се храни. Ова се нарекува Кластерско хранење.
Ова се случува за да ви помогне да го внесете вашето млеко. Како што старее, вашето бебе ќе ги истегне овие храни и може да се храни и да спие повеќе кога има скок на раст.
Сосема е нормално и очекувано просечното новороденче да се буди на секои неколку часа. Имајте на ум дека вашето бебе можеби нема да ги следи правилата; тој е поединец и ќе си го направи своето.
Дали треба да бидете тивки кога бебето спие?
Бебињата спијат доста добро кога околу нив има звуци; на крајот на краиштата, тие не доживеале тишина во утробата и се навикнати да имаат звуци околу себе.
Спиењето на новороденчето се случува дење и ноќе - дури и кога работи правосмукалката или радиото е вклучено и тревниците се косат.
Вашето бебе може да заспие, а потоа, ако има силен звук, тоа може да го запрепасти во производството на рефлексот Моро, кој може да го разбуди. Тивок сон не е нужно потребен за да се случи циклусот на спиење на бебето.
Зошто бебето рика и се витка навечер?
Главната причина зошто повеќето бебиња ги испуштаат овие звуци е поради варењето. Нивните тела се движат непредвидливо, додека цревата работат на расчистување. Често ова превртување е проследено со пелена од пука.
Грмкањето само по себе се должи и на варењето. Ако тоа е придружено со назално палење и брзо дишење, ова може да биде загрижувачко и треба веднаш да побарате лекарска помош.
Што е синдром на ненадејна смрт на доенчиња?
Синдромот на ненадејна смрт на доенчиња (SIDS) обично се јавува кај бебиња на возраст под 12 месеци.
СИД е необјаснето. Не знаеме зошто тоа им се случува на бебињата; ние едноставно знаеме дека тие едноставно престануваат да дишат.
Упатствата за безбеден сон препорачуваат да го ставите вашето бебе да спие на грб.
Препорачани читања:
Што е СИДС? 6 работи што семејствата треба да ги знаат
Превенција на SIDS – 6 начини да се намали ризикот.
Многу поспано бебе; кога да се грижите
Доброто бебе треба да се разбуди и да бара да се храни. Ако не се разбуди за храна, тогаш ова е загрижувачко.
Постојат неколку фактори кои придонесуваат. Треба да си ги поставите овие прашања:

Во оваа статија, разговараме за спиењето на новороденчето и за некои рутини пред спиење за да го направиме преминот во новиот свет на вашето убаво бебе уште попријатен.


Колку сон им треба на бебињата?

Колку сон му треба на вашето бебе зависи од неговата возраст, колку често се храни и дали има некои посебни здравствени состојби.
Фондацијата за спиење препорачува повеќето бебиња да спијат помеѓу 14 и 17 часа.
Новороденото бебе не треба да спие цела ноќ. Тоа генерално ќе треба да се храни на секои неколку часа во раните фази.
Како што вашето бебе расте, можеби ќе може да ги правите подоите на поголемо растојание и да спие малку подолго; на крајот тој ќе почне да спие преку ноќ.


Кој е циклусот на спиење на бебето?

Кај новороденчињата, постојат два главни циклуси на спиење, во кои бебињата спијат приближно исто време.

Тие се:

РЕМ (брзо движење на очите) – фаза на активна тревога за спиење

NREM (не-брзо движење на очите) - фаза на тревога за тивко спиење

 

По тримесечна возраст, малите доенчиња ќе развијат уште два шеми на спиење:


NREM 1 и NREM 2 – кога бебињата се будат прилично лесно и имаат лесен сон.

NREM 3 – кога бебињата се во фаза на длабок сон и не е толку лесно да се разбудат во овој момент. 

 


Зошто моето бебе не спие?

Постојат неколку причини зошто вашето бебе не спие.
Вообичаено е новородените бебиња да се будат на секои неколку часа за да се хранат. Иако е исцрпувачки, ова може да биде една од причините зошто вашето бебе не спие.
Понекогаш бебињата може да имаат вознемирен стомак. За оние на кои им се дава мајчино млеко, тоа може да биде предизвикано од храната што ја јаделе нивните мајки. Може да биде и од вештачко хранење или ако мајките имале лекови при породување или по раѓањето. Овие причини може да предизвикаат и запек кај малите бебиња или да имаат многу течна столица.

Дали да го повивам бебето?

Многу бебиња сакаат да ги повиваат за да спијат. Моро рефлексот, кога рацете ненадејно ќе се рашират, може да ги разбуди и, ако ги повиете, ќе имаат поудобен и побезбеден сон.
На некои бебиња, сепак, можеби не им се допаѓаат завитканите раце и нема да спијат на овој начин. Клучната порака е да го правите она што функционира за вас и вашето бебе.


Други работи кои влијаат на спиењето на бебето вклучуваат премногу топло или премногу студено. Правилото е да се процени дали се чувствувате топло или ладно; вака обично ќе се чувствува вашето бебе.
Бебињата може да доживеат анксиозност од одвојување и сакаат да бидат блиску до вас за да спијат. Можеби би можеле да се обидете да спиете заедно со вашето малечко за да му помогнете да заспие.

Моето новороденче спие само неколку часа; дали е тоа нормално?

Претходно споменавме дека на почетокот вашето бебе ќе се буди на секои неколку часа за да се храни. Ова се нарекува кластерско хранење.
Ова се случува за да ви помогне да ја одржувате вашата лактација. Како што расте, вашето бебе ќе има поголемо растојание од хранење до хранење и може да се храни и да спие повеќе кога има скок на раст.
Сосема е нормално и очекувано просечното новороденче да се буди на секои неколку часа. Имајте на ум дека вашето бебе можеби нема да ги следи правилата; тој е поединец и ќе си го направи своето.

 

Дали треба да бидете тивки кога бебето спие?

Бебињата спијат доста добро кога околу нив има звуци; на крајот на краиштата, тие не доживеале тишина во утробата и се навикнати да имаат звуци околу себе.
Спиењето на новороденчето се случува дење и ноќе - дури и кога работи правосмукалката или радиото е вклучено и тревниците се косат.
Тивка околина не е нужно потребна за да се случи циклусот на спиење на бебето.

 

Зошто бебето се превртува и се витка навечер?

Главната причина зошто повеќето бебиња ги испуштаат овие звуци е поради варењето. Нивните тела се движат непредвидливо, додека цревата работат. 


Што е синдром на ненадејна смрт на доенчиња?

Синдромот на ненадејна смрт на доенчиња (SIDS) обично се јавува кај бебиња на возраст под 12 месеци.
СИД е необјаснето. Не знаеме зошто тоа им се случува на бебињата; ние едноставно знаеме дека тие едноставно престануваат да дишат.
Упатствата за безбеден сон препорачуваат да го ставите вашето бебе да спие на грб.


Многу поспано бебе; кога да се грижите?

Доброто бебе треба да се разбуди и да бара да се храни. Ако не се разбуди за храна, тогаш ова е загрижувачко.
Постојат неколку фактори кои придонесуваат. Треба да си ги поставите овие прашања:

Дали изгледа жолто или портокалово?

Дали има други медицински проблеми?

Дали докторот или акушерката ви предложиле да го будите на секои неколку часа за да го храните?

Дали има доволен број на влажни пелени?

Ако се чувствувате загрижени, контактирајте го вашиот педијатар во секое време.

 

Дали е лошо да се остави бел шум цела ноќ за бебето?

Белиот шум не е лош за вашето бебе. Всушност, како што дискутиравме погоре, бебињата се навикнати на звуци. Некој шум може дури и да му помогне на бебето да заспие.

 

Дали бебињата спијат подобро во темница?

Во раните фази, бебињата можат да спијат во светлина или во темнина. Како растат, светлината може да биде премногу стимулирачка.

 

Како да натерате новороденче да заспие?

Моделите на спиење на бебињата може да се разликуваат за секое бебе. Внимавајте на оние рани знаци дека вашето новороденче е поспано, како што се триење очи, зевање и завршување на хранењето.

 

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да го смирите вашето малечко:

 

Повијте го или не повивајте го - кое и да функционира

Не претерувајте со предавање на бебето за гушкање од сите

Пуштете тивка музика

Погрижете се бебето да има чиста пелена

Погрижете се да има полн стомак

Проверете дали е полно со гасови

Развијте рутина пред спиење

Внимавајте на подготвеноста за спиење

Прво смирете го уплаканото бебе, за да му помогнете да заспие

Запознајте ги навиките за спиење на вашето бебе

Минимизирајте ненадејни гласни звуци; тие можат да предизвикаат нарушувања на спиењето.

Спиењето на бебињата може да биде недостижна работа и на некои родители им е тешко да ја разберат. Дури и кога вашето бебе е нахрането, менувајте ја пелената и гушкајте го, оставајќи го да се смири.

Вашето новороденче не е навикнато да биде далеку од вас. Тој е во утробата околу девет месеци и, откако ќе се роди, сe уште ја сака таа блискост и да го слуша твоето чукање на срцето.

Некои стручњаци велат дека ако го сместите бебето да спие покрај вас, тоа ќе стане разгалено. Моите мисли се дека никогаш не можете да ги разгалите бебињата премногу, иако ги гушкате премногу често.

 

Дали самоспокојувањето е за вас и дали ќе работи за вашето бебе навистина се сведува на вашиот индивидуален стил на воспитување.е може да биде навистина тешко ако плаче и ве сака да бидете во близина.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Видови брашно без глутен и како да ги кори...
Популарни замени за брашно
11
Лекот Сумамед носи ризик од смрт
Студијата е спроведена ретроградно и не може да биде доказ за причинско – последични врски на лекот со компликации
4
Како да и помогнете на мама кога бебето пл...
Дали навистина знаете каква е ВИСТИНСКАТА поддршка на мајката кога нејзиното бебе плаче и има проблеми да го утеши? Пров...
3
Готвач за бебе
Кашички од зеленчук од 6 – 8 месеци
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?