|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Туберкулозата е заразна болест. Се пренесува преку близок и долготраен контакт со инфицирани лица или предмети, а бактериите може да се пренесуваат и по пат на кивање, кашлање, зборување
Клучни зборови:

image
/11


 

Обично кога човек има симптоми како, кашлање подолго од три недели, кашла крв, има болка во градите подолго од три недели, има треска подолго од три недели, ноќно потење, треска и покачена телесна температура, губење на апетитот и слабеење, малаксаност,може да се јави сомнеж дека се работи за туберкулоза, иако може да станува збор и за друга болест. Дали инфекцијата ќе се се развие во болест најчесто зависи од имунолошкиот систем на самиот заболен.

Најдобра превенцијата е давање на BSG вакцина.

Во РепубликаМакедонија имунизацијата (вакцинација и ревакцинација) против ова заболување е задолжителна и континуирана во тек на целата календарска година согласно постоечкиот годишен Календар за задолжителна имунизација.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Лино Стар пелени за деца
Кожата на бебето е многу нежна, тенка и чувствителна. Правилната нега на кожата е многу важна за здравјето, затоа таа тр...
3
Оброк од житарки
Идеални за почеток на прихранувањето! Содржи пробиотици – корисни бифидобактерии кои го штитат организмот и го зајакнува...
3
Пробиотици – Добри бактерии за појак имуни...
Сите доенчиња се раѓаат со стерилен цревен тракт, но за кратко време се појавуваат бактериите од околината, пред сe прек...
3
Водич за спиење на бебиња | Што да очекувате?
Спиењето на бебето може да биде предизвик за новите родители. Додадете ја исцрпеноста од раѓањето и грижата за постарите...
3
Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?