|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Препораки за родители: Одење на базен со бебето

Редакција Рингераја, 30.4.2022
Научно е докажано дека бебињата се раѓаат со вродени рефлекси за пливање и нуркање, а ние ви откриваме на што треба да се придржувате доколку го однесете вашето бебе на базен

image
/11


 

Нуркачки рефлекс
Со него се раѓа и бебе. Кога ќе и дозволите да нурне, таа ќе го задржи здивот и ќе ги отвори очите. Со текот на времето, овој рефлекс слабее, па мора да ги научите постарите деца како да го задржат здивот ако сакаат да нуркаат (иако тој рефлекс никогаш не се губи целосно).
Шведските научници спровеле студија во која учествувале 21 бебе, на возраст меѓу четири и дванаесет месеци. Никој од нив не ја голтнал водата ниту се задушил кога нурнале во водата. Интересно е и тоа што ниту едно бебе не се исплашило од следното „нуркање“. Напротив, се чинеше дека ги израдува. Сепак, мора да напоменеме дека не треба сами да го пробувате нуркачкиот рефлекс кај вашето бебе, бидејќи тоа може да биде опасно!
Рефлекс на пливање
Со овој рефлекс се раѓа и бебе. Имено, ако ставите бебе до шест месеци во утробата во водата, тоа рефлексно ќе мавта со рацете и нозете, а овие движења може да изгледаат како вистински пливачи.
Сепак, многу е важно да се знае дека споменатите вродени рефлекси не можат да спречат давење доколку бебето се најде во вода. Тоа значи дека не можете да ја оставите сама ниту една секунда!
Време на базен
Некои родители ги носат своите бебиња на базен кога ќе наполнат еден или два месеци.
Меѓутоа, во тој период, имунитетот на бебето се уште се развива, и тој е сè уште многу слаб. Затоа експертите не препорачуваат бебиња под шест месеци да го посетуваат базенот.
Секогаш постои можност детето да проголта малку вода и никогаш со сигурност не може да се каже дека во базенот нема бактерија која може да му наштети. Ако проголта „загадена“ вода, може да добие дијареа, што е „незгодно“ за многу мали бебиња.
Безбедноста на прво место
Најважната работа е секако безбедноста. Мора да внимавате ниту една секунда да не го оставите бебето само во вода, т.е. базен. Исто така, внимавајте да не пливате додека го држите бебето - бидејќи може да биде многу опасно, но секогаш потпирајте ги стапалата на дното на базенот.
Иако многу бебиња уживаат да бидат во вода и да „пливаат“, не очекувајте вашето дете навистина да плива до својот прв роденден. Пред сè, тренинзите за пливање за бебиња треба да го разберете како заедничка забава во која уживате вие ??и вашето бебе.

Рефлекс за нуркање

Со него се раѓа и бебето. Кога ќе му дозволите да нурне, тоа ќе го задржи здивот и ќе ги отвори очите. Со текот на времето, овој рефлекс слабее, па мора да ги научите постарите деца како да го задржат здивот ако сакаат да нуркаат (иако тој рефлекс никогаш не се губи целосно).Шведските научници спровеле студија во која учествувале 21 бебе, на возраст меѓу четири и дванаесет месеци. Никое од нив не ја голтнало водата ниту се задушило кога нурнало во водата. Интересно е и тоа што ниту едно бебе не се исплашило од следното „нуркање“. Напротив, се чинело дека се радуваат. Сепак, мора да напоменеме дека не треба сами да го пробувате нуркачкиот рефлекс кај вашето бебе, бидејќи тоа може да биде опасно!

 

Рефлекс на пливање

Со овој рефлекс се раѓа и бебето. Имено, ако ставите бебе до шест месеци во водата, тоа рефлексно ќе мавта со рацете и нозете, а овие движења може да изгледаат како вистинско пливање.Сепак, многу е важно да се знае дека споменатите вродени рефлекси не можат да спречат давење доколку бебето се најде во вода. Тоа значи дека не можете да ги оставите сами ниту една секунда!

 

Време за базен

Некои родители ги носат своите бебиња на базен кога ќе наполнат еден или два месеци. Меѓутоа, во тој период, имунитетот на бебето се уште се развива, и тој е сè уште многу слаб. Затоа експертите не препорачуваат бебиња под шест месеци да го посетуваат базенот.Секогаш постои можност детето да проголта малку вода и никогаш со сигурност не може да се каже дека во базенот нема бактерија која може да му наштети. Ако проголта „загадена“ вода, може да добие дијареа, што е „незгодно“ за многу мали бебиња. По 6-от месец, слободно носете го бебето на базен.

 

Безбедноста на прво место

Најважната работа е секако безбедноста. Мора да внимавате ниту една секунда да не го оставите бебето само во вода, т.е. базен. Исто така, внимавајте да не пливате додека го држите бебето - бидејќи може да биде многу опасно, но секогаш потпирајте ги стапалата на дното на базенот. Иако многу бебиња уживаат да бидат во вода и да „пливаат“, не очекувајте вашето дете навистина да плива до својот прв роденден. Пред сè, тренинзите за пливање за бебиња треба да ги разберете како заедничка забава во која уживате вие ??и вашето бебе.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Стапчиња за уши? Никако!
Многу млади мајки се во недоумица како да се грижат за хигиената на своето дете, посебно за најосетливите и најнежни дел...
4
До која возраст децата треба да преспиваат?
Кога децата престануваат да спијат во текот на денот? Ако го поставите ова прашање на жена која има мало бебе, таа сигур...
4
Зошто моето бебе дише толку брзо?
Одличноооо, таа спие сега конечно можам да се одморам!Чекај, дали се уште дише? Па, да, градите и се креваат.Сег...
4
"За" и "против" каишите з...
Детските каиши предизвикуваат големи спорови. Некои родители немаат ништо против да ги користат, други жестоко протестир...
4
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?