|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Спиење: Дали на бебето му треба перница?

Редакција Рингераја, 13.6.2020
Родителите честопати се прашуваат дали да стават перница во креветчето на бебето, или не. Како да знаете кога ви е потребна перница и дали воопшто е потребна? Може ли постарото дете да спие без перница?

image
/11


Колку долго може бебето да биде без перница?

Перница за бебиња не е апсолутно неопходна, особено ако бебето спие на грб или стомак. Дури и ако спие настрана, важно е да обрнеме внимание на положбата на главата. Ако главата му виси и не е во права линија со 'рбетот (во странична позиција), можеме да заклучиме дека на бебето веќе ќе му треба перница. Перницата дефинитивно не треба да биде премногу висока, ниту премногу мека, за да не потоне премногу, но сепак да биде доволно мека да му дава удобност на бебето. Висината на перницата најлесно се одредува според висината на рамото, што значи дека треба да е висока колку и просторот помеѓу крајот на рамото и вратот. Ако изберете тенка перница, нема да постигнете ништо за тоа, бидејќи главата сепак ќе ви се спушти. Меѓутоа, ако перницата е превисока, положбата на главата повторно нема да биде точна, бидејќи главата ќе биде во исправена положба.

 

Зошто е подобро бебето да спие без перница?

Кога бебето најчесто спие на стомак, подобро е да биде без перница. Неопходно е да се знае дека на малите бебиња не им треба перница за да спијат на стомак, затоа што во случај на спиење на  стомак, перницата ги присилува главата, вратот и, следствено, целото тело во продолжена или задна позиција. Ова, сепак, во никој случај не е пожелно. Значи, ако вашето бебе често за време на спиењето се врти на стомак, оставете ја перницата за подоцна кога ќе потпорасне.

 

 

Што е со детето? Дали е потребно да има перница?

Исто како кај новороденчето, за постаро дете е важно да се обрне внимание на положбата за спиење што најчесто ја има детето. Ако тоа главно спие настрана, дефинитивно треба да му понудите соодветна перница, во зависност од односот глава до рамо. Можеме да понудиме перница на постарото дете дури и ако тоа претежно спие на стомак. Во таков случај, перницата секако треба да биде што е можно помала за да не ја принудува главата да оди наназад.

 

Која перница е најпогодна за дете, на што треба да обрнеме внимание при купувањето?

Ако откриеме дека на бебето му е потребна перница, соодветно е да се постават неколку памучни пелени една врз друга, така што со отстранување или додавање на пелените, на многу едноставен начин, можеме да ја прилагодиме висината. Исто така е важно да имате пелени или перница, по целата ширина на креветчето. Така, кога бебето се врти од едната до другата страна, главата секогаш останува на перница или на пелените и не постои опасност дека во таков случај главата повторно ќе биде во неправилна положба некаде на работ на перницата.

 

На постарото дете секогаш понудете му нормална, а не анатомски обликувана перница. На крајот на краиштата, анатомската перница во никој случај не е погодна за малку развиен 'рбет, бидејќи користењето може да направи повеќе штета отколку корист.

 

Извор: Рингараја.нет

Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
32
Најубави имиња за момчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за момчиња. Еве го нивниот избор
24
18 знаци со кои подобро ќе го разберете бе...
Кога бебето е навистина мало, неговите родители имаат тенденција да стравуваат во врска со благосостојбата и здравјето н...
8
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
7


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali vaset_o dete odi na igraorna?

Da (50%)

Ne (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!