|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Детско катче

image
/11


Скржавец

Некој скржав човек целиот свој имот го претворил во една топка злато. Ја зел топката и ја закопал во земјата, закопувајќи ја таму и својата душа и разум. Секој ден одел на местото и го гледал златото. Некој човек често го гледал таму и почнал да го следи. Еднаш, после откопувањето на скржавецот, отишол, раскопал и ја нашол топката, и си ја однел дома. Утредента, кога скржавецот го нашол празно местото, почнал да плаче и да си ја кубе косата. Поминал некој човек и го прашал зошто плаче. Кога скржавецот му објаснил, тој рекол : “Немој пријателе, да плачеш и тажиш, зашто и така не си имал ништо, макар да си имал злато. Земи сега еден камен место златото, закопај го во дупката и помисли дека е злато. Се исто ќе биде, зашто,како што гледам. Ти со своето богатство не си се служел ни тогаш кога било злато.”

Девојчето и дванаесетте месеци
Македонски волшебни приказни
4
Брзо брзо збори!
Брзозборки
4
Подарете мартинка за среќа
Древните Македонци од црвено-бела преѓа правеле белезици за на рака и верувале дека тоа ќе им донесе среќа во целата год...
4
Лав и глушец
Детско катче
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali ?
Jana9

Dali ste popustliv roditel?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!