|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Синдром на полицистични јајници

Марина Кљајиќ Петковски, 5.1.2021
Синдромот на полицистични јајници (ПЦОС) е најчесто ендокрино-гинеколошко нарушување кај жените и влијае на 5-10 проценти од жените во репродуктивна возраст. Тоа е најчеста причина за женска стерилност

image
/11


Утврдена со ултразвук полицистична структура на јајниците (присуство на многу мали фоликули на јајниците) е неопходна за дијагнозата, заедно со друга клиничка или лабораториска карактеристика. Клинички карактеристики се зголемено опаѓање на косата (хирзутизам), акни, нередовно менструално крварење, отсуство на циклуси, дебелина и неплодност (неплодност, стерилитет). Лабораториски карактеристики се зголемена концентрација на андрогени, т.е. машки хормони (тестостерон), покачен LH хормон, изменето ниво на естроген, хиперинсулинемија (покачено ниво на инсулин во крвта), отпорност на инсулин (дијабетес), нарушена толеранција на глукоза. Синдромот на полицистични јајници (PCOS) не е стекната болест, тоа е вродено метаболичко нарушување кое се манифестира по првата менструација. Над 50 проценти од луѓето со синдром на полицистични јајници (ПЦОС) имаат прекумерна тежина, што ја влошува отпорноста на инсулин, но исто така се јавува и кај пациенти кои не се дебели. Пациентите најчесто се жалат на неправилни менструални циклуси, најчесто отсуства на циклуси, прескокнувачки циклуси или целосно губење на менструацијата. Може да има и нарушување на циклусот со обилно крварење и често неправилно крварење како резултат на откажување на овулацијата. Пациентите често се упатуваат на дерматолог или козметичар за појава на акни. Во случај на споменатите симптоми, прво треба да контактирате со гинеколог, кој ќе ги направи првите чекори во дијагнозата, а потоа да го упати пациентот кај интернист ендокринолог. Дијагнозата на синдромот PCOS се поставува врз основа на анамнеза, клинички преглед од гинеколози и ендокринолози, лабораториски анализи и наоди од ултразвук. Клиничкиот преглед може да покаже зголемена влакнетост, андрогена дебелина (зголемување на телесната тежина во половината и горниот дел од телото), појава на акни, ќелавост кај мажите, промени во пигментацијата на кожата. При дијагностицирање на синдром на PCOS, гинекологот со ултразвучен вагинален преглед гледа дека јајниците се со зголемен волумен (10 cm3) со фоликули подредени под капсулата на јајниците со големина до 10 mm и хиперпластична строма. Со следење на овулацијата, не се забележува раст на доминантниот фоликул, како и секреторна трансформација на ендометриумот (слузница на матката) и хиперплазија (прекумерен раст) на ендометриумот. Исто така, хормонални нарушувања како што се дисфункција на тироидната жлезда, хиперпролактинемија и други нарушувања на функцијата на оската на хипоталамо-хипофизата кои можат да доведат до отсуство на овулација.

Пациентите често се упатуваат на дерматолог или козметичар за појава на акни.

Во случај на споменатите симптоми, прво треба да контактирате со гинеколог, кој ќе ги направи првите чекори во дијагнозата, а потоа да го упати пациентот кај интернист ендокринолог.

Дијагнозата на синдромот PCOS се поставува врз основа на анамнеза, клинички преглед од гинеколози и ендокринолози, лабораториски анализи и наоди од ултразвук.

Клиничкиот преглед може да покаже зголемена влакнетост, андрогена дебелина (зголемување на телесната тежина во половината и горниот дел од телото), појава на акни, ќелавост кај мажите, промени во пигментацијата на кожата.

При дијагностицирање на синдром на PCOS, гинекологот со ултразвучен вагинален преглед гледа дека јајниците се со зголемен волумен (10 cm3) со фоликули подредени под капсулата на јајниците со големина до 10 mm и хиперпластична строма. Со следење на овулацијата, не се забележува раст на доминантниот фоликул, како и секреторна трансформација на ендометриумот (слузница на матката) и хиперплазија (прекумерен раст) на ендометриумот.

Исто така, хормонални нарушувања како што се дисфункција на тироидната жлезда, хиперпролактинемија и други нарушувања на функцијата на оската на хипоталамо-хипофизата кои можат да доведат до отсуство на овулација.

Други органски болести кои доведуваат до отсуство на менструација се болести на надбубрежната жлезда и ендокрини активни тумори.

Лекарите и пациентите мора да бидат свесни за ризиците што ги носи синдромот на полицистични јајници (PCOS) и да преземат превентивни мерки за враќање на нормалниот менструален циклус и овулацијата и да третираат тешка хиперинсулинемија (зголемена секреција на инсулин, што претставува ризик од дијабетес) во смисла на спречување на дијабетес мелитус. и кардиоваскуларни заболувања.

Терапијата со синдром на полицистични јајници е насочена кон приоритетни цели и доминантните нарушувања најмногу се лекуваат:

Неплодност: индукција на овулација се планира со употреба на таблети, инјекции или хирургија (ресекција на јајници)
Зголемено опаѓање на косата (хирзутизам): употреба на орални контрацептиви, козметички методи итн.
Отсуство на циклус: таблета со прогестогени
Неправилен циклус: употреба на орални контрацептиви.


СИМПТОМИ:
*неправилна менструација
*целосно отсуство на менструација
*зголемена влакнетост
*ќелавост на предниот дел на главата
*стерилитет
*дебелината
акни

ДИЈАГНОСТИКА:
*Ултразвук
*Лабораториски анализи, вклучително и хормонален статус
*Тест за оптоварување на шеќер OGTT
*Дијагностичка лапароскопија


ТРЕТМАН:
*Физичка активност
*Слабеење со примена на диети
*Орална контрацепција
*Додаток на прогестерон кај лица со контраиндикации за употреба на орални контрацептиви за спречување на хиперплазија и рак на ендометриум
*Локална употреба на прогестерон (Мирена спирала)
*Терапија за регулирање на покачените нивоа на инсулин во крвта (хиперинсулинемија)
*Стимулација на овулацијата со различни протоколи
*Дерматолошки и козметички третмани за акни и опаѓање на косата
* Лапароскопија на јајниците


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

7 производи кои ќе ви помогнат да забремените
Постојат голем број на правила за тоа што треба и што не треба да се јаде за време на бременоста. Но што да правите, ако...
4
7 знаци дека имате циста на јајникот
Повеќето цисти на јајникот се бенигни, фоликуларни цисти кои се појавуваат и исчезнуваат со менструалниот циклус и не е ...
4
Лажни митови за плодноста
Одредени секс-пози ги зголемуваат шансите за забременување, првото дете е гаранција за плодноста и скапите витамини ја з...
3
Црвеното вино ја зголемува плодноста?
Резултатите од ново истражување спроведено во САД покажалe дека жените кои пијат чашка црвено вино неделно имаат поголем...
3