|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што ќе ви се случи ако јадете банани со точки?

Редакција Рингераја, 29.7.2014
Сите сакаат банани – вкусни се, здрави и полни со калиум. Дали некогаш сте се запрашале во кој стадиум на зрелост се бананите најздрави?

image
/11


 

Потполно зрелата банана произведува супстанца TNF (Tumor Necrosis Factor) која има способност да се бори против клетките кои се однесуваат невобичаено.

Како бананата зрее, така развива темни точки на лушпата. Колку повеќе точки има, толку е побогата со супстанции кои го развиваат имунитетот.

Во тој степен на зрелост, бананата е најдобра за дигестивниот систем, бидејќи шеќерот од неа тогаш најдобро се апсорбира, за разлика од помалку зрелите стадиуми на бананата, кога е потешка за варење, бидејќи скробот се уште не се претворил во шеќер.

Нивото на антиканцерогени супстанци одговара на нивото на зрелост на овошјето – колку бананата е позрела, толку повеќе има антиканцероген квалитет.

 

1

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Бебешката храна е полна со шеќери и масти!
Германската организација за заштита на потрошувачите Foodwatch спровела истражување за квалитетот на производите кои се ...
3
Кувар за бебе: Три вкусни кашички со цвекло
Количината на минерали, јагленохидрати и белковини кои ги содржи, го прават цвеклото супер здрав зеленчук. Цвеклото е бо...
3
На која возраст бебињата ќе спијат преку ноќ?
Кога почнуваат бебињата да спијат преку ноќ? Дознајте повеќе за тоа, за да можете вие и вашето малечко да се одморите во...
3
Закрепнување по вагинално породување - 10 ...
Време на леунка, или шест недели по породувањето, е периодот во кој жената се опоравува од бременоста и доживува разни п...
3
Анкета

koe ime e najubavo
mamicka77

koe ime da go odberam za mojata kerkicka

EVA (49%)

BISERA (22%)

ENA (29%)


Број на сите гласови: 135

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!