|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Развојни патокази кај 4-месечно доенче

Редакција Рингераја, 25.5.2020
Бебињата растат и се менуваат со молскавична брзина, а за родителите е вистинско задоволство да го следат нивниот развој. Првата насмевка, седењето без помош, првите неразбирливи „зборови“ – сите овие моменти се скапоцени за родителите...

image
Фото: Freepik.com
/11


На почеток на 4 месец доенчето:

- Се смее, особено кога ќе го слушне гласот на мама и тато, започнува да испушта звуци (користејќи самогласки) и да ги имитира звуците кои вие ги правите;
- Има добра контрола на главата;
- Ги подигнува главата и рамената кога е легнато на стомак. А може и да прави мини склекови со рацете, т.е. може да го подигне горниот дел од телото со помош на рацете кога е легнато на стомак;
- Може да држи тропалка неколку секунди ако таа му е ставена во рацете и да тропа со неа. Исто така, ако има играчки кои висат над него, ги удира, ужива во игра и капење;
- Може да следи објект во движење со очите и главата;
- Ве препознава дури и ако се наоѓате на другиот крај од собата благодарение на подобрениот вид, реагира на бои и сенки;
- Ги исправува нозете и клоца додека лежи на грб или на стомак;
- Започнува да ја отвора и затвора дланката која дотогаш ја држеше во тупаница;
- Ги става рацете во устата;
- Се подобрува координацијата меѓу рацете и очите;
- Се оттурнува со нозете кога стапалата му се ставени на рамна површина.
На оваа возраст доенчето преку плач покажува болка, осаменост или нелагодност. Голем дел од нив започнуваат да спијат и по 6 часа ноќе.
Начини за СТИМУЛАЦИЈА на развојот
- Менувајте ги позициите при игра - седење, лежење на грб или стомак,
- Охрабрувајте го превртувањето со нудење играчки на спротивна страна од положбата во која е детето,
- Доведете ги двете негови раце во централна позиција на телото, дозволете му да си ги доведе рацете до устата,
- Протресете ја тропалката или звончето за да предизвикате реакција.

Ова сигурно не го знаевте за новороденчињата!
Бебињата се неверојатни мали суштества кои постојано ги изненадуваат своите родители, претежно позитивно, а понекогаш и ...
6
Препорачани положби за доење на бебето
Доењето претставува стекнување нова вештина и за мајката и за новороденото дете; за успешно доење потребно е трпение и в...
3
Развојни патокази кај новороденче од 0 - 1...
Првиот вид на социјална комуникација помеѓу мајката и бебето се случува по породување, со наизменично прилагодување на д...
3
Бебето треба да спие со мајката до третата...
Бројни истражувања покажале дека срцето на бебето е под многу поголем стрес ако треба да спие само
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:



Анкета

dali bi do krstile svoeto dete Tatjana?
majka 79

denes e 25.01. po pravoslavniot kalendar sv. macenica Tatjana. dali vi se dopaga ova ime?

da (30%)

ne (43%)

nisto posebno (19%)

mozebi (8%)


Број на сите гласови: 116

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!