|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Правилна исхрана во 2-то тромесечје од бременоста

Редакција Рингераја, 5.3.2024
Вториот триместар од бременоста е обележан со зголемување на енергијата. Апетитот расте и утринските мачнини се смируваат

image
/11


Четврти месец

 

Храна што ви треба вам

Јадете храна што е богата со железо. Во вториот и третиот триместар, вашите потреби за овој елемент се удвоени. Дополнително железо е потребно заради зголемениот волумен на крв, а исто така го поддржува развојот на плацентата и фетусот. Почекајте го второто тромесечје за да земате препарати од железо. Во првиот триместар, има помалку потреба од тоа, така што земањето на лекови може да ги влоши утринските мачнини и да предизвика запек. Консумирајте храна богата со витамин Ц. Бидејќи вашето тело не може да ја чува, треба да ја консумирате секој ден.

 

Храната што му треба на бебето

Разновидната исхрана е важна затоа што на бебето му требаат многу хранливи материи за да се обезбеди правилен развој. Најважни во оваа фаза се витаминот Д и омега-3 масните киселини (ДХА, ЕПА), кои се неопходни за развој на мозокот и очите на бебето. Рибите и морска храна се нивниот најдобар извор.

 

Рибата е исто така совршен извор на јод. На почетокот на четвртиот месец, тироидната жлезда на бебето почнува да функционира и произведува свои хормони. Затоа и треба јод. Рибите (скуша, лосос, сардини), школки и други морски плодови се богати со овој елемент, затоа јадете барем двапати неделно.

 

Петти месец

Веќе сте во средина на бременоста. Во тоа време, особено после тешките оброци, можеби чувствувате дека стомакот ви е поголем од вообичаеното. Иако оваа состојба трае еден час, намалете ја количината на оброци и зголемете ја нивната фреквенција.

 

Храна што ви треба вам

Калциумот е важен за нервна спроводливост и мускулни контракции, како и за здрави заби и коски. За да го обезбедите, јадете млечни производи и конзервирана риба. Храната богата со калциум е: бадеми, суви кајсии, конзервирана риба (сардини), млеко, јогурт, сирење, тофу (соја сирење), спанаќ.

Изберете млечни производи со малку маснотии. Тие содржат иста количина калциум како полномасни производи и се поздрави. Конзумирањето храна богата со калциум може да го намали ризикот од висок крвен притисок и прееклампсија. Инаку, високиот крвен притисок може да биде ризичен во текот на целата бременост, но понекогаш се појавува за прв пат во оваа фаза. Студиите покажаа дека прееклампсија е помала веројатност да се појави кај жени со ризик од висок крвен притисок кои земале калциум.

 

Храна која му треба на бебето

На бебињата им треба витамин Д и калциум, кои обезбедуваат здрави заби и коски. Рибата е главен извор на витамин Д, затоа јадете ја неколку пати неделно. Ако не можете, јадете јајца, кои се исто така добар извор на тој витамин. Покрај тоа, потребна е умерена изложеност на сонце, но треба да се внимава - заради лошите ефекти на сончањето. Доволно е околу половина час на ден изложеност на сонце.

 

Шести месец

Сега е видливо дека сте бремени. Вашето тело поефективно ги користи хранливите материи од храната, но тоа не значи дека треба да јадете многу повеќе. Сепак, треба да јадете разновидно. Во оваа фаза, на некои бремени жени им е тешко да се помират со новите димензии. Можеби изгледа дека сте ја „изгубиле“ фигурата засекогаш. Иако понекогаш е примамливо да се јаде нешто или дури и да се прејадува, со прекумерна тежина тешко е да се запре подоцна. Јадете внимателно за да го спречите гладот. Со ова ќе му обезбедите на бебето и себе хранливи материи што ви се потребни, а исто така ќе ви помогне да ја одржите вашата тежина.

 

Храната која ви треба вам

Ако сакате да јадете бонбони, земете јаболко или круша наместо тоа. Ова овошје го пушта шеќерот полека во циркулацијата и спречува флуктуирање на шеќерот по внесувањето на „моментална“ енергија.

Ако сакате само бисквит, прво изедете малку овошје, потоа две или три бисквити. Не ги расипувајте ефектите од здравата исхрана со консумирање несоодветна храна. Земањето чај и кафе во оброк ја намалува апсорпцијата на железо од храната. Тоа е заради танините во овие пијалоци. Затоа почекајте половина час по оброкот.

 

Да се ??земе голема количина на цели зрна е добро, но може да го намали потребното количество калциум, железо и цинк. Некои зеленчуци, како спанаќот, ги содржат овие минерали, но исто така се богати со компоненти наречени фитати, кои ја намалуваат нивната апсорпција.

 

Храна која му треба на бебето

 

Ова е време кога имунолошкиот систем на бебето почнува да се развива. Затоа, потребна е урамнотежена диета. Важно е да се јаде разновидна храна, особено храна богата со железо. Пијте сок од портокал и домат, јадете храна богата со витамин Ц - за подобрување на апсорпцијата на железо. Ако не консумирате млечни производи, земете додатоци на калциум.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Правилна исхрана во 1-то тромесечие од бре...
Здравите промени во исхраната на почетокот од бременоста ќе ви бидат од корист и вас и на бебето. Прочитајте ги нашите с...
4
Топ 9 храни кои содржат фолна киселина за ...
Недостатокот на фолна киселина е еден од најчестите недостатоци на витамини.Фолатот (витамин Б9) е особено важен за врем...
4
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
4
miana: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
Анкета

Dali?
Jana9

Dali obozavate da dzogirate?

Da (29%)

Ne (57%)

Ponekogas (14%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!