|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Неверојатни факти за мајчиното млеко

Редакција Рингераја, 11.3.2021
Сите знаеме дека ништо не може да се спореди со мајчиното млеко и неговите придобивки. Отсекогаш била и ќе биде најдобрата храна за вашето дете. Научниците совесно го проучуваат и постојано наоѓаат нови неверојатни детали

image
/11


 

Нема лошо мајчино млеко, иако секое женско млеко има различен состав. Секоја мајка создава свое уникатно млеко. Нејзината исхрана делумно влијае на количината на хранливи материи како витамини А, Д, Б-комплекс, јод, есенцијални масни киселини и полинезаситени масни киселини со долг ланец, како што е ДХА. 
Мајчиното млеко не е оброк со непроменлив состав. Се менува за време на месеците на доењето, па дури и за време на едно доење, во зависност од климатските услови, полот на вашето бебе и неговите потреби. 
Најважните промени се во првите недели по раѓањето, кога составот на млеко се прилагодува на потребите на новороденчето кое брзо расте.

Колострумот (првите 5 дена по раѓањето) е специјална жолта течност што млечната жлезда ја создава во мали количини пред правилно да дојде млекото. Има малку маснотии и многу протеини за да им помогне на бебињата да растат побрзо. Постојат многу имунолошки фактори, па затоа се нарекува и имуно млеко.
Преодното млеко (6-14 дена по раѓањето) е, како што сугерира името, млеко во преоден период кон зрело млеко. Неговиот состав со текот на времето станува се повеќе сличен на зрелото млеко и се зголемува количината. 

Зрелото млеко (околу две недели по раѓањето) содржи скоро двојно повеќе протеини од колострумот и повеќе маснотии. 
Протеинскиот состав на вашето млеко се менува од првиот ден, па ги следи потребите на вашето бебе за време на растот. Како што бебето расте побавно во текот на првиот месец од животот, така расте и количината на протеини во мајчиното млеко. 
На почетокот на доењето, првото млеко е водено, така што бебето може да ја задоволи жедта. За време на доењето, содржината на маснотии и енергија постепено се зголемува, достигнувајќи го својот врв на крајот од доењето, со цел да се задоволи гладот. 
Мајчиното млеко се прилагодува на климата: во топло време, мајките создаваат нешто повеќе од првото, повеќе водено млеко за бебињата да немаат течности. 

Главните здравствени придобивки на мајчиното млеко: 
Вашето млеко го снабдува вашето бебе со сè што е потребно за да расте и нормално да се развива. Исто така, помага во развојот на имунолошкиот систем на бебето, штити од болести и поддржува здрав раст. 


Му помага на вашето дете да го изгради својот имунолошки систем

Неколку таканаречени „бифидогени фактори“ како што се добрите бактерии, олигосахариди, високата содржина на сурутка и лактоза имаат корисен ефект врз формирањето на здрава цревна микрофлора, важна за развој на здрав имунолошки систем.

Ја зајакнува имунолошката заштита на бебето

 Разни имунолошки фактори од мајчиното млеко го надополнуваат имунолошкиот систем на детето и ја подобруваат заштитата од болести. Антителата од млеко можат да ги заштитат доенчињата од голем број бактерии. 

Го штити здравјето на долг рок

 Во земјите во развој, доењето може да биде прашање на живот или смрт, а кај поразвиените нации, бебињата кои се дојат се поздрави од бебињата кои не се доени: 

- Помал ризик од гастроинтестинални инфекции, акутни инфекции на ушите и сериозни инфекции на долниот респираторен тракт 
- Помал ризик од астма и атопичен дерматитис кај доенчиња кои се наследно склони кон овие болести 
- Помал ризик од прекумерна тежина и / или дебелина за време на детството и адолесценцијата 
- Помал ризик од дијабетес 
- Подобар когнитивен развој


Доењето може да помогне во развојот на чувството за вкус на вашето бебе. Она што го јадете му дава вкус на вашето млеко. Затоа, мајчиното млеко е природен дел од нежното учење на вкусот - оној што започна во 12-та недела од бременоста. Вашето млеко не е благо како што мислите! Има широк спектар на вкусови добиени од храна, зачини и пијалоци што ги внесувате или вдишувате. И, за разлика од млечните формули, тоа му дава на вашето бебе богато и сложено, комплетно сетилно искуство. 
Со хранење на вашето бебе со млеко, на бебето ќе му биде полесно да се спротивстави на зависноста од слатки вкусови за време на периодот на хранење. Затоа, колку е побогата вашата диета со овошје и зеленчук, толку полесно ќе биде вашето бебе да ги прифати и сака подоцна во животот.

 

10 најголеми грешки при заспивање на дете
Дали имате проблем да го заспиете вашето дете и се буди во текот на ноќта? Прочитајте некои од најчестите погрешни чекор...
8
Бебешката храна е полна со шеќери и масти!
Германската организација за заштита на потрошувачите Foodwatch спровела истражување за квалитетот на производите кои се ...
3
Може ли бебето да се одбие од доење ако пр...
Родителите честопати се предупредуваат да не му даваат шише на бебето или цуцла лажливка во првите три или четири недели...
3
Необични факти за бебињата
Бебињата се неверојатни суштества кои им даваат неизмерна радост на своите родители. Видете ги 11-те интересни факти за ...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali vi se slucilo koga se spremate za na odmor i site raboti sto ste mislele da gi poneset_e da ne vi gi sobere vo kola?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!