|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Не го очекував ова по породувањето!

Редакција Рингераја, 9.9.2020
Да, да, колку и да се подготвувате, кога ќе станете мајка ќе наидете на безброј неочекувани моменти
Клучни зборови:

image
/11


 

Не го очекував ова по породувањето
Да, да, колку и да се подготвувате, кога ќе станете мајка ќе наидете на безброј неочекувани моменти.
1. Раѓањето помина добро, сите се среќни, но… зошто сè уште имате труднички стомак? Не паничи. Матката сè уште е зголемена и ќе бидат потребни околу шест месеци за да ја врати својата природна големина.
2. Дали планиравте да одите на прошетка? Потоа започнете да се подготвувате барем половина час порано пред да се навикнете. Зошто? Па, бебињата имаат навика да уринираат или повраќаат веднаш штом ја отворите вратата од станот!
3. Едноставно е невозможно да се држи чадор и да се турка инвалидска количка истовремено. Yourselfе дознаете сами кога ќе почне да врне, и ќе се најдете барем десет минути пешачење до куќата. Решението? Купете топла и 100 проценти водоотпорна капа или капа, и јакна, и заборавете на чадорот.
4. Очекувавте дека вашето бебе ќе има најдобра и најмека кожа на светот, но нејзиното лице е покриено со ситни, бели брадавици. Не грижете се, тие се предизвикани од блокада на сè уште неразвиените лојни жлезди на лицето. Не обидувајте се да ги отстраните на кој било начин, тие наскоро ќе исчезнат сами по себе.
5. sweе се потите повеќе и ќе се чувствувате потешки. Се чини непријатно, но овие феномени се знак дека вашето тело ослободува течност што се собрала за време на бременоста. Носете лесна памучна облека и пијте многу вода.
6. willе откриете колку се ладни ноќите. Излегувањето од топол кревет три часа по полноќ за да го нахрани бебето воопшто не е забавно.
7. Одеднаш ќе развиете фобија од скали - што ако се лизнете и паднете со дете во раце? Некои мајки дури и целосно избегнуваат скали каде и кога е можно. Сепак, нема потреба од такви радикални мерки.
8. Дали имате лош ден? Ништо необично и страшно. Ако сте нервозни или депресивни, излезете од дома и побарајте друштво. Одете на прошетка, испијте кафе со некој пријател или купувајте намирници.
9. Отпрвин, ќе почувствувате паника и беспомошност секое утро кога вашиот партнер оди на работа и ќе останете сами со детето. За да одржите здрав разум и врска со реалноста, видете барем по еден пријател или роднина секој ден.
10. Носењето хигиенски гаќички или влошки секој ден ќе стане сосема нормална работа за вас. Ова ќе биде потребно додека крвта, секретите и ткивото на матката не престанат да се исцедуваат, што обично трае околу шест недели.
11. Бидете реални кога станува збор за враќање на стариот изглед. Познатите дами можеби ќе можат да носат стара облека уште осум часа по породувањето, но во реалниот свет потребни се девет месеци за телото да се врати во форма и изглед од пред бременоста.
12. Намалете го списокот што треба да направите. Помина времето кога можевте да направите неколку домашни работи за еден час. Не бидете строги кон себе затоа што повеќе не постигнувате многу. Самиот факт на грижа за бебе е најголем успех.
13. Вашето бебе сè уште не може да направи многу, но може да ве види. За време на доењето, таа има совршен (иако сè уште маглив) изглед на твоето лице. Погледнете ја, насмејте се и разговарајте со неа за тоа време. Нејзиниот мозок прифаќа информации, ги обработува и реагира на вас. За неколку недели, ќе ја добиете најголемата награда - првата насмевка на вашето бебе.
14. Конечно - стручен совет: Се разбира, вашето бебе е најважно во светот, но исто така приоритет е и грижата за себе - не го жртвувајте. Замислете ги клучните врски во вашиот живот во форма на пирамида, така што најважната е на врвот. Ставете се на врвот, на следното ниво вие и вашиот партнер, а на третото вие и вашето бебе. Сите други се наоѓаат на дното на пирамидата. Иако оваа поставка ќе ви изгледа себична, потребно е да бидете среќни и здрави за вашето бебе да биде такво. Првите неколку месеци од родителството сигурно ќе бидат хаотични и исцрпувачки, но и незаборавни. Уживајте во вашиот нов живот!

1. Раѓањето помина добро, сите се среќни, но… зошто сè уште имате труднички стомак? Не паничете. Матката сè уште е зголемена и ќе бидат потребни околу шест месеци за да ја врати својата природна големина.

2. Дали планиравте да одите на прошетка?  За тоа почнете да се подготвувате барем половина час порано пред да се навикнете. Зошто? Па, бебињата имаат навика да уринираат или повраќаат веднаш штом ја отворите вратата од станот!

3. Едноставно е невозможно да се држи чадор и да се турка детска количка истовремено. Ќе дознаете сами кога ќе почне да врне, и ќе се најдете барем десет минути пешачење до куќата. Решение? Купете топла и 100 проценти водоотпорна капа или капа, и јакна, и заборавете на чадорот.

4. Очекувавте дека вашето бебе ќе има најдобра и најмека кожа на светот, но неговото лице е покриено со ситни, бели брадавици. Не грижете се, тие се предизвикани од блокада на сè уште неразвиените лојни жлезди на лицето. Не обидувајте се да ги отстраните на кој било начин, тие наскоро ќе исчезнат сами по себе.

5. Ќе се потите повеќе и ќе се чувствувате потешки. Се чини непријатно, но овие феномени се знак дека вашето тело ослободува течност што се собрала за време на бременоста. Носете лесна памучна облека и пијте многу вода.

6. Ќе откриете колку се ладни ноќите. Излегувањето од топол кревет три часа по полноќ за да го нахраните бебето воопшто не е забавно.

7. Одеднаш ќе развиете фобија од скали - што ако се лизнете и паднете со дете во раце? Некои мајки дури и целосно избегнуваат скали каде и кога е можно. Сепак, нема потреба од такви радикални мерки.

8. Дали имате лош ден? Ништо необично и страшно. Ако сте нервозни или депресивни, излезете од дома и побарајте друштво. Одете на прошетка, испијте кафе со некој пријател или купувајте намирници.

9. Отпрвин, ќе почувствувате паника и беспомошност секое утро кога вашиот партнер оди на работа и ќе останете сами со детето. За да одржите здрав разум и врска со реалноста, видете барем по еден пријател или роднина секој ден.

10. Носењето хигиенски гаќички или влошки секој ден ќе стане сосема нормална работа за вас. Ова ќе биде потребно додека крвта, секретите и ткивото на матката не престанат да се исцедуваат, што обично трае околу шест недели.

11. Бидете реални кога станува збор за враќање на стариот изглед. Познатите дами можеби ќе можат да носат стара облека уште осум часа по породувањето, но во реалниот свет потребни се девет месеци за телото да се врати во форма и изглед од пред бременоста.

12. Намалете го списокот што треба да направите. Помина времето кога можевте да направите неколку домашни работи за еден час. Не бидете строги кон себе затоа што повеќе не постигнувате многу. Самиот факт на грижа за бебе е најголем успех.

13. Вашето бебе сè уште не може да направи многу, но може да ве види. За време на доењето, тоа има совршен (иако сè уште маглив) изглед на твоето лице. Погледнете го, насмејте се и разговарајте со него за тоа време. Неговиот мозок прифаќа информации, ги обработува и реагира на вас. За неколку недели, ќе ја добиете најголемата награда - првата насмевка на вашето бебе.

14. Конечно - стручен совет: Се разбира, вашето бебе е најважно во светот, но исто така приоритет е и грижата за себе - не го жртвувајте. Замислете ги клучните врски во вашиот живот во форма на пирамида, така што најважната е на врвот. Ставете се на врвот, на следното ниво вие и вашиот партнер, а на третото вие и вашето бебе. Сите други се наоѓаат на дното на пирамидата. Иако оваа поставка ќе ви изгледа себична, потребно е да бидете среќни и здрави за вашето бебе да биде такво. Првите неколку месеци од родителството сигурно ќе бидат хаотични и исцрпувачки, но и незаборавни. Уживајте во вашиот нов живот!

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Зошто доењето станува непопуларно?!
Негувањето на бебињата е нешто неразделно поврзано со сите видови во природата. Во праисториските времиња, доењето било...
254
Секс по породување - дали некогаш ќе биде ...
Можеби штотуку се породивте и се прашувате како по ѓаволите некогаш повторно ќе имате секс. Можеби веќе сте го минале ше...
39
Тато има обврска за правење на дете, a јас?
На сите жени кои раѓале деца низ главите им проаѓаат исти или слични мисли, а една мајка одлучила храбро да напише стату...
14
mamamegi: Светска недела на доењето
Извинете што немам моментална фотографија од тоа како го дојам своето дете да можам да ви го доловам тоа што ќе го напиш...
13
Анкета

Најинтересни теми на форумот
Julie1

За што сакам најмногу да пишувам на форумот на Рингераја?

забременување (29%)

бременост (15%)

бебе и дете (25%)

вери (2%)

сексуалност (18%)

брак (11%)


Број на сите гласови: 65

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!