|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мирисот на бебе на мајките делува како дрога!

Редакција Рингераја, 2.10.2013
Кога ќе ги земат своето бебе во раце, на мајките им доаѓа да го изедат. Мирисот на бебето кај жената предизвикува сензација како добра храна – потврдило истражувањето кои го спровеле научниците од Универзитетот во Монтреал
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Нежниот мирис на бебето предизвикува во мозокот на мајката такви хемиски реакции, што допира до центарот создаден за најсилните впечатоци: како кога се јаде исклучително вкусна храна, или се води љубов.

Нервните центри кои реагираат кога жената ќе го вдиши мирисот на бебето, се истите оние кои се активираат кога луѓето ќе добијат храна по долго гладување, а зависниците дрога по долгата апстиненција.

Порастот на допамин, познат како супстанција на радоста, не е еднаков кај мајките и девојките кои се уште не станале мајки. Научниците во секоја група ставиле по 15 жени и им дале да мириснат пижамчиња кои ги носело новороденче. Иако бебињата не биле нивни, мајките веднаш одреагирале на мирисот на бебето, додека кај жените кои немаат деца немало претерана реакција.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Зимски водич: Совети за лична хигиена на б...
Со доаѓањето на студените денови секоја мајка наидува на настинки и болести на своето малечко. За да го спречите тоа, ва...
6
Готвач за бебе
Овошни кашички од 6-8 месеци
6
Лековитите моќи на морето
Морето прави чуда кога е во прашање човековото здравје. Ние денес накратко ви презентираме некои придобивки кои морето м...
6
Која храна не се препорачува во првата год...
Постојат намирници кои не се препорачуваат сe додека бебето не наврши барем една година. Дигестивниот систем на бебињата...
4
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?