|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кога градитe престануваат да болат во бременоста?

Редакција Рингераја, 2.12.2020
За некои жени, болните гради се еден од првите знаци на бременост, дури и пред пропуштената менструација
Клучни зборови:

image
/11


Исто како и другите симптоми на рана бременост, зголемените хормони се причина за болка во градите. Овие хормони напорно работат на одржување на здрава бременост и ги подготвуваат градите за да го нахранат вашето бебе.

Повеќето жени чувствуваат олеснување кога симптомите на рана бременост, како утринска мачнина и истоштеност, ќе поминат додека стигнат до вториот триместар.

 

Но, што е со болката во градите?

Дали осетливоста на градите исчезнува по имплантацијата?

Имплантацијата се јавува кога оплодената јајце клетка патува низ фалопиевата цевка и се прикачува на ѕидот на матката.

Имплантацијата обично се случува околу 6-12 дена по овулацијата. Ова е технички 3 или 4 недела од вашата бременост.

Имплантацијата предизвикува брзо зголемување на нивото на hCG, естроген и прогестерон. Овој ненадеен хормонален бран може да предизвика вашите гради да се чувствуваат отечени или тврди.

Отокот и чувствителноста, најверојатно, ќе исчезнат откако вашето тело ќе се прилагоди на хормоните.

Прилагодувањето на хормоналните промени може да трае околу 3 месеци, поради што повеќето жени почнуваат да се чувствуваат подобро во вториот триместар од бременоста.

Болката во градите е често најлоша за повеќето жени во текот на првиот триместар.

 

Дали вашите гради престануваат да ве болат во вториот триместар?

Нивото на естроген и прогестерон опаѓа околу почетокот на вториот триместар, па затоа е вообичаено и нивото на болка во градите да опаѓа.

Иако може да почувствувате ослободување од болката во градите во оваа фаза од бременоста, тоа секако не значи дека вашите гради престанаа да се подготвуваат за раѓањето на вашето бебе.

 Во вториот триместар, активирани се млечните клетки во градите. Околу 20-та недела од бременоста, вашите гради ќе започнат да произведуваат колострум.

Некои жени имаат поголема болка во градите во бременоста отколку другите. Другите жени сè уште може да имаат болка во градите во вториот триместар.

Исто како и другите симптоми на бременост, искуството на секоја жена е уникатно.

Ако веќе не сте, сега е добро време да бидете професионално опремени за породилен градник.

Можеби сте доживеале болка во градите пред или за време на менструацијата. Болката во градите во бременоста може да биде слично чувство.

 

Некои жени пријавуваат поинтензивна верзија на нивната вообичаена болка пред менструацијата или менструацијата.

Иако чувството на непријатност е дел од бременоста, постојат некои други промени во градите кои не се предизвикани од бременост и бараат лекарска помош.

Треба да побарате професионално мислење од вашиот лекар ако доживеете некоја од следниве промени на градите за време на раната бременост:

 

-          Грутка во градите или пазувите

-          Исцедок од брадавица (некои може да бидат нормални за време на бременоста)

-          Чешање, лушпеста кожа, црвена кожа, или дупчиња на кожата.

 

Исто како и другите симптоми на рана бременост, болката во градите може да дојде и да си оди.

Некои жени имаат среќа и воопшто немаат многу проблеми со симптомите на рана бременост.

Другите жени имаат непријатни симптоми на бременоста дури до времето на породување.

Двете околности се сосема нормални. Секоја жена има свое уникатно искуство со бременоста.

 

Може ли големината на градите да флуктуира во бременоста?

Најбрзиот период на раст на градите за време на бременоста е обично во текот на првиот триместар. Вообичаено е растот на градите да стане постепен по оваа фаза.

Некои жени забележуваат уште еден бран на раст во третиот триместар, поблиску до датумот на раѓање на нивното бебе.

 

Не само што градите ќе се зголемат во големина, туку се случуваат и други промени:

Ареолата (кожата околу брадавицата) станува потемна. Ова му помага на вашето бебе да ја лоцира брадавицата на дојката

Сините вени на градите стануваат поистакнати. Ова се должи на зголемениот проток на крв

Туберкулите на Монтгомери (мали нерамнини) се појавуваат на вашата ареола. Овие се лојните жлезди кои помагаат да ги одржувате брадавиците чисти и еластични.

Сите овие промени се нормални и неопходни за да ги подготвите градите за хранење на бебето.

 

Додека се породите и започне доењето, вашите гради ќе бидат околу 1,5 пати поголеми од нивната големина пред бременоста.

 

Дали градите се враќаат во нормала по бременоста?

Бременоста и породувањето предизвикуваат огромна трансформација во женското тело.

Промените во големината, обликот и изгледот на градите по бременоста се неизбежни.

Без оглед на тоа дали го доите вашето бебе или не, вашите гради ќе поминат низ потребниот развој потребен за да се обезбеди млеко за вашето бебе.

Освен што се прашувате кога вашите гради престануваат да болат во бременоста, можеби ќе прашате дали некогаш ќе се вратат во „нормалното“.

 

Мајчинството е искуство што го менува животот и носи нов вид на нормално. Вашите гради (или кој било друг дел од телото) можеби нема да се вратат на изгледот или чувството точно како пред бременоста.

Прославете го неверојатното патување низ кое растеше вашето тело и донесете го вашето дете на светот.

Наместо да се грижите дека ќе се вратите во „нормалното“, прифатете ги промените и неверојатните достигнувања што ги постигна вашето тело.

Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
5
Откриена е големата мистерија на породувањ...
Научниците од Австралија, по се судејќи, ја решија една од најголемите мистерии на човековата анатомија – што точно го ...
4
Билјана Мартиновска: Моето породување со ц...
Искуство со царски рез, сподели Билјана Мартиновска, авторка и мајка на две ќерки
4
Пакет за трудници: Јули 2011
Погледнете ја содржината на пакетот со подароци за трудници и прочитајте како да станете среќен добитник на еден од нив!
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

pasta za zabi
barbi03

Koja pasta za zabi ja upotrebuvaat vasite deca

colgate (58%)

bekytan (18%)

lakalut (25%)


Број на сите гласови: 57

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!